Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Tok Karnına Kan Şekeri Kaç Olmalı

Tok Karnına Kan Şekeri Kaç Olmalı


Tok Karnına Kan Şekeri Kaç Olmalı ;Gestasyonel Diabet(þeker hastalıðı) li 1 annede amaç , açlık kan şekerini 90 mg/dl , yemekten 2 saat sonraki tokluk şekerini ise 120 mg/dl’nin altında seyretmesini sağlamaktadır . Bu amaçla , kişiye önce özel 1 gıdaalımı planı uygulanır vede kan şekeri 1 hafta boyunca izlenir . Eğer bu süre içinde şeker değerleri emare lenin üzerine çıkıyorsa , hemen insülin Tedavi(iyileştirme) sine başlanmalıdır . Bu dönemde anne muhakkak 1 şeker ölçme cihazı almalı vede kan şekerinin her öğünden önce , öğünlerden 2 saat sonra vede yatarken olmak üzere günde 7 kez ölçmelidir . Ölçüm sıklığı haftada en az 2 gün olmalıdır . Ölçülen değerler 1 günlüğe kaydedilmelidir . Bebeğin sağlıklı büyüme vede gelişimi için bu önlemlerin alınması gereklidir .
Tok Karnına Kan Şekeri Kaç Olmalı:


Gizli şeker , Diabet(þeker hastalıðı) ortaya çıkmadan 15-20 yıl öncesinden bulunabilir . İlk bulgular sık acıkma , açlığa tahammülsüzlük , hızla yemek yeme , sık tatlı isteği , hatta tatlı krizidir . Yani 15 yıl öncesinden ortaya çıkan emare ler bunlardır .
 Peki emare lerin sadece 1 yada ikisi varsa . . .
emare lerin çoğu 1 arada olur . Ayrı ayrı olmaz .

Kan şekeri değerleri gerçekte kaç olmalı ?
Dünya Sağlık Örgütü nün son aldığı karara göre , kan şekeri 100 ün üstünde oluþan herkes Diabet(þeker hastalıðı) açısından risk altında kalıyor . Önceden 120 ydi bu rakam . Sonra 110 oldu , şimdi 100 e indi .

Oranlar niye değişti ?
Çünkü bütün araştırmalar şunu gösterdi . Diabet(þeker hastalıðı) li olmayan 1 kişiye Diabet(þeker hastalıðı) lisin demek çok büyük 1 yanılgı değil . Sen Diabet(þeker hastalıðı) lisin , bundan sonra adam gibi yiyip içeceksin , üç öğün yemeğini yiyeceksin , şeker vede yağlı yemeyeceksin diyoruz . Bunda 1 mahsur yok . Ama Diabet(þeker hastalıðı) li olanı atlamak büyük 1 risk .

Şeker değerleri yaşa göre değişir mi ?
Hayır . 8 saatlik açlıktan sonra kan şekeri 100 ün üstünde oluþan herkes risk altında . Tokluk kan şekeri de 125 in üzerinde olanlar . . . Bundan öncekiler en son 110 ile 130 du . Şimdi 100-125 arası . . .

Şeker oranı yüksek her Rahatsızkiþi Diabet(þeker hastalıðı) li midir ?
Açlık kan şekeri 126 nın , tokluk kan şekeri 200 ün üzerinde olanlara Diabet(þeker hastalıðı) hastası diyoruz .

Açlık kan şekeri nedir ?
Açlık kan şekeri 8 saat açlıktan sonra ölçülen değerdir . Tokluk kan şekeri de 75 gr . karbonhidrat içeren glikoz alımından sonra yapılan ölçümdür . Glikoz yükleme testi bizim için 1 öğün modelidir . Diyelim ki sabah saat 8 de kahvaltı yaptınız . Saat 1 e kadar metabolizmanızda ne tür 1 değişiklik oluyor onu inceleriz . Hastaya 75 gr glikoz içeren şekerli su içirilir . Yarım saat beklenir . Sonra saatte 1 kan şekeri ölçülür . Eğer 200 ün üzerinde çıkarsa bunun adı Diabet(þeker hastalıðı) tir .

Şeker yükleme testi zararlı mı , olası 1 uyuyan şekeri uyandırır mı ?
Hastalarımız da çok soruyor . Kati likle zararlı değildir . Bir porsiyon baklavanın içinde 100-150 gr . şeker vardır . Biz sadece 75 gr . şeker yüklüyoruz . Siz 1 tabak baklava yediğinizde ne oluyorsa glikoz yüklemede de o olur .

Kati 1 Tedavi(iyileştirme) si yok ömur boyu sürüyor
Diabet(þeker hastalıðı) yüzünden hayatını kaybeden çok Rahatsızkiþi mevcut mı ?
İstatistik yok . Ama Avrupa da körlük sebep leri içinde birinci sırada bu hastalık var . Suni böbrek makinesine giren her 3 Rahatsızkiþide n biri Diabet(þeker hastalıðı) hastası . Amerika da her yıl 60 bin kişinin ayağı bu hastalık yüzünden kesiliyor . Diabet(þeker hastalıðı) li hastalar eğer 1 de kalp hastasıysalar kalp krizi oranı 4 kat artıyor . Diabet(þeker hastalıðı) li hastalarda felç oranı 3 kat fazla . Dikkat ederseniz ölüm oranı ollaraak dördüncü sırada amma birinci , ikinci sıradaki ölüm sebep lerini en çok besleyen hastalık . Onun için Dünya Sağlık Örgütü tarafından Diabet(þeker hastalıðı) tüm dünya ülkelerinde birinci C°de mücadele edilmesi gereken hastalık ollaraak kabul ediliyor . Son dünya kongresinde Diabet(þeker hastalıðı) AiDS ten daha tehlikeli 1 hastalık ollaraak tanımlandı . . .
Etiketler: tok karnına kan şekeri kaç olmalı , hamilelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı , açlık kan şekeri düşüklüğü , ebsensor şeker ölçüm cihazı , accu-chek go şeker ölçüm cihazı , açlık kan şekeri nasıl ölçülür , açlık kan şekeri emare leri ,  contour şeker ölçüm cihazı , açlık kan şekeri ölçümü , açlık kan şekeri olaðan değerleri , kan şekeri yüksekliği emare leri , post prandial kan şekeri , açlık kan şekeri nasıl düşürülür , gizli kan şekeri emare leri , one touch şeker ölçüm cihazı , açlık kan şekeri sebep yükselir , lanset iğne , masaj koltuğu , ayak masaj , masaj minderi ,
Medikal Ürünler

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp