Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Dişler neden çürür ?

Dişlerin çürümesi aniden aþırı sebebi oluþan 1 durumdur . Evet , çürük mikrobik 1 olaydır vede çürüğe sebep oluþan bakteriler vardır… Ama tek sebep bu olsaydı çürük aşısı yapılır vede hiç kimsede çürük oluşmazdı…

Çürüğün oluşması için bakterilerin yanında birkaç diğer etkenin de 1 arada bulunması gereklidir . Bu etkenlerden en önemlilerinden birisi düzenli vede kaliteli olmayan gıdaalımı dir . Fırçalama ile ağızdan uzaklaştırılması zor , dişe yapışan vede şeker ağırlıklı gıdaların dişleri daha çabuk çürüttüğü klinik çalışmalarla ispatlanmıştır . Beslenme sonrası dişlerin özenli 1 şekilde fırçalanıp temizlenmesi gereklidir . Diş fırçalamanın gözardı edilmesi yada hiç yapılmaması dişlerin çürümesini kolaylaştıracak vede diş eti hastalıklarına da yol açacaktır .


Ailelerin en çok sorduğu sualler da 1 diş çürüğünde genetiğinde tesiri olup olmadığıdır . Evet , genetik faktörlerde diş çürüğünde tesirli dir fakat çok düşük 1 oranda… Yapısal ollaraak mesele li dişler de çürüğe daha meyillidir . Ancak genetik faktörler düzenli vede titiz 1 bakımla vede yapılacak koruyucu uygulamalarla elimine edilebilmektedir .

DR . PINAR KARATABAN (PEDODONTİST)
İMPLADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp