Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kitap Seç

Kitap Seç


Kitap Seç hakkında teferruat lı veri yazımızda yer almaktadır . Makalemizi inceleyiniz .


Kitap Seç


Kitap

Bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış diðerbir deyiþle ciltlenmiş , (kağıt , parşörmen vb . gereç den üretilmiş) üzeri baskılı sayfaların toplamıdır . Bir "eser" yada 1 eserin 1 bölümüne de kitap dendiği olur . Elektronik formatta yayınlanan kitaplara ise e-kitap denir . Kütüphanecilikte , dergi , bültengazete gibi süreli yayınlardan ayırdetmek için monograf ollaraak da adlandırılır yada gazete gibi süreli yayınlardan ayırdetmek için monograf ollaraak da adlandırılır .

Kitabın yapısı vede unsurları


Kitabın türü yada amacına bağlı ollaraak (örn . ansiklopedi , sözlük , ders kitabı , vb .) yapısı değişse de kitabın Umumi unsurları şunlardır:

1 . Kapak (sert yada karton cilt , ilüstrasyon , tasarım)
2 . biyografiler
3 . İç kapak sayfası (kitabın adını , yazarını , bazen ayrıca yayıncısı , yayın yeri vede tarihini içerir)
4 . Künye sayfası
5 . (bazen) İthaf sayfası
6 . İçindekiler
7 . kısaltmalar
8 . harita , resim vb . listesi
9 . takdim
10 . Önsöz
11 . giriş
12 . ana içerik , kısımlar vede bölümler
13 . sonuç
14 . ek(ler)
15 . tablolar
16 . notlar (dipnotları sayfalı değilse)
17 . kaynakça
18 . Dizin daima sonda yer alır .
19 . kronoloji

Kitapların korunma vede bakımı


19 . yy dan itibaren , Sanayi Devriminin doğal neticesi ollaraak , selüloz esaslı endüstriyel kağıt üretimi yaygınlaştı . Bu tür kağıt , dokuma-lif esaslı kağıttan çok daha ucuz olduğu için her türden kitabın Umumi okuyucuya büyük miktarlarda vede ucuz sunulmasını sağlamakla beraber , asit içerdiği için zamanla bozulmaktadırlar . Dolayısıyla , fakat 1950 lerde ortaya çıkan asitsiz (acid-free) yada alkalin kağıda basılmamış kitaplar yokolma tehlikesi altındadır vede asitten arındırma işlemi gereksinirler .

Kitaplar tercihen aþırı ışık , özellikle de doğrudan güneş ışığı almamalıdır . Normalin üstünde ısı vede nem de kitaplara zararlıdır


Etiketler:
kitap listesi , kitap seç , dr kitap , altın kitap , dinsel kitap , pdf kitap indir , kitap indir pdf , kitap yazarlar , ingilizce hikaye kitap , kitap cumhuriyeti , kitap yazarları , yardımcı kitap , elektronik kitap , ygs kitap , kitap internet , internet kitap , kitap satış , e kitap oku , parasız kitap indir , kitap indir parasız ,
Kitap

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp