KEMİK ERİMESİNDE KALÇA KIRIĞI NASIL OLUR? | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

KEMİK ERİMESİNDE KALÇA KIRIĞI NASIL OLUR?

KEMİK ERİMESİNDE KALÇA KIRIĞI NASIL OLUR?

                   

 

Osteoporozlu kişilerde karşılaşılan en ciddi kırık kalça kırığının kırılmasıdır. Ağrı ve iş gücü kaybına neden olur, hastanede yatmayı ve bakımı gerektirir. Birçok vakada tedavi ancak operasyon ile mümkün olur. Bu tip kırıklar yaşlı grupta daha fazla karşımıza çıkmaktadır, dolayısı ile iyileşme yavaştır ve operasyondan önce ve sonra iyi bir rehabilitasyon programı uygulanırsa pek çok hasta günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilir ancak hastalar eski hareket yeteneklerini kazanamayabilirler.


 

Operasyondan sonra uygulanacak olan rehabilitasyon programında hastanın katılımı ve istekli olması şarttır. Metabolik ve endokrin hastalığı, görme, işitme ve algılama işlevlerinde zayıflık olan hastalarda rehabilitasyon programlarının başarı oranı düşüktür.


 

Osteoporoza bağlı kalça kırıkları herhangi bir yaralanma olmaksızın, örneğin ayağa kalkarken, yüksek bir kaldırıma çıkarken veya inerken gelişebilir. Ancak pek çok vakada düşme sonucu meydana gelebilir ki bu genç sağlıklı bir kişide kırığa yol açmayabilir. 50 yaşından sonra osteoporoza bağlı kalça kırığı sayısı yaşla birlikte hızla artar. Her 7 kadından bir tanesinin hayatının herhangi bir devresinde kalça kırığı geçirdiği ifade edilmektedir. Kadınlarda kalça kırığı vakaları erkeklere oranla daha fazladır.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği