Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kuyruk sokumu ağrısı

Kuyruk Sokumu Ağrıları Sebep Oluşur ?

Kuyruk sokumu ağrıları omurganın en alt seviyede yerleşmiş 3 küçük kemiğinden kaynaklanır .

Bu ağrılar sürekli oturarak çalışan insanların , doğum sonrası hanımların , kuyruk sokumu üzerine düşen yada sert 1 yere çarpanların büyük Meselesi dur . Çünkü bu küçük kemik arasındaki Eklem(joint) lerde oynamalar vede hatta çıkıklar oluşur . Özellikle oturur pozisyondan kalkarken şiddetli ağrı yapar . Bu mesele özellikle yolculuk , sinema , tiyatro gibi uzun süre oturmak gereken yerlerde artar . Bazı hastalarda ise ilginç 1 şekilde başlatıcı hiçbir sebep yoktur .

Halk arasında çoğunlukla kuyruk sokumunda kırık olduğu düşünülen durumlar aslında çıkıktır . Çünkü düşme ile Eklem(joint) ler zedelenmiş , kemikler arasında gevşeklik vede çıkık gelişmiştir .

Ağrı başlayınca uzun sürer 1-2 yıl rahatsız edebilir . Hatta daha uzun yıllar vede hayat boyu sürebilir .

Teşhisde Ne Yapılır ?

Teşhis için dinamik röntgenler çekilir vede aradaki açı farkı ölçülerek enjeksiyon için karar veririlir . Uygun seçilmiş hastalarda yapılacak özel enjeksiyonla % 80 başarı sağlanır .

Tedavi(iyileştirme) de Ne Yapılır ?

Tedavi(iyileştirme) de Fransız Doktor Jean Yves Maigne nin buluşu oluþan vede özel 1 teşhis vede Tedavi(iyileştirme) oluþan kuyruk sokumu (koksiks) enjeksiyonları kullanılmakta .

Burada farklı ollaraak ağrının kuyruk sokumunda hangi parçadan kaynaklı olduğu bulunur vede bu bölgeye enjeksiyon yapılır . Enjeksiyon sırasında tıpta skopi yada veri sayarlı tomografi denen yöntemlerin rehberliğinden avantaj lanılır . Bunlar doğrudan o bölgeyi ışın altında görerek mesele li bölgeyi tespit ederek yapılan enjeksiyonlardır . Enjeksiyon süresi 5 dakikadır . Bu bölge sinir vede damarsal yapılar yoğun olmadığından risk yok denecek kadar azdır . Enjeksiyondan sonraki 1-2 hafta içinde ağrı hızla geriler . Nadiren ikinci enjeksiyon gereklidir .

Kuyruk sokumunu Çekme vede Manuel Tedavi(iyileştirme) yöntemleri;

Enjeksiyon Tedavi(iyileştirme) sine diðerbir deyiþle t vermeyen az sayıda Rahatsızkiþi vardır . Uygun olduğu düşünülen hastalara manuel diðerbir deyiþle elle Tedavi(iyileştirme) uygulanabilir . Bu Tedavi(iyileştirme) çoğunlukla aniden aþırı kez yapılırsa sonuç alınabilecek 1 yöntemdir . Bilinçsiz kişilere yaptırmak doku hasarına yol açabilir . Özel 1 eğitim vede tecrübe gerektirir .

Oturma simidi uzun süre oturanlarda yardımcıdır , Tedavi(iyileştirme) edici değildir , koruma amaçlıdır .

Bu hastalarda çok nadiren cerrahi Tedavi(iyileştirme) gereklidir . Kuyruk sokumu ağrısı oluþan Rahatsızkiþide ilk Tedavi(iyileştirme) ollaraak kemiğin çıkarılması düşünülmez çünkü leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma noktasıdır . Çıkarılması halinde vücuda lüzumlu 1 doku alınmış olur .

Kuyruk Sokumu Ağrıyan kişiye sorulabilecek sualler ;

- Kuyruk sokumu ağrınız ne vakit başladı ?
- Ağrı oturmakla artıyor mu ?
- Ağrı oturur konumdan kalkarken özellikle artıyor mu ?
- Mesleğiniz sürekli oturmayı mı gerektiriyor ?
- Başlatan 1 zorlanma , düşme , sert zemine çarpma mevcut mıydı ?
- Bayanlar için gebe likle vede doğumla ağrının başlamasının ilgisi mevcut mı ?
- Çocukken kuyruk sokumu üzerine düştünüz mü ?
- Düştükten sonra ağrı belli aralarla tekrar etti mi ?
- İlaç Tedavi(iyileştirme) si yada herhangi 1 işlem yaptırdınız mı ?
- Gece uyandıran 1 ağrı mevcut mı ?
- Ağrıyı bel ağrısı ile karıştırmamak gereklidir . Tam ağrıyan yeri gösterir misiniz ?


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp