Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Rahim Sarkması Nedir? Rahim Sarkması Nedenleri Ve Tedavisi

Rahimi yerinde tutan kas vede bağların zayıflaması vede gerilmesi sebebi ile rahim(uterus) sarkması oluşur . Bebek doğurma vede yaşlanmak da rahim(uterus) sarkmasına sebep olabiliyor . Kaınlarımızı veri lendirmek adına , rahim(uterus) sarkması vede rahim(uterus) sarkması sebep lerine deyiniyoruz . Okumanızda avantaj sının olacağınıda umuyoruz…

 

Rahim(uterus) sarkmasının Tedavi(iyileştirme) si kadının yaşına , hastalığın derecesine , kadının Umumi sağlık durumuna vede daha sonra çocuk doğurmak isteyip istemediğine göre değişir . İleride bu mesele in gelişmesi düzenli Kegel egzersizleri denilen rahim(vajina) etrafındaki vede perine kasları kasma egzersizleri yapılarak kısmen de olsa mani lenebilir .

Ailesini tamamlamış 1 kadında genital organ sarkması halinde uygulanan Tedavi(iyileştirme) şekli umumiyetle rahimin rahim(vajina) tarafından çıkarılması vede ön vede arka rahim(vajina) duvarlarındaki fazlalıkların çıkarılarak rahim(vajina) daraltılması şeklindedir . Rahim(vajina) daraltma operasyonu geçiren kadınlar eğer gebe kalılarsa olaðan doğum yerine sezeryan olmaları gereklidir .

Üreme çağındaki vede halen doğum yapmayı düşünen yada ailesini tamamlamış olsa bile rahim(uterus) alınmasını kabul etmeyen 1 kadında ise rahim(uterus) alınmaksızın yalnızca ön vede arka rahim(vajina) duvarlarındaki aþırı doku alınarak genişlemenin tamiri diðerbir deyiþle vajinanın daraltılması yoluna gidilir . Böylelikle doğum sonrası rahim(vajina) genişlemesi yakınması oluþan kadınların şikayetleri azalacak vede cinsel yaşamdan da eskisine oranla daha aþırı tatmin sağlanacaktır . Rahim(vajina) daraltılması operasyonuna tıpta vajinoplasti adı verilir . Bariz rahim(uterus) sarkması halinde karın yoluyla rahimi yerinde tutan bağlara ulaşılarak bu bağların yukarı çekilmesi vede böylelikle rahimin alınmaması mümkündür . Ancak yukarı çekme operasyonlarının çok da uzun ömürlü olmadığı bilinmelidir . Yapılan operasyonun tipine vede yapan cerrahın tekniğine bağlı ollaraak 3-5 yıl içersinde tekrarlama riski ortaya çıkabilir .

Çok çok nadiren çocukları olmasına rağmen rahiminin alınmasını istemeyen yada başka çocuk doğurmak arzusunda oluþan bayanlarda yada rahim(uterus) alınması operasyonunu dahi kaldıramayacak kadar yaşlı vede Umumi durumu kötü hastalarda operasyon yerine pesser adı verilen vede vajinaya yerleştirilerek rahimi destekleyip yukarda tutan cihazlar da kullanılabilir amma bu tür Tedavi(iyileştirme) ler çok özel durumlarda uygulanmaktadır .

Günümüzde ailesini tamamlamış bayanlarda çocuk taşımaktan öteye 1 fonksiyonu olmayan rahimin alınması sarkmalarda uygulanacak en akılcı Tedavi(iyileştirme) şeklidir .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp