Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Onikiparmakbağırsağı ülserine iyi gelen şifalı bitkiler

İncebağırsağın ilk bölümünü oluşturan onikiparmakbağırsağı , midenin alt bölümündeki (mide ile incebağırsağı ayıran) pilor kapakçığının karşısında başlar . Bu kapakçık , midedeki gıdalar in incebağırsağa aktarılmasını kontrol eder . Eğer gerektiği gibi çalışmazsa , aþırı miktarda mide asidi onikiparmakbağırsağına akar vede bu Hal rahatsızlıklara yol açar .

Onikiparmakbağırsağı ülseri (Ulcus duodeni)

Yüksek oranda asit içeren mide salgıları onikiparmakbağırsağına aktığında , bağırsak duvarlarında oluşan tahrişler yada Enfeksiyon lanmalar zamanla ülsere dönüşebilir .

Mide kapakçığından aþırı miktarda mide asidinin onikiparmakbağırsağına akışının çeşitli sebep leri meydana gelebilir . En önde gelen sebep ler ise , kapakçığın çalışma ritmini bozan , stres vede gerginliklerdir .

İş hayatında yaşanan rekabet ortamı , stres vede gerginlikler göz önüne alındığında , yine de pek az kişinin onikiparmakbağırsağı ülserinden rahatsız oluşu şaşırtıcı 1 durumdur .

Şifalı bitkilerle Tedavi(iyileştirme)

Şifalı bitki Tedavi(iyileştirme) si , gıdaalımı de değişiklikler vede hastalığa yol açan sebep lerle ilgilenmek; diðerbir deyiþle umumiyen karşılaşılan stres vede gerginlik yaratan sebep lerden kaçınmaya çalışmak .

Şifalı bitkilerle Tedavi(iyileştirme) nin değişik etkileyiş biçimleri vardır . Ülserin vede ülseri çevreleyen dokunun tahrişlerden korunabilmesi için , mukoza koruyucu özellikleri içeren ilaçlar gereklidir . Ama bu mukoza koruyucu ilaçların aynı zamanda yara iyileştirici özelliğe sahip olmaları daha da iyi olacaktır .

Hatmi kökü vede karakafesotu yaprağı bu özelliklere sahiptirler . Mukoza koruyucu vede yatıştırıcı ollaraak keten tohumu , bağırsak hücrelerinin Tedavi(iyileştirme) sini destekler . Meşe kabuğu yada ceviz yaprağı , bağırsak mukozasını sıkıştırır , güçlendirir vede Enfeksiyon lardan arındırır .

İnce bağırsak ülserine umumiyetle bedensel 1 güçsüzlük vede hareketliliğin azalması da eşlik eder , çünkü ülserden kaynaklanan zehirli maddeler kana yada lenf sıvısına karışabilir . Bu olasılığa karşılık da , kan temizleyici vede lenf sistemini güçlendirici ilaçlar , örneğin yoğurtotu vede echinacea kullanılmalıdır(ülkemizde tanınmayan echinacea kökü yerine , standart echinacea preparatları eczanelerden temin edilebilir vede kullanılması çok değerli katkılar sağlayacaktır) .

Onikiparmakbağırsağı ülserine karşı tesirli bitkisel(doðal) karışım

Malzemeler:
2 ölçek hatmi kökü ,
2 ölçek karakafesotu yaprağı ,
1 ölçek keten tohumu ,
1 ölçek meşe kabuğu ,
1 ölçek yoğurtotu .
(Karakafesotu yerine ısırganotu , meşe kabuğu yerine de ceviz yaprağı kullanılabilir)

Yapılışı:
Çok ince kıyılarak ölçülür vede iyice karıştırılır . Yarım tatlı kaşığı dolusu bitki , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür . Günde 3 bardak çay , yemeklerden yarım saat önce içilir .

İncebağırsak iltihabı (Enteritis)

İncebağırsağı etkileyen iltihabik 1 süreçtir . İncebağırsağın 1 bölümünde yada tümünde görülebilir . Etkilediği bölüm , onikiparmakbağırsağı iltihabı (Duodenitis) , başbağırsak bölümü iltihabı (Jejunum) yada incebağırsağın son bölümünün iltihabı (İleitis) , aynı yöntemle Tedavi(iyileştirme) edilebilir .

Bu Tedavi(iyileştirme) yöntemi ise , onikiparmakbağırsağı ülserine karşı uygulanması önerilen yöntemdir . Bu bitki karışımına ısırganotu da eklendiğinde , Enfeksiyon lanma vede ağrı süreci kısalır .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp