Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Çalıkuşu Kitap Özeti

Çalıkuşu Kitap Özeti


Çalıkuşu Kitap Özeti yazımızda yer almaktadır . Makalemizi inceleyiniz .


Çalıkuşu Kitap Özeti


Feride küçük yasdayken annesi ölen , babasinın da onunla aþırı ilgilenemediği için büyükannesinin diðerbir deyiþle nda büyümüstür . Okul yaşına gelince Feride’ yi 1 Fransiz kiz yatili okuluna yollamislardir . Feride neseli , zeki , çok asi , çok hareketli 1 kizdir . Firsat buldukça 1 erkek gibi agaçlara tirmanip daldan dala atladigi için ögretmenlerinden biri onu çalikusuna benzetmis , sonra da bu benzetme , onun adi ollaraak kalmistir .

Babasinin da ölmesi üzerine Feride’ nin , yakini ollaraak sadece 1 teyzesi kalmistir . Feride , okulun tatillerini her vakit teyzesinin evinde geçirmektedir .Bu teyzenin Kamuran adli , Feride’ den büyük 1 oglu vardir . Kamuran Feride’ den agir basli , kiz gibi 1 erkekdir . Bu yüzden Feride sürekli onla dalga geçmektedir . Fakat bunlarin arasinda Kamuran , Feride’ yi farkinda olmadan büyük 1 askla sevmeye baslamisdir . Bu sevgi 1 sure sonra karsilikta görür . Feride de Kamurana karsilik vermektedir . Feride’ nin teyzeside bu durumu çok istedigi için , Feride okulunu bitirdikten sonra 2 gencin evlenmeleri kararlastirilir .

Dügün hazirliklari tamamlanmak üzereyken , 1 gün kadinin teki çika gelir vede Feride’ ye Kamuran’ in Avrupa’ da bulundugu sirada orda 1 kizla ask yasadigini söyler . Bu Hal Feride’ yi çok etkilemistir . Feride bunun neticesinde gururuna yenilir vede Acilen teyzesinin evinden uzaklasir , izini kaybettirir . Bu yüzden evlenmede gerçeklesemez .

Feride nereye gidecegini düsünürken onu çok seven süt annesi aklina gelir vede oraya gider . Süt annesi onu görünce çok sevinmistir . Feride 1 süre süt annesinin evinde kalir . Süt annesini daha aþırı rahatsiz edemeyecegini vede diðerbir deyiþle ndaki paranin da ona yetmeyecegini bilmektedir . Basvurularinin netiticesinde Anadolu da 1 ilkokul ögretmenligi elde eder . Simdi o hayat dolu hiçbir seyi umursamayan genç kiz artik 1 ögretmen olmustur . Feride Anadolu’ yu hiç yadirgamaz . Bir köyde ögretmenlige baslar . Bu köyde Feride yaptigi her seyi günlügüne yazmaya baslar .

Bir vakitler inin hayat dolu asi genç kizi simdi hayati tanima yolundadir .hiç istemediği halde agir basli olmayi ögrenmistir . Ama basina gelen bunca seye rahmen kötümser degildir . O köydeki fakir oluþan ögrencilerini çok sevmistir . Ögrencilerinin her biriyle ayri ayri ilgilenmek ona büyük 1 beðeni vermektedir .

Bir süre sonra okul da kapatilir . Issiz kalan Feride baska 1 yerde ögretmenlik yapmak için basvurmak amaciyla ile gider . eski 1 okul arkadasina rastlar vede onunla Fransizca konusur , bu olayi görünce , Feride’ yi merkezde kiz ögretmen okulunda fransizca ögretmeni ollaraak görevlendirir . Feride fiziki ollaraak çok güzel 1 kizdir vede bu fiziki güzelliginin burda çok aþırı göze çarpmasi Feride’ yi endiselendirir . Ayrica Feride’ nin ögretmenlik yaptigi okuldaki müzik ögretmenide Feride’ ye karsi büyük 1 ask duymaktadir . Fakat bu ask 1 ümitsiz vakadir . Bu hadise ayrica dedikodularada yol açmistir . Bu Hal ise Feride’ yi endiselendirmektedir . Bu yüzden tayinini ister . Böylece birkaç yer dolasir . Bir surede Izmir’de varlikli 1 ailenin kizlarinada özel ders verir . Fakat Feride’ nin gittigi her yerde muthis fizigi vede güzelligi basina mesele açmaktadir . Feride’ bu güzelligi vede yalnizligi çok kisinin dikkatini çekmektedir .

Feride daha Zeyniler’deyken 1 askerin yaralanmasi vede oraya getirilmesi sirasinda doktor Hayrullah Beyle tanismistir . Doktor , Feride’ ye bu kadar güzel 1 kizin böyle 1 yerde ne aradigini , katiyetle 1 ask meselesi yüzünden gelmis oldugunu söylemis Feride ise bunu reddetmistir .Yillardan sonra tekrar Kusadasin’ da bulusurlar .Bu sirada Feride’ nin okulu kapatilip hastaneye çevrilmistir . Feride artik doktorun himayesine girmistir . Bir Rahatsızkiþi bakici gibi doktora yardim etmistir . Doktor Feride’ yi vede artik büyümüs oluþan Munise’ yi kendi öz kizlari gibi sevmektedir . Ancak bu sirada doktor 1 gün agir hastaligi oluþan 1 kiþiye bakmaya gittigi vakit Munise agir 1 sekilde hastalanir . Doktor dönesiye kadar kiz yavas yavas , aci çeke çeke ölür .

Feride , Munise’ nin ölmesinden sonra kendini kaybedecek sekilde hastalanir . Günlerce doktorun evinde yatar . Iyilestigi siralarda doktor ne kadar yasli olursa olsun ikisi için 1 söylenti cikmistir . Bu da o zamanin sartlarindan dolayi olmustur . Kasabayi türlü dedikodular alip götürmektedir . Bekar 1 erkegin evinde genç güzel vede bekar 1 kadinin olmasi cok aþırı dedikoduya yol açmistir . Doktor bu dedikodulardan kurtulmak için çok pratik 1 yol bulmustur . Feride’ yide zorla tatmin ederek evlenmislerdir . Ancak tabiki bu evlilik sadece kagit üzerindedir vede dedikodularin bitmesi içindir . Feride doktoru babasi gibi sevmektedir . Doktor , Feride’ nin defterini bulmus vede bastan sona kadar okumustur . Feride’ nin her seye ragmen Kamuran’a sevdigini ögrenmistir . Gizli arastirmalar yapar . Kamuran bu vakit içinde evlenmis vede esi olmüstür . Simdi dört yaslarindaki çocugu ile yasamaktadir . Doktor , Kamuran’a 1 mektup yazar vede bu mektupta Kamuran’ a bütün oluþan biteni anlatir . Feride’ ise bu sırada defterinin kaybolduğunu sanmaktadır vede defterini bütün aramalarına karşın bulamamıştır . Doktor yazdığı mektupla defteri vede bazı belgeleri paket haline getirmistir . Feride’ ye ölümünden sonra bu paketi Kamuran’ a götürmesini vasiyet etmistir .Doktor zaten oldukça yaslidir bu yüzden kisa 1 süre sonra da ölür .

Feride , doktorun ölümünden sonra , hem paketi teslim etmek hem de çok özledigi teyzesini görmek üzere , Tekirdagi’ na teyzesinin diðerbir deyiþle na gider . Niyeti orda aþırı kalmamaktir . Paketi teslim edip 1 2 gün kalip Kusadasi’ na geriye dönmektir . O günlerde ne rastlanti ki dinlenmek icin Kamuran’ da tekirdagi’ na gelmistir . Feride paketin içinde neler bulundugunu bilmemektedir . Bunun içinde neler bulundugunu bilmedigi paketi teslim eder . Ama doktorum öldügünü onlardan gizlemistir . Böylece Kusadasin’ da doktorun yasadigi bahanesiyle zorlanmadan geriye dönebilecegini ummaktadir . Fakat umdugu gibi olmaz teyzesi bu paketi Feride gitmeden 1 gün önceden Kamuran’ a verir . Kamuran o gece kardesiyle 1 arada defteri okur . Böylece , Feride’ nin kendisini hala sevmekte oldugunu anlar . Hemde doktorun tembihlerini ögrenir . Kendisiyse , Feride gittiginden beri Feride’ yi unutamamistir vede hala sevmektedir .

Feride , kafi miktarda kaldigini vede geri dönmesi gerektigini söyleyerek yola çikmak üzere hazirlanir . Kusadasi’ na dönmek , Feride’ yi cok aþırı üzmüstür . Ama bu durumunu etrafindakilere hiç belli etmemektedir . Bunu etrafındakilerin anlamasini istemez . Feride’ yi götürecek araba gelir . Fakat bu 1 oyundur . Kamran vede kardesinin hazirladigi 1 oyundur . Feride arabaya yaklastigi vakit arabadan aniden Kamuran iner vede feride’ yi kucaklar . Zaten tüm ev halkida Feride’ nin tekrar yuvadan uçmasini istemiyorlardir . Bunun için tüm ev halki elbirligi yapmistir . Feride’ nin tüm istemiyormus gibi davranmalari olmaz demeleri falan bosadir . Kirik dökük sözcük lerle bu oyundan kurtulmaya çalismistir amma nafile kurtulamamistir . Çünkü , Kamuran artik kararlidir vede ikinci 1 gaflete düsmeyecektir . Bunu Feride’ yede onu 1 daha kaybetmeyi göze alamayacagini vede onu su an bile deliler gibi sevdigini söyler . Çalikusu , 1 mesut lukla vede huzurla kendini Kamuran’ in kollarina atar .


Etiketler:
kpds kitap , ada kitap , kitap önerileri , kitap arşivi , çalıkuşu kitap özeti , yaban kitap özeti , kitap yayın evi , özel kitap , kitap serileri , 2 .el kitap , kitap kampanyası , e kitap okuyucular , c# kitap , kitap setleri , her kitap , bursa kitap fuarı , kitap sipariş ,
Kitap

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp