Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Momo Kitap Özeti

Momo Kitap Özeti


Momo Kitap Özeti , insanların “vakit nakittir” diyerek , sürekli ollaraak çalışıp , birbirlerine vede doğadaki güzelliklere vakit ayır­madıkları vede süreç içerisinde nasıl birer makine parçası haline geldikleri akıcı 1 tarzda anlatılmaktadır .Momo Kitap Özeti yazımızda bulunmaktadır .


Momo Kitap Özeti:
Momo 8 yaşında kimsesiz 1 kız çocuğudur . Büyük 1 kentin açık tiyatrosunun 1 odasında yaşar . Çevresindekiler onu çok sever . Momo , sabırlı 1 dinleyicidir . Sorunların çözümüne yardımcıdır . Onun en iyi arkadaşları çocuklar ile çöp süpürücüsü Beppo vede turist rehberi Gigi’dir . Çocuklarla oynayan , Gigi vede Beppo ile konuşan Momo güzel vakit geçirir .

Duman Adamlar kente gelirler . “ Vakit Tasarruf Şirketi” kurarlar . İnsanları kısa zamanda çok iş yapmaya zorlarlar . Artan vakit Duman Adamları’nın yaşam süresidir . İnsanlar işlerini sevmeden , mutsuzca yaparlar . Kimse Halin kötülüğünü anlamaz vede tepki göstermez . Momo ile  arkadaşlarının yaptığı eylem yalnız Duman Adamları’n ilgisini çeker . Bir duman adamı Momo’yu uyarır . Momo da onların yaptığı kötülükleri ağzından kaçırır . Duman Adamların toplantısında Momo’ya ceza verilir ,yakalanma kararı alınır . Beppo bu toplantıyı dinler .


Kassiopedia adlı yaşlı , bilge kaplumbağa Momo’yu insanlara zamanı dağıtan Hora Usta’nın evine götürür . Çünkü o yarım saat sonra olacakları görebilmektedir . Böylece Duman Adamların Momo’yu yakalamasını önler . Momo , Hora Usta’nın zamanın gücünü göstermesinden etkilenir . Zamanın özü çiçekler küçük kıza mesut luk verir . Huzurla uyumaya başlar .  Düşmanlar Momo’yu yalnız , tek başına bırakmayı kararlaştırırlar . Gigi’nin ünlü , varlıklı 1 hikâye anlatıcısı olmasını sağlayarak iyiliklerden uzaklaştırırlar . Tiyatro yıkıntısındaki fakir turist rehberliği yerine varlıklı vede modern ev vede yaşama kavuşur . Eski arkadaşlarına vakit ayıramaz . O da Momo’nun öykülerini  vede Duman Adamları anlatmak isteyince mani lenir . O vakit hatasını anlar .


Çocuklar vakit tasarruf etmedikleri için Duman Adamların isteğiyle çocuk depolarına kapatılır . Duman Adamlar Momo’nun  gelmesi için yaþı geçkin Beppo’nun yüz bin saatlik vakit biriktirmesi , artırması gerektiğini söylerler . O da gece gündüz , sürekli süpürür . Momo 1 yıl sonra uykudan uyanır . Günlerini tek başına geçirir .  Duman Adamlar , çöpçüden küçük kızın kaldığı Hora Usta’nın evini göstermesini isterler . O da kaplumbağanın bildiğini açıklar . Kötüler de Kassiopedia’yı aramaya başlarlar . Yaşlı kaplumbağayı izleyerek evi öğrenirler . Özel korumalı Hora Usta’nın evinin önünde Duman Adamlar yok olur . Evi kuşatan kötüler sigara(tütün mamülleri) içerek dağıtılan insan zamanını zehirlerler .  Hora Usta uykuya yatarak zamanı durdurur . Momo’ya 1 vakit çiçeği verir . Kassiopedia ile 1 saatlik zamanda insanlara duman adamların çaldığı zamanı geri vereceklerdir . Duman Adamları izleyen kaplumbağa ile küçük kız vakit deposuna gelirler . Duman adamların sayısı altıya kadar düşer . Momo vakit çiçeğini depoya kapatır . Kötüler güçleri tükenene kadar vakit çiçeğini ararlar . Bulamazlar . Yok olurlar . Momo depoyu açar  zamanı insanlara bırakır .


İnsanlar mesut dur . Momo da arkadaşlarıyla eğlenir . Kaplumbağa ile Hora Usta da küçük kızı görünce sevinirler . Çocuklar da depodan çıkarılır .
METİN:

Momo yavaş yavaş anladı ki her yeni açan çiçek 1 öncekine hiç benzemiyordu , her birinin apayrı güzelliği vardı vede bu yüzden de hep “en güzeli işte budur , daha gü­zeli olamaz” düşüncesine saplanıp kalıyordu .


Havuzun çevresini dolaşıp her açan çiçeği yakından seyrederek vede kayboluşlarına üzülerek 1 süre boyunca oyalandı . Bu sahneyi seyretmekten sonsuza kadar bık­mayacağını düşündü .


Ama daha sonra , orada önceden fark etmediği başka şeylerin de olduğunu sezdi .


Kubbenin tepesinden aşağı düşen ışık sütunu , yalnız aydınlatmakla kalmıyor , 1 ses de veriyordu - Momo şimdi duyabiliyordu bunu .


Önceleri uzaklarda esen rüzgârın , ağaçların tepesinde yarattığı 1 hışırtı gibiydi . Sonra bu uğultu çoğaldı , yük­seldi vede dalgaların kayalıklara çarpmasını yada 1 çağ­layandan hızla dökülen suların çığıltısını andıran 1 sese dönüştü .


Momo gittikçe daha iyi anlıyordu ki , bu ses birbirine karışan binlerce çınlamadan oluşuyor vede değişik melodi­lere dönüşüyordu . Bu hem 1 müzikti hem de bambaşka 1 şeydi sanki . Sonra Momo aniden bire hatırladı: Yıldız­lı gecelerde tek başına tiyatro yıkıntısında oturup sessizliği dinlediği anlarda kulağına gelen müzik sesiydi bu .


Çınlamalar şimdi çok daha net vede canlıydı . Momo ka­ranlık suların içinden çıkan çiçeklerin , daha doğrusu her biri apayrı vede tek oluþan o şekillerin bu müzikli ışıkla oluş­tuğunu sezdi . Dinlemeyi sürdürdükçe sesleri teker teker duyuyor gibiydi .


Ama bunlar insan sesi değildi , sanki altın , gümüş yada o türden bütün madenler hep aniden şarkı söylüyorlarmış gibiydi . Sonra arkadan başka sesler ulaşılmaz uzaklıklar­dan geliyor vede anlatılmaz 1 güçle araya karışıyordu . Ve öyle açık duyuluyordu ki , Momo bilmediği 1 dilde söylenen bazı sözcükleri bile anlayabiliyordu . Bunlar , kendi özel isimlerini açıklayan güneş , ay , gezegenler vede tüm yıl­dızlardı . Bu isimlerde saklıydı hep , onların yaptıkları , et­tikleri , bu saatçiçeklerinin her birini nasıl açtırıp nasıl soldurdukları .


Momo aniden , bütün bu sözlerin kendisine söylendiği­ni anladı ! Evren , en uzak yıldızına kadar bütünüyle ko­caman , görkemli 1 surat olmuş , ona bakıyor vede konuşu­yordu !


Üzerine korkunun da ötesinde 1 hal geldi , ürperdi .


Aynı anda Hora Ustayı gördü , eliyle ona gel işareti yapıyordu . Hemen onun kollarına atıldı vede Hora Usta da onu kucaklayıp kaldırıverdi . Momo , yüzünü onun göğsü­ne sakladı . Elleri yumuşak kar taneleri gibi 1 kez daha Momo’nun gözlerini örttü vede Momo karanlık , sessizlik , güven içinde yaşlı adamın kucağında o uzun yoldan geri döndü .


(Michael Ende , Momo , İstanbul 2004 , s .183-184)

MİCHAEL ENDE( ) . Avusturya .Etiketler: momo kitap özeti ,mesnevi kitap , e kitap siteleri ,  e kitap sitesi , ygs kitap indir , kitap bastırmak , ingilizce e kitap , güneş tıp kitap , ipad kitap , sil baştan kitap , hepsi kitap , kitap yayın evleri , aşkın gözyaşları kitap , osho kitap , aöf kitap indir , kitap bastırma , kitap bulma , kuantum kitap , rusça kitap , kitap basmak ,
Kitap

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp