PARKİNSONDA TEDAVİ NASIL BAŞARILI OLUR? | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

PARKİNSONDA TEDAVİ NASIL BAŞARILI OLUR?

PARKİNSONDA TEDAVİ NASIL BAŞARILI OLUR?

                   

 

Parkinson hem tedavisi zor olan hem de tedavi edilmediğinde ilerleyen bir hastalıktır. Tedavi sürecinin ilerlemesi hastalığın ilaca karşı direncinin gelişmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak hastada istenmeyen birçok yan etki oluşur. Parkinson hastalığının en çok görülen belirtileri, vücut hareketlerini başlatmada güçlük çekme, fiziksel uygulamalarda yavaşlık, kaslarda kasılma ve istirahat halinde olan titremelerdir. Geçen süre içerisinde bu belirtilere yenileri eklenir. Parkinson hastalığı, beyinde bulunan dopamin maddesinin eksikliği ile oluşur. Tedavinin ana amacı, eksik olan bu maddenin tekrardan yerine konmasıdır. Bu amaçla en sık kullanılan ilaçlar, levadopa denen beyinde eksik olan dopaminin ön maddesidir. İkinci grup ilaçlar ise dopamine benzer etki gösteren dopamin agonistleridir. Bunlar dışında beyinde dopamin miktarını arttırmaya yönelik dopamine benzer etki gösteren birçok ilaç tedavide denenmiş ve halen günümüzde denenmeye çalışılmaktadır. Bir hastalıkta çok ilaç denenmesinin sebebi, hastalıkta tedavinin tam başarı kazanmamış olmasıdır. Parkinson hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Hastanın şifa beklentisi, kullanılan ilaçların kısıtlılığı, ilaçların bir süre sonra hastalığa etki etmemesi hastayı ve doktoru zor durumda bırakır. Tedavide aşağıdaki hususlara dikkat etmek başarıyı arttırır.


 

1. Öncelikle deneyimli bir hekim tarafından doğru tanı konmalıdır. Bazı ilaçlar, kimyasal maddeler ve hastalıklar, parkinson hastalığına benzer belirtiler gösterirler.


 

2. Hastalığın ağırlık derecesine göre ilk tercih edilecek ilaç grubuna dikkat etmek gerekir. Dopaminin ön maddesi olan. Levadopayı uzun süre kullanmak, istemsiz hareketler ve hastalık belirtilerinde dalgalanmalar yapar. Bazen istenmeyen istemsiz hareketler kalıcı olabilir. 3-Parkinson hastalığında tedavi daha çok ilaçla kontrol altına alınamayan titremeye yöneliktir. Cerrahiden sonrada hastalar ilaçlardan kurtulamazlar. Kısaca cerrahi ilaçla kontrol altına alınamayan belirtileri, kontrol altına almaya çalışan bir metottur. Yalnızca titremi olan hastalarda başarı sağlanabilir.


 

3. Hastalık ilerledikçe, belirtileri kontrol altına almak için, hasta kendi kendine ilaç dozunu ayarlar. Bu durum ilaç doz ayarının bozulmasına neden olur. İlaca bağlı yan etkiler ortaya çıkar ve bazen bu yan etkilerin sona erdirilmesi imkansız hale gelir. Parkinson hastalığının tedavi başarısı hekimin doğru tanı koyması, uygun ilaç başlaması, hasta ve hasta yakını iletişim içinde olmasına bağlıdır.

Etiketler: parkinson ,parkinson nedir ,parkinsonun tanımı ,parkinson hastalığı nedir ,parkinsonun belirtileri ,parkinsonun belirtileri nelerdir ,parkinson hastalığının belirtileri ,parkinsonda görülen belirtiler ,parkinsonda hangi belirtiler oluşur ,parkinson hastalığının belirtileri nelerdir ,parkinson hastalığı nasıl oluşur ,parkinson nasıl oluşur ,parkinson tedavisi ,parkinsonda tedavi süreci ,parkinson tedavisi nedir ,parkinson tedavisi nasıl yapılır ,parkinson tedavisi hangi durumlarda yağılır ,neden parkinson tedavisi yapılır ,parkinsonun 10 belirtisi ,parkinson hastalığının 10 belirtisi ,ürolojik sorunlar ,parkinson hastalığında ürolojik nedenler ,parkinsonda halüsinasyon ,parkinsonda neden halüsinasyon görülür ,parkinsonda halüsinasyon görme ,halüsinasyon görme nedir ,Parkinson Hastalığında İletişim Sorunları ,parkinson hastalığı iletişim sorununa yol açar mı ,iletişim bozuklukları ,parkinson iletişim bozukluğu yapar mı ,iletişim bozukluğuyla başa çıkma ,parkinsonda iletişim bozukluğuyla nasıl baş edilir ,parkinsonda oluşan ruhsal sorunlar ,kabızlığın parkinsona etkileri ,parkinsonda kabızlığın önemiprkinsonda kilo alımı ,parkinson hastalarının kilo sorunu ,parkinsonda kilo problemi ,parkinson hastalarının trafik yasağı ,parkinson hastaları araba kullanabilir mi ,parkinson hastalarına araba kullanmak yasak mı ,parkinson hastalığında egzersiz yapın ,parkinson hastalarının egzersiz programı ,parkinson hastaları egzersiz yapmalı ,parkinson hastaları nasıl egzersiz yapmalı ,parkinsona iyi gelen bitkiler ,parkinson hastalığına iyi gelen bitkiler ,hangi bitkiler parkinsona iyi gelir ,parkinsonda oluşan ürolojik sorunlar ,parkinson hastalığında ürolojik sorunlar ,parkinsonda neden ürolojik sorunlar oluşur ,parkinson tedavisinde başarı oranı ,parkinson tedavisinde nasıl başarılı olunur ,parkinsonda tedavi nasıl başarılı olur ,

Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği