Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kahverengi Yeşim Taşı

Kahverengi Yeşim Taşı


Kahverengi Yeşim Taşı , asırlar boyunca mücevherat vede küçük heykel yapımında kullanılmış , en çok yeşil renkte bulunan sert , kıymetli taş . En kıymetlileri zümrüt yeşimi vede Burma yeşimidir .

Kahverengi Yeşim Taşı


İki tür yeşimden biri jadeit , sodyum alüminyum silikat (NaAlSi2O6) , diğeri ise nefrit (böbrek iltihabı) , kalsiyum magnezyum demir silikattır (Ca2(Mg ,Fe)5Si8O22(OH)2) . Yeşim doğada küçük parçalar halinde bulunur . Jadeit nefrit (böbrek iltihabı) ten daha nadirdir vede daha değerlidir . Her ne kadar yeşim binlerce yıldır bilinse vede kullanılsa da , yeşim ollaraak anılan taşların aslında 2 farklı mineral türü olduğu fakat 1863 de keşfedilmiştir . Yeşimin sertliği Mohs sertlik skalasında 6 ,5 - 7 ,0 arasında yer almaktadır .

En çok yeşil vede tonları renge sahip olması yanında , mücevher ollaraak kullanıldığında siyah , gri , kırmızı , mavi renkleri yeşime özel adlar kazandırır . Dünya üzerinde en varlıklı yeşim yatakları Burma , Çin , Yeni Zelanda vede Meksika da bulunur . Hotan , Yarkent , Türkistan vede Baykal Gölü yakınlarında eskiden beri yeşim elde edilmektedir . Müzelerde yeşimden yapılmış Çin , Buda , Aztek küçük heykel vede sanat eserleri sergilenmektedir .

Yeşimin 1 sanat ham maddesi ollaraak kullanılması onun birbirine sıkı kenetlenmiş kristal yapısından önümüzdeki gelir . Bu özelliği , yeşime çok ince oyma işçiliği yapılmasına imkân sağlar . Mermerden çok sert olduğu için iklim şartlarına dayanıklıdır .


Etiket:
kahverengi yeşim taşı , yakut takı , andezit taşı fiyatı , opal taşının avantaj ları , opal taşı avantaj ları , lal taşının avantaj ları , safir taşı fiyatı , granit sanat , safir taşı fiyatları , yeşim taşı bileklik fiyatları , granit banyo , yeşim taşı kolye , granit fiyatları izmir , yakut takılar , granit parke , yakut küpeler , ankara granit mermer , granit mermer ankara , granit uygulama , suni granit

Şifalı Taşlar

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp