EKLEM RAHATSIZLIKLARINDA İLTİHAPLANMA | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

EKLEM RAHATSIZLIKLARINDA İLTİHAPLANMA

EKLEM RAHATSIZLIKLARINDA İLTİHAPLANMA

                   

 

Ağrı, şişme, sertlik hissi, ve eklemlerde hareket kısıtlılığına neden olan eklem iltihaplanması, artrit gibi ağrı, şişme ve kaslarda, tendonlarda ve kemiklerde sertlik oluşumuna sebep olur. Bazı romatizmal rahatsızlıklar iç organlar gibi vücudun diğer bölgelerini de etkilemektedir. Çocuklarda, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, artritin çeşitli türleri görülebilir; ancak artritin çocuklar arasında en sık görülen türü “jüvenil artrit” adı verilen erken dönem artritidir.


 

Jüvenil romatoid artrit, 16 yaşından küçük olanlarda 6 haftayı aşkın bir süre eklem yangısı ve eklem sertliğine neden olan bir artrit tipidir. Yangı kızarıklığa, şişmeye, eklemlerde sıcaklık hissine ve acıya sebebiyet verir. Ancak JRA hastası olan çocukların bir kısmı hastalığa rağmen hiçbir şikâyette bulunmamaktadır. Eklemlerdeki yangı nedeniyle hastanın hareketliliği azalabilir. Doktorlar kanda bulunan ya da eksik olan antikorların cinsine ve hastada görülen belirtilere göre, artrit vakalarını 3 gruba ayırmıştır. “Pauci-artiküler” artrit adı verilen hastalık JRA’nm en sık görülen türüdür. Bu hastalık diz gibi büyük eklemleri etkilemektedir. 8 yaşın altındaki kızlarda genellikle bu tip artrit vakaları görülmektedir. Birçok çocuk ergenlik çağma adım atana kadar artrit probleminin olduğunu fark etmez. Ancak artrit göz sorunlarına da yol açar ve bazı göz sorunlarının varlığı artriti işaret edebilir.


 

JRA hastası olanların % 30 u “poliartiküler” artrit kategorisi içindedir. Poliartiküler artritte 5 ya da daha fazla sayıda eklem iltihaplanmıştır. El ve ayaklardaki eklemler gibi küçük yapılı eklemlerin hastalığı bu kategoriiçindedir. Poliartiküler artrit daha büyük yapılı eklemleri de etkileyebilir. Poliartiküler JRA genellikle vücudun her iki kısmında yer alan eklemleri etkiler. Bu tür hastalıklar sistemik türü eklemlerde şişmenin yanı sıra ateşe, açık pembe kızarıklara ve kalp, karaciğer, dalak ve lenf bezleri gibi iç organların fonksiyonlarının tahrip olmasına neden olmaktadır. Uzmanlarr bunu “Stili” hastalığı adıyla belirtmişlerdir. Stili hastalığı yüksek ateş, geçici somon rengi döküntüler ve artrit ile karakterize olan ancak sebebi kesin olarak anlaşılamamış bir hastalıktır. JRA hastası çocukların % 20 si sistemik JRA sınıflandırması içinde yer almaktadır. Bu çocuklardan bazılarının eklemlerinde artrit oluşabilir ve durumları çok ciddi bir hal alabilir. Bu tür sorunlar ergenlik döneminde bile devam edebilir.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği