Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Rahim alındıktan sonra kanama olur mu?

Histerektomi diðerbir deyiþle rahim(uterus) alınması ameliyatı umumiyetle menopoza girmiş yada menopoza girme yaşında oluþan kadınlara uygulanan cerrahi 1 işlemdir vede bu işlemle 1 arada umumiyetle kadınların yumurtalıkları da alındığından rahim(uterus) alındıktan sonra kanama(kan kaybı) olması beklenemez . Ancak rahim(uterus) alınması ameliyatı olacak kadının yaşı 40′ın altında ise vede yumurtalıklarında hekimin gördüğü kadar 1 mesele yoksa bu kişilerin yumurtalıklarından biri bırakılabiliyor .

Rahmin çıkarılması ameliyatında yumurtalıkların her ikisi de alındığında , yumurtalıklardan salgılanan östrogen (kadınlık hormonu) hormonu çok azaldığı için , cerrahi menopoz denilen hadise gerçekleşir . Kadınlarda artık adet görme olayı gerçekleşmez vede zorunlu ollaraak menopoza girmelerine rağmen ameliyattan hemen sonra menopozun şikayetleri (sıcak basmaları , vaginal kuruluk hissi , baş dönmesi , gece terlemeleri , kabızlık , depresyon gibi) hemen ortaya çıkar . Sade rahim(uterus) çıkarıldığında , yumurtalıklardan her ikisi yada biri yerinde kalmasına rağmen kadında yine kanama(kan kaybı) söz konusu olmaz vede menopoz şikayetleri yaşamaz .

Rahim(uterus) alınması ameliyatı rahim(uterus) myomları bulunan , düzensiz kanaması oluþan vede herhangi 1 Tedavi(iyileştirme) ye diðerbir deyiþle t vermeyen yada ilaç Tedavi(iyileştirme) sini kabullenmeyen , adet sancılarını oldukça şiddetli geçiren , kasık ağrısı vede rahim(uterus) sarkması gibi kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi öncesi emare leri bulunan , doğumda komplikasyon oluşan vede Endometriozis hastası oluþan kadınlara uygulanmaktadır . Total histerektomi (rahmin tamamının çıkarılması) , Radikal histerektomi (bazı kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi türlerinde yapılan) vede Subtotal histerektomi (kısmi histerektomi) olmak üzere üç çeşitte uygulanan rahmin çıkarılması ameliyatı bölgenin riskine , kadının yaşına vede Umumi sağlık durumuna göre uygulanmaktadır . Ameliyat umumiyetle 1-2 saat sürmektedir .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp