Bitkisel Sağlık Ürünleri
Medikal Ürünler

Küçük Tansiyon Nedir

Küçük Tansiyon Nedir


Küçük Tansiyon Nedir: Gerek yüksek gerekse Düşük Tansiyon(hipotansiyon) un bedene özdeş C°de zarar verdiğini söyleyen Prof . Dr . Berent Dişçigil , " Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) , beyin kanamasına , Düşük Tansiyon(hipotansiyon) ise kan dolaşımı zayıflığına sebep oluyor" dedi .

BSK Aydın Anka Hastanesi Kalp Sağlığı Departman Koordinatörü Prof . Dr . Berent Dişçigil , tansiyonla alakalı merak edilenleri anlattı .

Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) mu daha tehlikeli yoksa Düşük Tansiyon(hipotansiyon) mu ?
Her ikisi de tehlikeli . . . Şöyle ki; Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) , her şeyden önce kalbin yükünü arttırır . Kalp , kanı bedene pompalayabilmek icin basıncı meydana geldiğinde n daha da yükseltir . Bu da kalp kasının daha çook kasılması anlamına gelir . Kasılan kalp kasları , zamanla damarların kalınlaşmasına sebep olur . Kalınlaşmış 1 kalp kasının gıdaalımı si zordur . Hele kalbimizi besleyen koroner damarlarda; darlıklar başlamışsa , Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) 1 kalp krizini de tetikleyebilir .

Yüksek vede Düşük Tansiyon(hipotansiyon) , ne gibi Rahatsızlık lara sebep olur ?
Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) , başta beyin kanaması olmak üzere böbrek kafigelmez liğine de sebep olmaktadır . Vücudumuzdaki kan damarlarının toplam uzunluğu 100 bin km kadardır . Yaşam icin lüzumlu oksijen vede gıdalar bedeni muza hepimizin bildiği gibi , kan ile taşınmaktadır . Kanın bu kadar uzun 1 damar ağını dolaşabilmesi icin belirli 1 basınca ihtiyacı mevuttur . İşte olağan tansiyondan kastedilen , bu dolaşımı sağlamaya yeterli tansiyon diğerbir deyişle kan basıncıdır . Tansiyonumuz düştüğü takdirde kanın dolaşımı azalır .

KAN BASINCI DEĞİŞKENDİR
Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) neşekilde anlaşılır ? Kalp krizi neşekilde meydana gelir ?
Kanın az gelmesi öncelikle beyni etkiler; baş dönmesi ile kendini belli eder . Tansiyon düşüklüğü kalbimizin gıdaalımı sini de azaltır . Kanı bedeni muza pompalayacak oluşan organ , yeterli çalışamadığı takdirde tansiyon biraz daha düşer vede 1 kısır döngüye girer . Beden , bu kısır döngüyü kıramazsa , hele 1 de kalbi besleyen koroner damarlarda darlık varsa kalp krizi kaçınılmazdır .

Doğru tansiyon değerleri nelerdir ?
Normal değer 120/80 mmHg dır . Ancak 140/90 mmHg dan sonrası Evre 1 Hipertansiyon(yüksek tansiyon) ollaraak kabul edilir . Kan basıncı gün içinde değişkenlik gösterir . Tanı koymak icin civalı tansiyon aletiyle başkaca vakitler da yapılan en az 3 ölçüm değerine ihtiyaç mevuttur .

KALBİ OLANLAR DİKKAT !
Hangisi daha önemli; büyük mü yoksa küçük tansiyon mu ?
Her ikisi de , her yaşta önemlidir . Büyük tansiyon olağan sınırlarda olsa dahi eğer , küçük tansiyon yüksek ise , kişinin Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) Tedavi(iyileştirme) sine alınması gereklidir .

Kimler Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) hastasıdır ?
140/90 mmHg vede üstü Evre 1 Hipertansiyon(yüksek tansiyon) , 160/100 mmHg üstü Evre 2 Hipertansiyon(yüksek tansiyon) dur . 139/89 mmHg ya kadar oluşan evre ise Prehipertansiyon denen Hipertansiyon(yüksek tansiyon) hastalığına aday 1 evredir . Eğer değerler bu aralıktaysa , ilerlememesi icin tedbir alınmalıdır . Bu tedbir , ilaç Tedavi(iyileştirme) sinden ziyade kilo verme vede egzersiz yapma gibi yaşam tarzı değişmeler ini içerir .

Kalp krizi yada kalp ameliyatlarından sonra Rahatsızkişi Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) hastası mı olur ?
Tansiyon kontrolü; kalp krizi geçiren yada kalp ameliyatı oluşan hastalarda itinalı ollaraak yapılmalıdır .

SICAKLARDA TANSİYON DÜŞER
Sıcak havalar tansiyonumuzu neşekilde tesirli yor ?
Mesela; yükselmesine sebep oluyor mu ?
Hipertansiyon(yüksek tansiyon) Tedavi(iyileştirme) si gören hastalar neşekilde tedbir almalı ? Bu sualler , herkesin sıklıkla aklına gelen suallerdir . Ben size 2005 yılında Hypertension dergisinde yayınlanmış 1 yazımızda n söz etmek istiyorum . Bu çalışma , bizim ülkemiz ile benzer iklim koşullarına sahip İtalya da yapılmış . 6 bin 400 kişinin , 14 ay zaman since 24 saat boyunca tansiyon takipleri yapılmış . Hava sıcaklığı 32 C°nin üzerine çıktığı günlerde , 25 C°nin altında olduğu günlere kıyasla daha düşük seyrettiği gözlenmiş . Yani sıcak havalar , tansiyonda düşmeye sebep olmuş . Bu gözlem , Hipertansiyon(yüksek tansiyon) Tedavi(iyileştirme) si gören hastalarımız icin önemli . . . Zira kış aylarında kullanılan ilacın dozunu , yaz aylarında ayarlamak gerekebiliyor . Yine özdeş araştırmada 65 yaş üstü kişilerde geceleri tansiyonda yükselme gözlenirken , orta yaşlılarda böyle 1 yükselme gözlenmemiş . Dolayısıyla 65 yaş üstü kişilerde sıcak hava tansiyonu yükseltmiyor . Hususiyetle yaşlıların tansiyonu , sıcak yaz akşamlarında yükseliyor . Hastalarımız bize yaz aylarında baş dönmesi şikayetiyle geldiklerinde tansiyon ilaçlarının dozunu azaltıyoruz .

BAŞ AĞRISIYLA ANLAŞILIR
Hiçbir emare oluşmamasına rağmen kişi , tansiyon hastası meydana gelebilir mi ?
Evet , meydana gelebilir . Ani tansiyon yükselmesi yada düşmesinde kişi bu değişikliği pay der . Ancak tansiyon yavaş yavaş yükselmişse , kişi tansiyonu çook yüksek olsa bile rahatsızlık duymayabilir . Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) umumiyen emare vermez , sabahları baş ağrısı yapabilir . Düşük Tansiyon(hipotansiyon) da ise , soğuk terleme , baygınlık hissi , baş dönmesi gibi bulgular meydana gelebilir .

BÜYÜKLERLE BİR DEĞİLLER
Çocuklarda vede erişkinlerde tansiyon değerleri özdeş mıdır ?
Çocuklarda; yaş , türü yet vede boy dikkate alınarak persantil değerlerine göre kan basıncı değerlendirilir , erişkinden çeşitlidir . Erişkinde olağan kabul edilen 120/80 mmHg değeri çocuklar icin yüksek 1 değerdir .

GÜNDE İKİ KEZ ÖLÇÜLMELİ
Kalp gibi kronik 1 hastalığı olanlar icin Düşük Tansiyon(hipotansiyon) tehlikeli 1 Hal mu ?
Tansiyonun düşmesi , öncelikle kalbin yeterli beslenememesine yol açar . Kalbimiz , organlarımız icin lüzumlu oksijen vede gıdalar i taşıyamadığı icin kanı da yeterli miktarda pompalayamaz . Hususiyetle kronik hastalığı olanlarda organlarımızın iyi gıdaalımı si hayati önem taşımaktadır .

Doğru tansiyon ne vakit vede neşekilde ölçülür ?
Tansiyon ölçülürken Rahatsızkişi 5 dakika dinlendirilir . Tansiyon manşonu , kalbe paralel biçim de sarılarak , tansiyon 2 kez her 2 koldan ölçülür . Bu ölçümleri sabah akşam yapmak gereklidir

FAZLA AYAKTA KALMAYIN BOL BOL SIVI TÜKETİN !
Düşük Tansiyon(hipotansiyon) daha mı tehlikelidir ? Tansiyon hangi halde düşer ?
Evet , Düşük Tansiyon(hipotansiyon) tehlikelidir . Hususiyetle sıcak yaz aylarında kafigelmeyecek likit alımı vede aşırı likit zayii başlıca sebep lerdendir . Vücudumuzun yüzde 70 ini su meydana gelir . Vücudumuzda dolaşan kan miktarı 1 erişkin icin vasati 5 litredir . Kanın damarlarımızın içinde belirli 1 basınç oluşturabilmesi icin 2 koşul lüzumlu dir . Birincisi damarlarımızın elastikiyeti vede drenç oluşturabilmesi , ikincisi ise damarlarımızın ihtivasındaki kan miktarıdır . Likit eksikliği; kan miktarında azalma ile netice lanır vede tansiyon düşer . Bir başka tansiyon düşüren sebep ise uzun zaman ayakta kalmaktır .

HASTAYI HEMEN YERE YATIRIN
Tansiyon çıktığında ne yapmak gereklidir ? İlk müdahale neşekilde olmalıdır ?
Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) un acil Tedavi(iyileştirme) si mutlak surette hastane ortamında , kan basıncının Daima ollaraak izlenebildiği monitör kontrolünde olmalıdır . Tansiyon düşürücü ilaçlar , damardan verilmelidir . Bu sebep le tansiyonun ani yükseldiği durumlarda hemen ambulans çağrılmalı yada en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır .

AYAKLAR HAVAYA !
Tansiyon düştüğünde ne yapmak gereklidir ? İlk müdahale neşekilde olmalıdır ?
Yukarıda açıklandığı gibi tansiyon düşmesi neticesi baygınlık geçiren kişi; hemen düz 1 yere yatırılıp ayakları havaya kaldırılmak suretiyle bacaklarda depolanmış kanın tekrar dolaşıma girmesi sağlanmalıdır . Böylece dolaşımdaki kan miktarı arttırılmış olur . Tansiyon yükseltilince , gıdaalımı si bozulan beynin dolaşımı tekrar yeterli düzeye çıkar . Kişi , kısa zamanda eski haline döner .


Etiketler: küçük tansiyon nedir , tansiyon aleti markaları , tansiyon aletleri markaları , Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) neşekilde düşürülür , Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) neşekilde düşer , tansiyon hastalığı , tansiyon ölçümü , tansiyon düşüklüğü emare leri , acura tansiyon aleti fiyatı , tansiyon düşürücü , tansiyon sebep düşer , tansiyon düşmesi emare leri , tansiyon neşekilde ölçülür
Medikal Ürünler

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp