Bitkisel Sağlık Ürünleri
Sağlık Haberleri

Dişler neden çürür ?

Dişlerin çürümesi aniden aşırı sebebi oluşan 1 durumdur . Evet , çürük mikrobik 1 olaydır vede çürüğe sebep oluşan bakteriler mevuttur … Ama tek sebep bu olsaydı çürük aşısı yapılır vede hiiç kimsede çürük oluşmazdı…

Çürüğün oluşması icin bakterilerin neşriyat da birkaç başka etkenin de 1 arada bulunması gereklidir . Bu etkenlerden en önemlilerinden birisi itinalı vede kaliteli olmayan gıdaalımı dir . Fırçalama ile ağızdan uzaklaştırılması zor , dişe yapışan vede şeker ağırlıklı gıdaların dişleri daha ivedi çürüttüğü klinik çalışmalarla ispatlanmıştır . Beslenme sonrası dişlerin itinalı 1 biçim de fırçalanıp temizlenmesi gereklidir . Diş fırçalamanın gözardı edilmesi yada hiiç yapılmaması dişlerin çürümesini kolaylaştıracak vede diş eti Rahatsızlık larına da yol açacaktır .


Ailelerin en çook sorduğu sualler da 1 diş çürüğünde genetiğinde tesiri olup olmadığıdır . Evet , genetik etkenler de diş çürüğünde tesirli dir fakat çook düşük 1 oranda… Yapısal ollaraak mesele li dişler de çürüğe daha meyillidir . Ancak genetik etkenler itinalı vede titiz 1 bakımla vede yapılacak koruyucu uygulamalarla elimine edilebilmektedir .

DR . PINAR KARATABAN (PEDODONTİST)
İMPLADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp