KOLİT TEDAVİSİNDE HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR? | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

KOLİT TEDAVİSİNDE HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR?

KOLİT TEDAVİSİNDE HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR?

                   

 

Hastalıklar tedavi edilirken cerrahi operasyon, ilaç tedavisi ya da psikolojik tedaviler uygulanabilmektedir. Kolit tedavisinde iltihap giderici ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ya da düzenleyici ilaçlar ve ishal önleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar kolit tedavisinde en önemli ilaçlardır. Bu ilaçlar ağız yoluyla, enjeksiyonla ya da hastalığın kalın bağırsağın son bölümleriyle sınırlı kaldığı durumlarda yerel olarak kullanılabilir. Sağlayacakları yarar, vücudun iltihap yanıtını baskı altına almaları ve bağışıklık yanıtını azaltmalarına bağlıdır. Hastalığın akut döneminde etkin olarak belirtileri gerilettikleri kanıtlanmıştır. Buna karşın alevlenmelerin önlenmesinde, uzun süreli dozların yaran kuşkuludur.


 

Kortikoitlerin hastalığın alevlendiği dönemlerde kesin olarak kullanılmaları önerilir. Günlük doz ve uygulama biçimleri hastalığın ağırlığına göre değişir. Ülserli kolitin kalınbağırsağın son bölümleriyle sınırlı ve hafif biçimlerinde lavman yaparak yerel olarak steroit verilmesi tercih edilir. Bu durumlarda, bağırsaktan emilmeyen ilaç bileşimleri kullandırılır. Önemli olan, iltihaplı bağırsak mukozasıyla olabildiğince uzun süre ilişkide kalabilecek tipte ilaçların kullanılmasıdır.


 

Ağır ya da orta şiddetteki olgularda, steroit grubu ilaçlar ağız yoluyla ya da iğneyle verilir. Ayrıca yerel uygulama da yapılabilir. Damar yoluyla verilen prednizon, uygulanan doza bağlı olarak (günlük 20-60 mg) son derece etkilidir. İlaç günde 2 ila 3 doza bölünerek ya da sıvı içinde eritilip düşük dozlar biçiminde verilebilir. Bu arada yüksek dozlarda (örneğin günde 60 mg düzeyinde) yan etkilerin daha sık ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Prednizonun sabahları tek doz olarak ağız yoluyla verilmesi hem yeterli bir etki sağlamakta, hem de yan etki olasılığım en aza indirmektedir. İshal önleyici ilaçlar ancak hafif ya da orta şiddetteki olgularda kullanılır. Ağır biçimlerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Ülserli kolitte doğru tedavi uygulayabilmek için her şeyden önce hastalığın ağırlık derecesinin değerlendirilmesi gerekir.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği