Bitkisel Sağlık Ürünleri
Sağlık Haberleri

Onikiparmakbağırsağı ülserine iyi gelen şifalı bitkiler

İncebağırsağın ilk bölümünü oluşturan onikiparmakbağırsağı , midenin alt bölümündeki (mide ile incebağırsağı ayıran) pilor kapakçığının zıttı nda başlar . Bu kapakçık , midedeki gıdalar in incebağırsağa aktarılmasını kontrol eder . Eğer gerektiği gibi çalışmazsa , aşırı miktarda mide asidi onikiparmakbağırsağına akar vede bu Hal rahatsızlıklara yol açar .

Onikiparmakbağırsağı Ülser(mide yarası) i (Ulcus duodeni)

Yüksek oranda asit içeren mide salgıları onikiparmakbağırsağına aktığında , bağırsak duvarlarında meydana gelen tahrişler yada Enfeksiyon lanmalar zamanla Ülser(mide yarası) e dönüşebilir .

Mide kapakçığından aşırı miktarda mide asidinin onikiparmakbağırsağına akışının çeşitli sebep leri meydana gelebilir . En önde gelen sebep ler ise , kapakçığın çalışma ritmini bozan , stres vede gerginliklerdir .

İş hayatında yaşanan rekabet ortamı , stres vede gerginlikler göz önüne alındığında , yine de pek az kişinin onikiparmakbağırsağı Ülser(mide yarası) inden rahatsız oluşu şaşırtıcı 1 durumdur .

Şifalı bitkilerle Tedavi(iyileştirme)

Şifalı bitki Tedavi(iyileştirme) si , gıdaalımı de değişmeler vede hastalığa yol açan sebep lerle ilgilenmek; diğerbir deyişle umumiyen karşılaşılan stres vede gerginlik yaratan sebep lerden kaçınmaya çalışmak .

Şifalı bitkilerle Tedavi(iyileştirme) nin farkli etkileyiş biçimleri mevuttur . Ülser(mide yarası) in vede Ülser(mide yarası) i çevreleyen dokunun tahrişlerden korunabilmesi için , mukoza koruyucu hususi likleri içeren ilaçlar gereklidir . Ama bu mukoza koruyucu ilaçların özdeş zamanda yara iyileştirici hususi liğe sahip olmaları daha da iyi olacaktır .

Hatmi kökü vede karakafesotu yaprağı bu hususi liklere sahiptirler . Mukoza koruyucu vede yatıştırıcı ollaraak keten tohumu , bağırsak hücrelerinin Tedavi(iyileştirme) sini destekler . Meşe kabuğu yada ceviz yaprağı , bağırsak mukozasını sıkıştırır , güçlendirir vede Enfeksiyon lardan arındırır .

İnce bağırsak Ülser(mide yarası) ine umumiyetle bedensel 1 aciz lük vede hareketliliğin azalması da eşlik eder , çünki Ülser(mide yarası) den kaynaklanan zehirli maddeler kana yada lenf sıvısına karışabilir . Bu olası lığa zıtlık da , kan temizleyici vede lenf sistemini güçlendirici ilaçlar , misal ollaraak yoğurtotu vede echinacea kullanılmalıdır(ülkemizde tanınmayan echinacea kökü yerine , standart echinacea preparatları eczanelerden temin edilebilir vede kullanılması çook değerli katkılar sağlayacaktır) .

Onikiparmakbağırsağı Ülser(mide yarası) ine karşı tesirli bitkisel(doğal) karışım

Malzemeler:
2 ölçek hatmi kökü ,
2 ölçek karakafesotu yaprağı ,
1 ölçek keten tohumu ,
1 ölçek meşe kabuğu ,
1 ölçek yoğurtotu .
(Karakafesotu yerine ısırganotu , meşe kabuğu yerine de ceviz yaprağı kullanılabilir)

Yapılışı:
Çook ince kıyılarak ölçülür vede iyice karıştırılır . Yarım tatlı kaşığı dolusu bitki , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür . Günde 3 bardak çay , yemeklerden yarım saat önce içilir .

İncebağırsak iltihabı (Enteritis)

İncebağırsağı etkileyen iltihabik 1 zaman çtir . İncebağırsağın 1 bölümünde yada tümünde görülebilir . Etkilediği bölüm , onikiparmakbağırsağı iltihabı (Duodenitis) , başbağırsak Departmanı iltihabı (Jejunum) yada incebağırsağın son depertmanının iltihabı (İleitis) , özdeş metod le Tedavi(iyileştirme) edilebilir .

Bu Tedavi(iyileştirme) matodu ise , onikiparmakbağırsağı Ülser(mide yarası) ine karşı uygulanması tavsiye edilen metod dir . Bu bitki karışımına ısırganotu da eklendiğinde , Enfeksiyon lanma vede ağrı zaman ci kısalır .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp