Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Küçük Tansiyon Nedir

Küçük Tansiyon Nedir


Küçük Tansiyon Nedir: Gerek yüksek gerekse düşük tansiyonun vücuda aynı C°de zarar verdiğini söyleyen Prof . Dr . Berent Dişçigil , "Yüksek tansiyon , beyin kanamasına , düşük tansiyon ise kan dolaşımı zayıflığına sebep oluyor" dedi .

BSK Aydın Anka Hastanesi Kalp Sağlığı Bölüm Koordinatörü Prof . Dr . Berent Dişçigil , tansiyonla alakalı merak edilenleri anlattı .

Yüksek tansiyon mu daha tehlikeli yoksa düşük tansiyon mu ?
Her ikisi de tehlikeli . . . Şöyle ki; yüksek tansiyon , her şeyden önce kalbin yükünü arttırır . Kalp , kanı vücuda pompalayabilmek için basıncı olduğundan daha da yükseltir . Bu da kalp kasının daha çok kasılması anlamına gelir . Kasılan kalp kasları , zamanla damarların kalınlaşmasına sebep olur . Kalınlaşmış 1 kalp kasının gıdaalımı si zordur . Hele kalbimizi besleyen koroner damarlarda; darlıklar başlamışsa , yüksek tansiyon 1 kalp krizini de tetikleyebilir .

Yüksek vede düşük tansiyon , ne gibi hastalıklara sebep olur ?
Yüksek tansiyon , başta beyin kanaması olmak üzere böbrek kafigelmez liğine de sebep olmaktadır . Vücudumuzdaki kan damarlarının toplam uzunluğu 100 bin km kadardır . Yaşam için lüzumlu oksijen vede gıdalar vücudumuza hepimizin bildiği gibi , kan ile taşınmaktadır . Kanın bu kadar uzun 1 damar ağını dolaşabilmesi için belirli 1 basınca ihtiyacı vardır . İşte olaðan tansiyondan kastedilen , bu dolaşımı sağlamaya yeterli tansiyon diðerbir deyiþle kan basıncıdır . Tansiyonumuz düştüğü takdirde kanın dolaşımı azalır .

KAN BASINCI DEĞİŞKENDİR
Yüksek tansiyon nasıl anlaşılır ? Kalp krizi nasıl oluşur ?
Kanın az gelmesi öncelikle beyni etkiler; baş dönmesi ile kendini belli eder . Tansiyon düşüklüğü kalbimizin gıdaalımı sini de azaltır . Kanı vücudumuza pompalayacak oluþan organ , yeterli çalışamadığı takdirde tansiyon biraz daha düşer vede 1 kısır döngüye girer . Vücut , bu kısır döngüyü kıramazsa , hele 1 de kalbi besleyen koroner damarlarda darlık varsa kalp krizi kaçınılmazdır .

Doğru tansiyon değerleri nelerdir ?
Normal değer 120/80 mmHg dır . Ancak 140/90 mmHg dan sonrası Evre 1 Hipertansiyon(yüksek tansiyon) ollaraak kabul edilir . Kan basıncı gün içinde değişkenlik gösterir . Tanı koymak için civalı tansiyon aletiyle farklı vakitler da yapılan en az üç ölçüm değerine ihtiyaç vardır .

KALBİ OLANLAR DİKKAT !
Hangisi daha önemli; büyük mü yoksa küçük tansiyon mu ?
Her ikisi de , her yaşta önemlidir . Büyük tansiyon olaðan sınırlarda olsa dahi eğer , küçük tansiyon yüksek ise , kişinin yüksek tansiyon Tedavi(iyileştirme) sine alınması gereklidir .

Kimler yüksek tansiyon hastasıdır ?
140/90 mmHg vede üstü Evre 1 Hipertansiyon(yüksek tansiyon) , 160/100 mmHg üstü Evre 2 Hipertansiyon(yüksek tansiyon) dur . 139/89 mmHg ya kadar oluþan evre ise Prehipertansiyon denen Hipertansiyon(yüksek tansiyon) hastalığına aday 1 evredir . Eğer değerler bu aralıktaysa , ilerlememesi için önlem alınmalıdır . Bu önlem , ilaç Tedavi(iyileştirme) sinden ziyade kilo verme vede egzersiz yapma gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerir .

Kalp krizi yada kalp ameliyatlarından sonra Rahatsızkiþi yüksek tansiyon hastası mı olur ?
Tansiyon kontrolü; kalp krizi geçiren yada kalp ameliyatı oluþan hastalarda düzenli ollaraak yapılmalıdır .

SICAKLARDA TANSİYON DÜŞER
Sıcak havalar tansiyonumuzu nasıl tesirli yor ?
Mesela; yükselmesine sebep oluyor mu ?
Hipertansiyon(yüksek tansiyon) Tedavi(iyileştirme) si gören hastalar nasıl önlem almalı ? Bu sualler , herkesin sıklıkla aklına gelen suallerdir . Ben size 2005 yılında Hypertension dergisinde yayınlanmış 1 yazımızda n söz etmek istiyorum . Bu çalışma , bizim ülkemiz ile benzer iklim koşullarına sahip İtalya da yapılmış . 6 bin 400 kişinin , 14 ay süresince 24 saat boyunca tansiyon takipleri yapılmış . Hava sıcaklığı 32 C°nin üzerine çıktığı günlerde , 25 C°nin altında olduğu günlere kıyasla daha düşük seyrettiği gözlenmiş . Yani sıcak havalar , tansiyonda düşmeye sebep olmuş . Bu gözlem , Hipertansiyon(yüksek tansiyon) Tedavi(iyileştirme) si gören hastalarımız için önemli . . . Zira kış aylarında kullanılan ilacın dozunu , yaz aylarında ayarlamak gerekebiliyor . Yine aynı araştırmada 65 yaş üstü kişilerde geceleri tansiyonda yükselme gözlenirken , orta yaşlılarda böyle 1 yükselme gözlenmemiş . Dolayısıyla 65 yaş üstü kişilerde sıcak hava tansiyonu yükseltmiyor . Özellikle yaşlıların tansiyonu , sıcak yaz akşamlarında yükseliyor . Hastalarımız bize yaz aylarında baş dönmesi şikayetiyle geldiklerinde tansiyon ilaçlarının dozunu azaltıyoruz .

BAŞ AĞRISIYLA ANLAŞILIR
Hiçbir emare olmamasına rağmen kişi , tansiyon hastası meydana gelebilir mi ?
Evet , meydana gelebilir . Ani tansiyon yükselmesi yada düşmesinde kişi bu değişikliği pay der . Ancak tansiyon yavaş yavaş yükselmişse , kişi tansiyonu çok yüksek olsa bile rahatsızlık duymayabilir . Yüksek tansiyon umumiyen emare vermez , sabahları baş ağrısı yapabilir . Düşük tansiyonda ise , soğuk terleme , baygınlık hissi , baş dönmesi gibi bulgular meydana gelebilir .

BÜYÜKLERLE BİR DEĞİLLER
Çocuklarda vede erişkinlerde tansiyon değerleri aynı mıdır ?
Çocuklarda; yaş , türü yet vede boy dikkate alınarak persantil değerlerine göre kan basıncı değerlendirilir , erişkinden farklıdır . Erişkinde olaðan kabul edilen 120/80 mmHg değeri çocuklar için yüksek 1 değerdir .

GÜNDE İKİ KEZ ÖLÇÜLMELİ
Kalp gibi kronik 1 hastalığı olanlar için düşük tansiyon tehlikeli 1 Hal mu ?
Tansiyonun düşmesi , öncelikle kalbin yeterli beslenememesine yol açar . Kalbimiz , organlarımız için lüzumlu oksijen vede gıdalar i taşıyamadığı için kanı da yeterli miktarda pompalayamaz . Özellikle kronik hastalığı olanlarda organlarımızın iyi gıdaalımı si hayati önem taşımaktadır .

Doğru tansiyon ne vakit vede nasıl ölçülür ?
Tansiyon ölçülürken Rahatsızkiþi beş dakika dinlendirilir . Tansiyon manşonu , kalbe paralel şekilde sarılarak , tansiyon 2 kez her 2 koldan ölçülür . Bu ölçümleri sabah akşam yapmak gereklidir

FAZLA AYAKTA KALMAYIN BOL BOL SIVI TÜKETİN !
Düşük tansiyon daha mı tehlikelidir ? Tansiyon hangi halde düşer ?
Evet , düşük tansiyon tehlikelidir . Özellikle sıcak yaz aylarında kafigelmeyecek sıvı alımı vede aþırı sıvı kaybı başlıca sebep lerdendir . Vücudumuzun yüzde 70 ini su oluşturur . Vücudumuzda dolaşan kan miktarı 1 erişkin için vasati 5 litredir . Kanın damarlarımızın içinde belirli 1 basınç oluşturabilmesi için 2 koşul lüzumlu dir . Birincisi damarlarımızın elastikiyeti vede direnç oluşturabilmesi , ikincisi ise damarlarımızın içindeki kan miktarıdır . Sıvı eksikliği; kan miktarında azalma ile sonuçlanır vede tansiyon düşer . Bir diğer tansiyon düşüren sebep ise uzun süre ayakta kalmaktır .

HASTAYI HEMEN YERE YATIRIN
Tansiyon çıktığında ne yapmak gereklidir ? İlk müdahale nasıl olmalıdır ?
Yüksek tansiyonun acil Tedavi(iyileştirme) si mutlak surette hastane ortamında , kan basıncının sürekli ollaraak izlenebildiği monitör kontrolünde olmalıdır . Tansiyon düşürücü ilaçlar , damardan verilmelidir . Bu sebep le tansiyonun ani yükseldiği durumlarda hemen ambulans çağrılmalı yada en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır .

AYAKLAR HAVAYA !
Tansiyon düştüğünde ne yapmak gereklidir ? İlk müdahale nasıl olmalıdır ?
Yukarıda açıklandığı gibi tansiyon düşmesi neticesi baygınlık geçiren kişi; hemen düz 1 yere yatırılıp ayakları havaya kaldırılmak suretiyle bacaklarda depolanmış kanın tekrar dolaşıma girmesi sağlanmalıdır . Böylece dolaşımdaki kan miktarı arttırılmış olur . Tansiyon yükseltilince , gıdaalımı si bozulan beynin dolaşımı tekrar yeterli düzeye çıkar . Kişi , kısa sürede eski haline döner .


Etiketler: küçük tansiyon nedir , tansiyon aleti markaları , tansiyon aletleri markaları , yüksek tansiyon nasıl düşürülür , yüksek tansiyon nasıl düşer , tansiyon hastalığı , tansiyon ölçümü , tansiyon düşüklüğü emare leri , acura tansiyon aleti fiyatı , tansiyon düşürücü , tansiyon sebep düşer , tansiyon düşmesi emare leri , tansiyon nasıl ölçülür
Medikal Ürünler

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp