Bitkisel Sağlık Ürünleri
Sağlık Haberleri

Gebelikte Nişan Gelmesi

Nişan , nişan gelmesi , su gelmesi nedir ? Nişan gelmesi , su gelmesi halinde vede Doğu(şark) (garp) m sancılarında ne yapmak gereklidir ? Bu soru , hususiyetle ilk hamilelikte anne adayının en çook sorduğu sualler ın başında gelir . Doğu(şark) (garp) mun başladığının en önemli emare leri sancı , nişan vede suyun gelmesidir . Nişan , kasılmalarla 1 arada oluşan sancı ve/veya suyun gelmesi bize Doğu(şark) (garp) m eyleminin başladığını gösterir . Bu 3 emare sıra ile değildir . Her kadında vede 1 kadının her Doğu(şark) (garp) mda başkaca sıralarla bu emare ler gerçekleşebilir .

Gebelikte Nişan Gelmesi

Gebeliğin erken dönemlerinden itibaren rahim(uterus) ağzından oluşan salgılar burada birikmeye başlar vede bu rahim(uterus) ağzının ihtivasındaki kanalı tıkar . Sümüğümsü 1 yapı oluşan bu birikmiş salgılar mukus tıkç ollaraak adlandırılır . Mukus tıkaçın işlevi rahim(uterus) içinde gelişmekte oluşan bebeği dış etkenlere karşı korumaktır . Bir farkli deyişle mukus tıkaç enfeksiyon etkenlerine karşı bariyer vazife i görür

Hamileliğin sonlarına doğru Doğu(şark) (garp) m zamanı yaklaştıkça rahim(uterus) ağzında 1 takım değişimler başlar . Servikal olgunlaşma adı verilen bu değişimler sırasında serviks yumuşar , öne doğru döner vede hafifçe açılmaya başlar . Bu açılma sırasında kanalın içinde bulunan mukus diğerbir deyişle sümüğümsü yapı düşer . Nişan gelmesi ollaraak adlandırılan Hal mukus tıkaçın düşmesidir . Kişi bunu çamaşırında bulabilir yada WC e gittiğinde fark edebilir . Çoğu vakit nişan ile 1 arada koyu kahverengiden Aleni kırmızıya vede pembeye kadar değişen renkte 1 miktar akıntı da görülür .

Doğu(şark) (garp) m ne vakit başlar ?

Nişan gelmesi yaklaşan Doğu(şark) (garp) mun belirtlerinden biri olmakla 1 arada Doğu(şark) (garp) mun ne vakit başlayacağı konusunda net 1 veri vermez .Bazı kadınlarda 36 . hafta etraf ında gelebileceği gibi son ana kadar görülmeyebilir . Hatta bazı kadınlarda hadise çook yavaş vede uzun zamanda gerçekleştiğinden anne adayın olayın farkında bile olmayabilir . Mukus tıkaç gebe lik sırasında sıkça görülen akıntıların içinde fark edilmeyebilir .

36 haftadan küçük gebeliklerde böyle kanlı sümüğümsü 1 yapı geldiğinde muhakkak doktorunuza haber vermelisiniz . Eğer gebe liğiniz 36 haftadan büyük ise kaygı amil ize lüzum yoktur . Nişan gelmesi Doğu(şark) (garp) mun ilk emare lerinden biri olmakla 1 arada bazen sancıların başlaması günler hatta haftalar alabilir . Böyle 1 halde olayı natural seyrine bırakmak en uygun yaklaşımdır .

Öte yandan akıntı aniden Aleni kırmızı renge dönerse vede miktarı artarsa vakit kaybetmeden doktorunuzu aramanız lüzumlu dir .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp