KARACİĞER YAĞLANMASI NASIL GİDERİLİR? | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

KARACİĞER YAĞLANMASI NASIL GİDERİLİR?

KARACİĞER YAĞLANMASI NASIL GİDERİLİR?

                   

 

Eğer karaciğerinizde önemli bir kaynağa bağlı olmayan basit bir yağlanma varsa ve doktorunuz enzim yüksekliklerini izah edecek başka önemli bir nedene rastlamadıysa (hepatit A, B veya C hastalıkları geçirmediyseniz) aşağıdaki önlemleri denemek işe yarayabilir, en azından yağlanmanın ilerlemesi bu önlemlerle mümkün olabilir. Doktorunuza danışıp başta vitaminler olmak üzere ilaçlarınızdan azaltılabilecek olanlar varsa kaldırın.


 

Kilo kaybı ve egzersizin karaciğer yağlanmasını azalttığını ve enzimlerdeki seviyeleri düşürdüğünü gösteren klinik düzeyde çalışmalar vardır. Diyetle ideal kilonuza inin. Bunu yaparken hızlı kilo kayıplarından kaçınmak gereklidir. Çünkü hızlı kilo kaybının karaciğer için zararlı olduğu bilinmektedir.. Haftada 1.5 kg. dan daha fazla kilo verilmesi doğru değildir.


 

Alkolü bırakın veya mümkün mertebe azaltın. Şekerli ve unlu yiyeceklerden uzaklaşın. Şeker hastalığınız varsa açlık ve tokluk şekerlerinizin tam olarak kontrolünüzde olduğundan emin olun. Yağlı yemişlerden ve yağda kızartılmış gıdalardan uzak durun. Meyve ve sebze tüketiminizi artırın. Kan trigliserid seviyenizin normal sınırlar içinde olmasına özen gösterin. Doktor kontrolü altında yılda bir kez karaciğer enzimlerinize baktırın. Sonografi ile karaciğer ve dalak büyüklüğünün takip edilmesinde de fayda vardır.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği