Bitkisel Sağlık Ürünleri
Sağlık Haberleri

Mide mukozası iltihabına şifalı bitki tedavisi

Yaşamının her alanında birçok insanı rahatsız eden mide mukozası iltihabının alkol , sigara(tütün mamülleri) , yanlış gıdaalımı vede stres kaynaklı olduğunu belirten mütehassız lar , hastalığı tetikleyen uyarıcı maddelerden kaçınarak vede lüzumlu bitkisel(doğal) takviyelerle rahatsızlığın basitlikle Tedavi(iyileştirme) edilebileceğini emare yor .

Sindirim aksaklığı gibi işlevsel mide rahatsızlıkları , organik 1 hastalığa dönüştüklerinde , öncelikle midenin iç yüzeyini saran mukoza katman sında Enfeksiyon lanma meydana gelir . Herhangi 1 enfeksiyondan yada bazı gıdalar e karşı meydana gelen tepkilerden kaynaklanabilen bu Enfeksiyon lanma kısa zamanda iyileşebilir amma uzun zaman li (kronik) 1 Rahatsızlık haline de gelebilir . Uzun zaman li Rahatsızlık ların kaynağı , yanlış gıdaalımı , alkol , sigara(tütün mamülleri) vede stres meydana gelebilir .

Genelde , bu sebep lerin birkaçı 1 arada bulunur . Gastrit(gastritis) Tedavi(iyileştirme) sinin temelini , hususi 1 rejim vede şifalı bitki kullanımı oluşturmalıdır .

Rejim konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken husus , Enfeksiyon lanmalara yol açan yada oluşmuş Enfeksiyon lanmaların durumunu daha da kötüleştiren uyarıcı maddelerden kaçınmak olmalıdır . Kimyasal yada mekanik uyarıcılar vede ısı da göz önünde alınmalı dır .

- İltihabik ortama çook üzücü etki yapacakları için , çook sıcak yiyecekler vede içecekler tüketilmemelidir . Çook soğuk yiyecek vede içecekler de benzer etki yapabilirler .

- Kimyasal maddeler hastalığı doğrudan etkileyebilirler . Sirke vede benzeri ürünler içeren gıdalar den vede turşulardan uzak durulmalıdır . Mide mukozasını özdeş biçimde menfii etkileyen alkolün her çeşidinden kaçınılmalıdır . Tütün kullanımı da hastalığı kötüleştirir , çünki tütünün ihtivasındaki katranın önemli 1 Departmanı mideye ulaşır . Bol baharatlı vede yağlı yemekler de rahatsızlıklara yol açabilir .

- Mekanik tahrişe sebep olabilecek gıdalar den , örneğin , yara üstünde 1 zımpara tesiri yapabilecek lifli gıdalar den kaçınmak gereklidir . Uygulanacak oluşan rejim daha çook yumuşak gıdalar den oluşmalıdır; kara ekmek , fındık-fıstık vede domatesten uzak durulmalıdır . Ama Rahatsızlık atlatıldıktan sonra , sağlıklı 1 gıdaalımı icin çook önemli oluşan posalı vede lifli gıdalar i tüketmeye kademeli ollaraak başlamak gereklidir .

Mide mukozasını yatıştıran bitki kürü

Aşağıdaki gereç lerle amade lanacak bitki karışımın çayı mide mukozasını yatıştırır vede mide mukozası iltihabını önemli oranda iyileştirir .

Malzemeler:
2 ölçek meyan kökü ,
2 ölçek hatmi kökü ,
1 ölçek keçisakalı ,
1 ölçek ebegümeci ,
1 ölçek mayıs papatyası .

Yapılışı:
Kökler vede bitkiler çook ince kıyılarak iyice karıştırılır . Yarım yada 1 tatlı kaşığı bitki , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , 10 dakika demlendikten sonra süzülür .

Kullanım biçimi :
Rahatsızlık sona erene kadar , her yemekten sonra 1 bardak çay içilir . Eğer rahatsızlığa şişkinlik de eşlik ediyorsa , karışıma 1 ölçek eğir kökü eklenir . Eğer stres söz konusu ise , sinir sistemini güçlendirici ollaraak , 1 ölçek de kediotu kökü eklenmelidir .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp