Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Üriner sistem hastalıkları ve belirtileri

Bedenin herhangi 1 bölgesindeki mesele in 1 yansıması ollaraak idrar yollarında , böbreklerde vede idrar kesesinde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir . İdrar yolları hastalıklarının ise , sistemin özel mesele lerinin emare leri ollaraak görülmesi gereklidir .

Enfeksiyonlar

Üriner sistemde çeşitli enfeksiyonlar görülebilir . Bedende oluşan enfeksiyonların tümü , fakat müdafa sistemlerinin gereğince işlemediği vakitler da gelişebilir . Müdafa sistemi kafigelmeyecek liği , ölçüsüzce yiyip içmekten yada kabızlıktan kaynaklanabilir .

Bir başka sebep de , antibiyotik kullanımı sebebi yle sistemin şoka girmesi vede ekolojik dengenin bozulmasıdır . Bu tür ilaçların kullanımından sonra müdafa gücüne yeniden kavuşabilmesi için , bedenin muhakkak desteklenmesi gereklidir . Bu destek , C vitamini alımı vede katkı madde içermeyen yoğurt yemekle sağlanabilir . Yoğurt , bağırsakların doğal bakteri florasını yenileyebilir .

İdrar kesesi iltihabı (Sistit)

İdrar dışkılanırken yakıcı ağrılar pay dilir . Ayrıca , idrar kesesi boş olduğu halde , yoğun biçimde idrara çıkma ihtiyacı duyulur . Bu halde , civanperçemi , ısırganotu , altınbaşak , ayrıkotu kökü , kuşburnu , mayıs papatyası , sinirliot , atkuyruğu bitkileri kullanılabilir . Soğutulmadan bolca içilen civanperçemi çayı bu tür rahatsızlıkları umumiyetle ortadan kaldırabilir .

İdrar kesesi iltihabına etkili karışım

Civanperçemi 2 ölçü , ısırganotu 1 ölçü , mayıs papatyası 1 ölçü , kuşburnu 1 ölçü . Bitkiler çok ince kıyılarak ölçülür vede iyice karıştırılır . Bir tatlı kaşığı dolusu bitki , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , üstü kapalı ollaraak 10 dakika demlendikten sonra süzülür . İki saatte 1 bardak sıcak çay , tamamen iyileşene kadar içilir . Yakıcı ağrı aşırı düzeyde olduğunda yada idrarda kan görüldüğünde , mısır püskülü gibi mukoza koruyucu bitkiler de karışıma eklenebilir .

İdrar yolu enfeksiyonları (Üretra iltihabı)

İdrar yolu enfeksiyonları da idrar kesesi iltihabı gibi Tedavi(iyileştirme) edilebilir , amma mukoza koruyucu bitki oranının arttırılması doğru olur .

Prostat iltihabı (Prostatit)

Bir prostat iltihabında , idrar kesesi iltihabındaki gibi bariz rahatsızlıklar pek görülmez . Bu sebep le , idrar kesesi iltihabında kullanılan bitki karışımına 2 ölçü yakıotu(küçük çiçekli) karıştırılmalıdır . Yakıotu çayı , prostat büyümesine karşı da başarıyla kullanılabilir .

Prostat iltihabına etkili karışım

Yakıotu 2 ölçü , ısırganotu 1 ölçü , atkuyruğu 1 ölçü , ayrıkotu kökü 1 ölçü . Bitkiler çok ince kıyılarak ölçülür vede iyice karıştırılır . Bir tatlı kaşığı dolusu bitki , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , üstü kapalı ollaraak 10 dakika demlendikten sonra süzülür . Günde 3 bardak taze demlenmiş çay , aç karnına yada öğün aralarında , soğutulmadan içilir .

Böbrek çanağı iltihabı (Piyelit)

Böbrek çanağı iltihabı , böbrek dokularına da sıçrayabilir vede umumiyetle dayanılmaz ağrılara yol açar . Bu halde en doğru davranış , hemen 1 mütehassız doktora başvurmaktır . Tıbbi Tedavi(iyileştirme) nin yanı sıra , atkuyruğu tam banyoları yada oturma banyoları gün aşırı alındığında iyileşme süreci kısalacak vede ağrılar dinecektir . Bataklıklarda yada sulak bölgelerde yetişen uzun boylu atkuyruğu (yalnızca banyo katkısı ollaraak ) çok daha tesirli dir . Ayrıca , idrar kesesi iltihabına karşı içilen bitki çayının da avantaj lı olacağı unutulmamalıdır .

Böbrek hastalıkları

Pek çok bitki , ağır yada hafif böbrek hastalıklarında kullanılabilir . Ama yaşamımız vede sağlığımız için çok önemli oluþan bu organımızla alakalı tüm rahatsızlıkların mütehassız doktorlar(Nefrolog) tarafından Tedavi(iyileştirme) edilmesine özen gösterilmelidir .

Ödemler (Bedende sıvı birikimi)

Böbrekler kafi miktarda sıvı dışkılayamadıklarında , (genellikle yerçekimi sebebi yle) bacaklarda vede ayaklarda ödem oluşur . Bu birikimin sebep lerinin teşhis edilmesi gereklidir ; ya böbrekler gereğince çalışmıyordur yada kan dolaşımında herhangi 1 aksaklık söz konusudur .

Ödemlerin Tedavi(iyileştirme) si , fakat sebep lerinin teşhis edilip ortadan kaldırılmasıyla mümkündür , amma biriken sıvının dışkılanabilmesini sağlayabilecek bitkiler de vardır . Öncelikle atkuyruğu olmak üzere hindiba , civanperçemi , ısırganotu vede huş ağacı yaprağı çayları başarıyla kullanılabilir . Yeşil mercimek kaynama suyu yada çorbası da ödemlerin çözülmesinde yardımcı meydana gelebilir .

Böbrek ağrısı (Kolik)

Yerinden oynayan küçük 1 taşın idrar yoluna ulaşarak idrar akışını mani lemesi neticesinde oluşan dayanılması güç ağrılardır . Kediotu kökü , mayıs papatyası , kekik , atkuyruğu gibi bitkilerin çayı vede oturma banyoları rahatlatıcıdır , amma fakat ağrıya yol açan sebep ortadan kaldırıldıktan sonra ağrılar sona erebilir .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp