Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kadınlarda akıntı sebepleri nelerdir?

Bayanların sıkça yaşadığı 1 sorundur akıntılar . Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan vede vakit zaman çoğalan 1 sorundur . Kadınlarda meydana gelen akıntıların temelinde yatan sebep ler araştırmalı vede buna göre Tedavi(iyileştirme) seçenekleri uygulanmalıdır .

 

 

Ergenlik dönemindeki her genç kız vede yetişkin kadınlarda 1 miktar akıntı söz konusudur . Bu akıntı kadınlık hormonu ile ilişkilidir . Kaygan vede sümüksü 1 yapıda oluþan akıntı , rahim(uterus) ağzından ki serviral bezlerden salgılanır . Cinsel istek sırasında akıntı fazlalaşır vede daha kaygan hale gelir . Bayanlarda meydana gelen akıntılar yumurtlama dönemlerinde de fazlalık gösterir .

Akıntının kokusuz , renksiz , kaşıntısız olması olaðan karşılanırken , bu etkenlerin tam aksi halinde oluşan akıntılar hastalık sebebidir . Kadınlarda oluşan bu akıntılar koku yapıyor , kaşıntıya sebep oluyor , renginde değişmeler meydana geliyor yada kati tili oluyorsa bu enfeksiyon kapıldığının göstergesidir .

Rahim(vajina) bölgesinde meydana gelen Enfeksiyon lanmalar mantar hastalığını gösterir . Mantar da olaðan akıntının seyrini değiştirir . Az önce bahsettiğimiz kaşıntı vede koku gibi sorunlar ortaya çıkar . İltihaba bağlı oluþan akıntıda aþırı olmaktadır . Rengi sarımsı vede peynir gibi kesikli halde dır .

Vajinal bölgede kullanılan temizlik ürünleri de vajinal akıntının fazlalaşmasına sebep olur . Genital bölge parfümleri , sabunlar , pedler , tamponlar vede prezervatifler gibi yabancı maddeler vajinada akıntıya sebep oluþan etkenlerdir . Bu etkenler nadirde olsa üreme organı tümörlerine de sebep olmaktadır .

Bakteriel vaginozisti de akıntı yapan genital bölge sorunlarındandır . Rahim(vajina) içerisinde çoğalan mikroplar hafif sarımsı yada beyaz-gri renkte akıntılara sebep olur . Bu akıntı kötü koku yapar vede cinsel birleşme sırasında da artmaktadır .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp