SİROZDA KARACİĞER BİYOPSİSİ | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

SİROZDA KARACİĞER BİYOPSİSİ

SİROZDA KARACİĞER BİYOPSİSİ

                   

 

Hekim, hastanın cerrahi geçmişinden ve fizik muayene verilerinden her zaman şüphelenebilir. Bununla birlikte, bazı kan testleri, tarama ve ultrasonografi faydalı bilgiler verebilir. Bununla beraber, kesin teşhis konulması için karaciğer biyopsisi (doku örneği) gereklidir. Bu göğüs sağ alt kadranın derisini uyuşturarak karaciğere ince bir iğne ile girilerek gerçekleştirilir. Bir doku örneği alınarak mikroskop ile incelenir.


 

Sirozun Seyri Nedir: Siroz teşhisi konulduğunda, hasta ve hekim geri kalan sağlam karaciğer hücrelerini korumak ve yukarıda değinilen komplikasyonları düzeltebilmek için düzenlenen bir hareket planı hazırlarlar. Bu planı takip ederek, birçok hasta uzun ve aktif bir yaşam sürebilirler.


 

Sirozu Önleme: Sirozun belki % 90 ı aşırı alkolden ve hepatit virüsleri sebebiyle oluşur. Alkol kesinlikle terkedilmelidir. B tipi hepatite karşı etkili bir aşı vardır. Hepatit B aşısı güvenli ve maliyet açısından uygundur. Özellikle tüm sağlık çalışanları, üçüncü dünya ülkelerine seyahat eden kişiler, homoseksüeller, damardan ilaç kullananlar ve hayat kadınları gibi bazı yüksek riskli gruplarda uygulanmalıdır.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği