Hafıza Güçlendirici Bitkiler | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Hafıza Güçlendirici Bitkiler

Hafıza Güçlendirici Bitkiler

                   

 

Yumurta

Beynin katı kısmı yağdan oluştuğu için bu kısma iyi yağ takviyesi yapılmalıdır. Yağ asidi veya EFA desteği yapılmalıdır. Vücut bu yağları üretemez. Beyindeki anıların oluşturulması ve sürdürülmesine dahil olan kromozomların birleşmesi için yağ gereklidir. Yumurta mükemmel bir EFA kaynağıdır.

Balık

Yağlı balık olarak somon, sardalya, uskumru, ringa yüksek değerde omega3 yağı olarak bilinen EFA ya sahiptir. Bu yağ, beyin hücreleri için çok önemlidir. Öğrenme gücünü ve hafızayı geliştirir.

Soya

Soya içerikli bütün besinler proteinle paketlenme avantajına sahiptir. Bu da hafızaya bağlı sinir taşıyıcılarını tetikler. Soya proteini, soya fasulyelerinden alınan büyük bir protein kaynağı olup sıvı veya toz halinde bulunur. Doğal haliyle bulunan soya da sözlü ve sözsüz hafızayı geliştirir.

Otlar

Gingko biloba, doğu kültüründe binlerce yıldır en çok kullanılan hafıza otudur. Kan damarlarını genişleterek ve arz edilen oksijeni arttırarak, beyine giden kan akışını hızlandırır. Ama sonuçlarını görmeye başlamak birkaç hafta alabilir. Aynı zamanda beyin hücrelerine zarar veren radikalleri de yok eder.

Yeşil çay

Son çalışmalarda yeşil ve siyah çayın Alzheimer hastalarında, akıl fonksiyonlarının ve hafızanın yok olduğu bir hastalıkla mücadele etme ilacı olduğu anlaşıldı. İki çeşit çayda hastalıkla birçok yönden mücadele etmektedir. Ama en önemlisi acetylcholine’nin (Alzheimer hastalarında tükenmek üzere olan, hafıza için ana kimyasallardan biri) yok olmasını engellemektedirler. Yeşil çay bu konuda bir adım öndedir ve etkisi bir hafta sürer. Aynı bitkiden gelen siyah çayın etkisi ise yalnızca 1 gün sürmektedir.

Adaçayı

Uygulanan kelime hatırlama testinde, adaçayı alanlar almayanlardan daha başarılı olmuşlardır. Tam olarak belli olmasa da, uzmanlar adaçayının beyne mesaj gönderen kimyasalları arttırdığına inanıyor. Bu Alzheimerlı hastalarında problemi olduğu için, adaçayı bu hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir.

Biberiye

Adaçayı gibi biberiye de hafızayı güçlendirir ve akıl berraklığını sağlar. Beynin yorgunluğunu azaltır. Biberiye uzun dönemli hafızayı %15 oranında geliştirmektedir.

B Vitamini

Sağlıklı ve dengeli beslenme tüm gerekli vitaminlerin vücuda alınmasını sağlasa da, B vitamini hafıza için gereklidir. Özellikle stresli zamanlarda, fiziksel veya mantıksal olarak stres altında olunan dönemlerde vücuttaki B vitamini azalır. B vitamini eksikliği, hafıza için gerekli kimyasalın beyindeki fonksiyonlarını yerine getirmesini engeller. B vitamini aynı zamanda beyne oksijen taşır ve radikalleri yok eder. Bu da hafızayı veya duyuları güçlendirir. Çözüm olarak ya vitamin alınmalı ya da B vitamini açısından yüksek besinler (karaciğer, yumurta, soya fasulyesi, yeşil fasulye) tüketilmelidir.

Su

Beynin %70 suyla kaplı olduğunu için su hafıza için gereklidir. Aslında su beyin fonksiyonlarının bir bütün olarak hızlandırır. Beyin su olmadığı zaman daha yavaş çalışır. Bu durum hafıza içinde geçerlidir. Susuz beyin, bilgi bulundurma ve hafızayı oluşturmada beynin kapasitesini etkileyen hormon cortisolü salıverir. Cortisol, beynin daha basit ve içgüdüsel hareket etmesini sağlayan adrenalini serbest bırakır. Bu da beyin fonsiyonlarını ve hafızayı etkiler.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği