EGZAMA | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

EGZAMA

EGZAMA

                   

 

Egzama hastalığı farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık deride kızarıklık oluşması, şişme, veziküller, kaşıntı gibi belirtiler gösteren psikosomatik nedenlidir. Başlıca özelliği, kızarık deri üzerinde beliren kabarcıklardır. Akut, kronik, yaş ve kuru egzama gibi türleri bulunur. Egzama en fazla görülen deri hastalığıdır.


 

Biçimleri nasıl olursa olsun, üst deride dokusal bir birim daima bulunur; egzoseroz ve sponijoz (süngerleşme). Maphigi mukoza cisimcikleri oluşan sıvıyı emerek, hücreleri birbirinden ayırır, sonra desmoslarda hücreleri birleştiren bağları kopararak ve üst derinin içinde kabarcık oluşumuna zemin hazırlar. Böylece egzama birçok evrelerden geçer; kızarıklık, kabarcıklanma, akıntı ve (kabarcıklar kuruduktan sonra) parlaklık ve pullanma. Bu evrelerin hepsi birden bulunmayabilir, çoğu zaman bunlardan biri üstün durumdadır. Egzama akut olabileceği gibi kronik olarak da görülebilir.


 

Yer yer madeni para biçiminde olabileceği gibi yaygın da olabilir. Bazı yerleşim bölgeleri karakteristiktir. Ellerde disidroz görünümündedir. Memelerdeki egzama her zaman çift taraflıdır ve çoğu zaman bir uyuz belirtisidir. Memede, bir yanda egzamaya benzer bir deri hastalığı görüldüğünde Paget deri hastalığı akla gelmelidir.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği