Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Mide mukozası iltihabına şifalı bitki tedavisi

Yaşamının her alanında birçok insanı rahatsız eden mide mukozası iltihabının alkol , sigara(tütün mamülleri) , yanlış gıdaalımı vede stres kaynaklı olduğunu belirten mütehassız lar , hastalığı tetikleyen uyarıcı maddelerden kaçınarak vede lüzumlu bitkisel(doðal) takviyelerle rahatsızlığın kolaylıkla Tedavi(iyileştirme) edilebileceğini emare yor .

Sindirim aksaklığı gibi işlevsel mide rahatsızlıkları , organik 1 hastalığa dönüştüklerinde , öncelikle midenin iç yüzeyini saran mukoza katman sında Enfeksiyon lanma oluşur . Herhangi 1 enfeksiyondan yada bazı gıdalar e karşı oluşan tepkilerden kaynaklanabilen bu Enfeksiyon lanma kısa sürede iyileşebilir amma uzun süreli (kronik) 1 hastalık haline de gelebilir . Uzun süreli hastalıkların kaynağı , yanlış gıdaalımı , alkol , sigara(tütün mamülleri) vede stres meydana gelebilir .

Genelde , bu sebep lerin birkaçı 1 arada bulunur . Gastrit(gastritis) Tedavi(iyileştirme) sinin temelini , özel 1 rejim vede şifalı bitki kullanımı oluşturmalıdır .

Rejim konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken husus , Enfeksiyon lanmalara yol açan yada oluşmuş Enfeksiyon lanmaların durumunu daha da kötüleştiren uyarıcı maddelerden kaçınmak olmalıdır . Kimyasal yada mekanik uyarıcılar vede ısı da göz önünde bulundurulmalıdır .

- İltihabik ortama çok kötü etki yapacakları için , çok sıcak yiyecekler vede içecekler tüketilmemelidir . Çok soğuk yiyecek vede içecekler de benzer etki yapabilirler .

- Kimyasal maddeler hastalığı doğrudan etkileyebilirler . Sirke vede benzeri ürünler içeren gıdalar den vede turşulardan uzak durulmalıdır . Mide mukozasını aynı biçimde menfii etkileyen alkolün her çeşidinden kaçınılmalıdır . Tütün kullanımı da hastalığı kötüleştirir , çünkü tütünün içindeki katranın önemli 1 bölümü mideye ulaşır . Bol baharatlı vede yağlı yemekler de rahatsızlıklara yol açabilir .

- Mekanik tahrişe sebep olabilecek gıdalar den , örneğin , yara üstünde 1 zımpara tesiri yapabilecek lifli gıdalar den kaçınmak gereklidir . Uygulanacak oluþan rejim daha çok yumuşak gıdalar den oluşmalıdır; kara ekmek , fındık-fıstık vede domatesten uzak durulmalıdır . Ama hastalık atlatıldıktan sonra , sağlıklı 1 gıdaalımı için çok önemli oluþan posalı vede lifli gıdalar i tüketmeye kademeli ollaraak başlamak gereklidir .

Mide mukozasını yatıştıran bitki kürü

Aşağıdaki gereç lerle hazırlanacak bitki karışımın çayı mide mukozasını yatıştırır vede mide mukozası iltihabını önemli ölçüde iyileştirir .

Malzemeler:
2 ölçek meyan kökü ,
2 ölçek hatmi kökü ,
1 ölçek keçisakalı ,
1 ölçek ebegümeci ,
1 ölçek mayıs papatyası .

Yapılışı:
Kökler vede bitkiler çok ince kıyılarak iyice karıştırılır . Yarım yada 1 tatlı kaşığı bitki , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , 10 dakika demlendikten sonra süzülür .

Kullanım şekli:
Rahatsızlık sona erene kadar , her yemekten sonra 1 bardak çay içilir . Eğer rahatsızlığa şişkinlik de eşlik ediyorsa , karışıma 1 ölçek eğir kökü eklenir . Eğer stres söz konusu ise , sinir sistemini güçlendirici ollaraak , 1 ölçek de kediotu kökü eklenmelidir .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp