SİROZ ŞİKAYETLERİ NELERDİR? | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

SİROZ ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

SİROZ ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

                   

 

Sirozun gelişimi ani değildir. Uzun yıllar içerisine yayılır. Bu süre içinde, bitkinlik, yorgunluk, zayıflık ve iştah azalması görülebilir ve zamanla kötüleşebilirse de, genellikle hiçbir şikayet olmaz. Siroz tamamen geliştiğinde birçok bulgu ortaya çıkabilir:


 

* Bacaklarda ve karın bölgesinde sıvı birikimi: Karaciğer, albümin denilen ve sıvıyı kan damarlarında tutan bir protein üretir. Kandaki albümin seviyesi düştüğünde sıvı bacaklarda ve karın bölgesinde birikir, ödeme ve şişkinliklere yol açar.


 

* Sarılık: Karaciğer normalde bağırsağa akan safrayı üretimini gerçekleştirir. Sirozun ilerlemiş evrelerinde safra kana geçer, deri ve gözlerde sararma görülür ve idrar rengi koyu renktedir.


 

* Şiddetli kaşıntı: Kronik safra yolu tıkanması gibi bazı siroz olguları şiddetli kaşıntıya sebep olur.


 

* Safra taşları: Siroz, anormal safra pigmenti metabolizmasına sebebiyet verir. Bu nedenle sirozlu hastalarda safra taşları normal kişilere göre iki kat daha sık gözlenir.


 

* Pıhtılaşma bozuklukları: Karaciğer kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bazı proteinleri üretir. Bu proteinler eksik olduğunda aşırı veya uzamış kanama gözlenir.


 

* Mental fonksiyon değişikliği: Karaciğer bağırsaklardan gelen toksinleri işler. Bu maddeler, ciddi siroz vakalarında olduğu gibi kan akımına kaçarsa mental fonksiyonda bazı değişiklikler gelişebilir.


 

* Özefagus varis kanaması: İlerlemiş sirozda bağırsaklara ait kan karaciğere uğramaz yemek borusu etrafındaki damarlardan kalbe doğru akar. Yemek borusundaki venler genişler, yırtılır ve yavaş veya aşırı kanamaya neden olur.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği