Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Gebelikte Nişan Gelmesi

Nişan , nişan gelmesi , su gelmesi nedir ? Nişan gelmesi , su gelmesi halinde vede doğum sancılarında ne yapmak gereklidir ? Bu soru , özellikle ilk hamilelikte anne adayının en çok sorduğu sualler ın başında gelir . Doğumun başladığının en önemli emare leri sancı , nişan vede suyun gelmesidir . Nişan , kasılmalarla 1 arada oluþan sancı ve/veya suyun gelmesi bize doğum eyleminin başladığını gösterir . Bu üç emare sıra ile değildir . Her kadında vede 1 kadının her doğumda farklı sıralarla bu emare ler gerçekleşebilir .

Gebelikte Nişan Gelmesi

Gebeliğin erken dönemlerinden itibaren rahim(uterus) ağzından oluþan salgılar burada birikmeye başlar vede bu rahim(uterus) ağzının içindeki kanalı tıkar . Sümüğümsü 1 yapı oluþan bu birikmiş salgılar mukus tıkç ollaraak adlandırılır . Mukus tıkaçın işlevi rahim(uterus) içinde gelişmekte oluþan bebeği dış etkenlere karşı korumaktır . Bir başka deyişle mukus tıkaç enfeksiyon etkenlerine karşı bariyer görevi görür

Hamileliğin sonlarına doğru doğum zamanı yaklaştıkça rahim(uterus) ağzında 1 takım değişimler başlar . Servikal olgunlaşma adı verilen bu değişimler sırasında serviks yumuşar , öne doğru döner vede hafifçe açılmaya başlar . Bu açılma sırasında kanalın içinde bulunan mukus diðerbir deyiþle sümüğümsü yapı düşer . Nişan gelmesi ollaraak adlandırılan Hal mukus tıkaçın düşmesidir . Kişi bunu çamaşırında bulabilir yada WC e gittiğinde fark edebilir . Çoğu vakit nişan ile 1 arada koyu kahverengiden açık kırmızıya vede pembeye kadar değişen renkte 1 miktar akıntı da görülür .

Doğum ne vakit başlar ?

Nişan gelmesi yaklaşan doğumun belirtlerinden biri olmakla 1 arada doğumun ne vakit başlayacağı konusunda net 1 veri vermez .Bazı kadınlarda 36 . hafta etraf ında gelebileceği gibi son ana kadar görülmeyebilir . Hatta bazı kadınlarda hadise çok yavaş vede uzun sürede gerçekleştiğinden anne adayın olayın farkında bile olmayabilir . Mukus tıkaç gebe lik sırasında sıkça görülen akıntıların içinde fark edilmeyebilir .

36 haftadan küçük gebeliklerde böyle kanlı sümüğümsü 1 yapı geldiğinde muhakkak doktorunuza haber vermelisiniz . Eğer gebe liğiniz 36 haftadan büyük ise endişe amil ize lüzum yoktur . Nişan gelmesi doğumun ilk emare lerinden biri olmakla 1 arada bazen sancıların başlaması günler hatta haftalar alabilir . Böyle 1 halde olayı doğal seyrine bırakmak en uygun yaklaşımdır .

Öte yandan akıntı aniden açık kırmızı renge dönerse vede miktarı artarsa vakit kaybetmeden doktorunuzu aramanız lüzumlu dir .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp