MİDE ÜLSERİNİN BİTKİSEL TEDAVİSİ | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

MİDE ÜLSERİNİN BİTKİSEL TEDAVİSİ

MİDE ÜLSERİNİN BİTKİSEL TEDAVİSİ

                   

 

Patates ile tedavi: Mide ülserinde en önemli konu gıda rejimidir. Kolay hazmolan sebze püreleri, süt ve süt mamülleri gibi şeyler yenmeli. Et, baharatlı yiyecekler, kızartmalar yok, et haşlama olmalı. Patates kurtarıcı bir madde olarak bilinir. Patates şöyle kullanılır: Çiğ patatesler temiz yıkanır ve birlikte ezilerek çiğ püre haline getirilir ve bu çiğ püreden yemeklerden önce 1-2 defa yenir. Miktar: Biraz zeytinyağı ilave edilmiş ve çiğ püreden her seferinde 2-3 yemek kaşığı yenir. Ülserin ilerlemiş halinde ve kanama vukuunda şu 5 günlük tedavi yapılır. Hasta ilk 24 saat hiçbir şey yememeli, mide ve bağırsakları boşalmalıdır. Tuzlu su ile lavman yapmalıdır. Sonra hasta yatağa yatmalı ve pişmiş 3 yumurta sarısını yemelidir. Varsa, patates, altınbaş otu veya hülma otu tozuna batırılarak yenmelidir. Günde 4-5 öğünde en az 1,5 kg. patates yenmelidir. Ne tereyağı ve nede zeytinyağı yememelidir.


 

Yiyecekler kabil olduğu kadar susuz olmalıdır ve tedavi sırasında çok az mayi almalıdır. Püre ağızda tükürükle karışıp öyle yutulmalıdır. Hasta çok susuzluk hissederse, ılık suya kurutulmuş çavdar ekmeği doğranarak verilmelidir. Bu su hastayı kabızlık yaparak dışarı çıkmasını azaltır. Bu da tedavi için çok faydalıdır. 5 günün sonunda bol bir lavman yapılmalı, sonra yavaş yavaş normal gıda rejimine geçmelidir. Hiçbir müshil almamalı, eğer kabızlık hala devam ediyorsa, yeniden bir lavman yapılır. Bu lavmana biraz zeytinyağı konabilir.


 

Lahana Suyu: Mide ülseri tedavisi için taze çıkartılmış lahana suyu en iyi ilaç olarak bilinir. Mikserde veya el ile sıkarak lahana suyu çıkartılır. Yemek sırasında veya iki yemek arası saatlerde olmak üzere günde 4-5 fincan içilmelidir. Tedavi sırasında, bir hafta başka bir mayi içmemelidir. Lahana suyu uzun süre içilebilir, hiçbir zararı olmaz, faydası çoktur.


 

Zencefil Tedavisi: İleri derecedeki ülser için suya karıştırılmış zencefil en iyi ilaç olarak bildiriliyor. 1 su bardağı sıcak sıya 1/3 kahve kaşığı dövülmüş zencefil konur ve 20 dakika demlenir, sonra süzülür. Tatlandırmak için biraz bal konabilir. Yemekler sırasında günde 2 çay bardağı içilebilir.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği