Zeka Geriliğinin Sebepleri | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Zeka Geriliğinin Sebepleri

Zeka Geriliğinin Sebepleri

                   

 


İrsi Zeka Gerilikleri

 

Hafıza gerilikleri birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Hafif derecede oluşan zeka geriliklerinde en büyük sebep irsi oluşum olarak değerlendirilir. Anne ve babanın geri zekalı olması halinde çocuk da geri zekalı olabilecektir. Alkolizm, toksikomani, aşırı yaşlılık buna etken olabilir.

 

Gebelik Sırasında Annenin ve Bebeğin Karşılaştığı Tehlikeler

 

Çocuk düşürme denemeleri, özellikle hamileliğin ilk üç ayında annenin kızamıkçık, çiçek, toksopalsmosis, kabakulak, kızamık, çocuk felci, su çiçeği, mikrobik sarılık, grip, boğmaca, tifüs, kızıl, sıtma geçirmesi gibi etkenler zekada gerileme yapabilmektedir. Bu hastalıklardan birine yakalanan kadının, doğacak çocuğunun muhakkak geri zekalı olması beklenmez. Gebelikte röntgen çektirme, sigara ve alkol kullanma yine zekada geriliğe sebep olabilmektedir.

 

Doğum Sırasında Çocuğun Beyninin Zedelenmesi

 

Doğum esnasında bebeğin beyninin zedelenmesi ve bu nedenden dolayı beynin oksijensiz kalması zeka gerilemesine neden olabilmektedir.

 

Olgunlaşmayı Engelleyen Sebepler

 

4 ila 5 yaşına kadar beyin ve sinir sistemi hızlı bir olgunlaşma halindedir. Bu olgunlaşmayı engelleyen sebepler (enfeksiyonlar, kafa travmaları ve zehirlenmeler), zeka gelişiminin duraklamasına veya aksamasına yol açabilirler. Beynin, daha çok virüslerle ortaya çıkan, ansefalit dediğimiz hastalığında hayati tehlikeleri olabilir. Hastalığı atlatanların bir çoğunda zeka geriliği görülür. Küçük yaşlarda yaşanan boğmaca hastalığı diğer bir sebeptir. Menenjit, ciddi kafa darbeleri, ağır orta kulak iltihapları, beyni etkileyen zehirlenmeler zeka geriliğine yol açabilir.

 

Kafatası Yapısının Anormal Olması

 

Beynin gelişmesini engelleyen mühim sebeplerden biri de kafatasının yapı anormallikleridir. Küçük beyin bunun tipik bir örneğidir. Kafa içi sıvılarının basıncının artması sonucu baş büyür ve gelişmekte olan beyin sıkışır. Bu hastalıkta zeka geriliği oldukça sıktır.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği