Bitkisel Sağlık Ürünleri
Sağlık Haberleri

Kadınlarda akıntı sebepleri nelerdir?

Bayanların sıkça yaşadığı 1 sorundur akıntılar . Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan vede vakit zaman çoğalan 1 sorundur . Kadınlarda meydana gelen akıntıların temelinde yatan sebep ler araştırmalı vede buna göre Tedavi(iyileştirme) seçenekleri uygulanmalıdır .

 

 

Ergenlik dönemindeki her genç kız vede yetişkin kadınlarda 1 miktar akıntı söz konusudur . Bu akıntı kadınlık hormonu ile ilişkilidir . Kaygan vede sümüksü 1 yapıda oluşan akıntı , rahim(uterus) ağzından ki serviral bezlerden salgılanır . Cinsel istek sırasında akıntı fazlalaşır vede daha kaygan hale gelir . Bayanlarda meydana gelen akıntılar yumurtlama dönemlerinde de çokluk gösterir .

Akıntının kokusuz , renksiz , kaşıntısız olması olağan karşılanırken , bu etkenlerin tam aksi halinde meydana gelen akıntılar Rahatsızlık sebebidir . Kadınlarda meydana gelen bu akıntılar koku yapıyor , kaşıntıya sebep oluyor , renginde değişmeler meydana geliyor yada kati tili oluyorsa bu enfeksiyon kapıldığının göstergesidir .

Rahim(vajina) bölgesinde meydana gelen Enfeksiyon lanmalar mantar hastalığını gösterir . Mantar da olağan akıntının seyrini değiştirir . Az önce bahsettiğimiz kaşıntı vede koku gibi sorunlar ortaya çıkar . İltihaba bağlı oluşan akıntıda aşırı olmaktadır . Rengi sarımsı vede peynir gibi kesikli halde dır .

Vajinal bölgede kullanılan temizlik ürünleri de vajinal akıntının fazlalaşmasına sebep olur . Genital bölge parfümleri , sabunlar , pedler , tamponlar vede prezervatifler gibi yabancı maddeler vajinada akıntıya sebep oluşan etkenlerdir . Bu etkenler nadirde olsa üreme(eşey) organı tümörlerine de sebep olmaktadır .

Bakteriel vaginozisti de akıntı yapan genital bölge sorunlarındandır . Rahim(vajina) dahilinde çoğalan mikroplar hafif sarımsı yada beyaz-gri renkte akıntılara sebep olur . Bu akıntı üzücü koku yapar vede cinsel birleşme sırasında da artmaktadır .


Sağlık Haberleri

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp