Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Tekrarlayan Düşükler

Gebeliğin yolun yarısına gelmeden diðerbir deyiþle 20 . haftasından önce (ya da bebeğin 500 gramlık 1 ağırlığa ulaşmasından önce) gebeliğin sonlanmasına düşük yapma adı verilir .

Düşük yapma 1 gebenin erken dönemde başına gelebilecek en sıkıntılı durumlardan biridir . Umut vede sevinçle başlayan 1 gebeliğin hüsran vede hayal kırıklığıyla sonuçlanmasıdır . .

Rahim(uterus) içersindeki bebeğin kalp atışlarının durması diðerbir deyiþle bebeğin ölmesi de yine düşük ollaraak adlandırılır . Bu gibi anne karnında bebeğin öldüğü durumlarda kürtaj işlemini geciktirmeden (kanamanın olmasını beklemeden) yapmak gereklidir . .

Aslında düşüklerin en sık sebebi o bebekte oluşan anormallikler yada sakatlıklardır . .ve bu anormallikler büyük sıklıkla anne yada babadan taşınan 1 mesele den değil , bizzatihi o hamilelikte ki bebeğin oluşumu sırasında oluşan mesele lerdir . .ve sıklıkla da tekrarlamazlar . .Klinik ollaraak saptanmış her hamilelikte yaklaşık ollaraak % 15 etraf ında 1 düşük riski olduğunu akıldan çıkarmamak , diðerbir deyiþle gebelik düşükle sonuçlanırsa bunun pek de az rastlanmayan 1 şanssızlık olduğunu hatırlamakta avantaj vardır . Böylelikle sonraki gebelikler için karamsar olmaya lüzum olmadığı da kendiliğinden anlaşılacaktır . .

Bir başka deyişle belki de düşükler doğanın 1 seçim vede ayıklama mekanizmasıdır vede belki de sorun li 1 hayatla Daimi edecek oluþan 1 bireyin daha baştan hayattan elenmesidir .

Peki ya düşükler tekrarlıyorsa:

Tekrarlayan düşük 1 kadının en az 2 kere arka arkaya düşük yapmasına verilen isimdir .
Tekrarlayan düşük sebep lerinin teferruat lı ollaraak araştırılması vede Tedavi(iyileştirme) nin de buna göre planlanması gereklidir :
Hekiminiz olası sebep lere yönelik incelemelerin netiticesinde saptanan sonuca göre özgün Tedavi(iyileştirme) ye başlayacaktır .
Babaya iliþik kromozomal (genetik) anomaliler , anneye iliþik kromozomal anomallikler muhakkak araştırılmalıdır , rahime iliþik anatomik , yapısal bozukluklar , rahim(uterus) ağzı kafigelmez likleri vede myomlar varsa ortadan kaldırılmalıdır .
Hormonal bozukluklar ( Diabet(þeker hastalıðı) , guatr , süt hormonu yüksekliği gibi) varsa Tedavi(iyileştirme) ler yapılmalıdır .
Mikrobik Enfeksiyonlar Tedavi(iyileştirme) edilmelidir . İmmunolojik (Bağışıklık sistemi ile ilgili) bozukluklar varsa aspirin vede heparin gibi kan sulandırıcılar ile Tedavi(iyileştirme) edilmelidir .

Düşen bebeğin genetik incelemesinin yapılması da bu konuda oldukça avantaj lı olacaktır .

Ancak bilnmelidir ki tüm incelemelere rağmen tekrarlayan düşüklerin yaklaşık ollaraak yarısında herhangi 1 sebep saptanamaz .

Tekrarlayan gebelik kayıpları oluþan 1 kadın tekrar gebe kaldığında artık bu gebeliği daha yakından izleme(takip) edilmelidir .

Tekrarlayan düşükleri oluþan vede diğer Tedavi(iyileştirme) lerden 1 avantaj sağlayamayan çiftlerde ise en gelişmiş seçenek Tüp Bebek Tedavi(iyileştirme) si ile laboratuvar ortamında çok sayıda oluşturulan embriyolardan hücre örnekleri alarak bunların incelenip , olaðan olanların ana rahmine transfer edilmesidir .

Transfer öncesi genetik tanı (preimplantasyon Genetik Tanı – PGT yada ingilizce adıyla PGD) denen bu yöntemle düşük yapma olasılığı çok azaltılabilmektedir . Çünkü daha önce bahsedildiği gibi düşüklerin en sık sebebi aslında bebekte oluşan anormalliklerdir .

Gebelik öncesi genetik tanı , anne vede baba adayından elde edilen yumurta vede Sperm(meni) hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi neticesi gelişen embriyolardan 1 adet hücre alınması ile gerçekleştirilmektedir .
Genetik tanı için Floresence İn Situ Hibridizasyon (FISH) yada Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) adı verilen özel yöntemler kullanılmaktadır . Doğacak bebekte monozomi yada trizomi (Down sendromu vede diğer hastalıklar) gibi sayısal kromozom bozukluklarının vede tek gen hastalıklarının (Hemofili (pıhtılaşma bozukluğu) , Akdeniz anemi(kansızlık) si , kistik fibrozis , kas hastalıkları gibi) tanısı PGT ile mümkündür . Böylece hastalık taşımayan , sağlıklı embriyoların anne adayına transferi ile sağlıklı bebeklerin doğması sağlanmaktadır .

Kadında daha önce geçirilmiş düşük sayısı arttıkça tekrar düşük yapma riski artmaktadır:
1 düşük sonrası tekrar düşük yapma riski % 15
2 düşük sonrası tekrar düşük yapma riski % 24
3 düşük sonrası tekrar düşük yapma riski % 30
4 düşük sonrası tekrar düşük yapma riski % 40-50

Anne yaşı arttıkça düşük yapma riski artar:
30 yaş altında vasati düşük riski % 7-15
30-34 yaş arası vasati düşük riski % 8-21
35-39 yaş arası vasati düşük riski % 17-28
40 yaş üzerinde vasati düşük riski % 34-52

Tekrarlayan düşüklerde sebep ler:
1 . İmmunolojik (bağışıklık) faktörler
2 . Trombofilik (pıhtılaşma) faktörleri ile alakalı bozukluklar
3 . Endokrin (hormonal) faktörler
4 . Anatomik faktörler (rahim anomalileri v .b)
5 . Genetik Faktörler
6 . Enfeksiyöz Faktörler
7 . Çevresel Faktörler vede Beslenme
8 . Anneye iliþik hastalıklar
9 . Sperm(meni) ile alakalı faktörler

İlgili konular ;
- Jinekoloji
- Tekrarlayan Düşükler


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp