BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ HANGİ YİYECEKLER GÜÇLENDİRİR? | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ HANGİ YİYECEKLER GÜÇLENDİRİR?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ HANGİ YİYECEKLER GÜÇLENDİRİR?

                   

 

Havuç, kabak, balkabağı ve tatlı patatesten gibi sebzeler güçlü birer A vitamini kaynağıdır. Karoten içerdiklerinden kansere karşı koruyucudurlar.


 

Üzüm, kivi, yabanmersini ve portakal birer C vitamini deposudur. O nedenle bol miktarda tüketilmelidirler. Özellikle portakalı yerken kabuğunu mümkün olduğunca ince soymak gerekir. Beyaz kısmıyla birlikte tüketildiğinde daha fazla C vitamini alınır.


 

Vücudun bağışıklık sisteminin parçası olan beyaz kan hücresi yapımını kültür mantarı artırmaktadır. Beyaz kan hücresi hastalıklara karşı direnci artırır. Mantar, protein değeri açısından etin yetini tutabilmektedir. Zehirli türleri olduğu için kültür mantarını tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.


 

Zencefil ve zerdeçal vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olur. Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Kanserle savaşta da etkili olduğu bilinmektedir. Zencefil çay olarak tüketilebildiği gibi yemeklerde ve tatlılarda da kullanılabilir. Zerdeçal ise bağışıklık sistemini geliştirici etkisinin yanı sıra detoks özelliği taşır. Cilt, kolon ve meme kanseri için faydalıdır.


 

Kara turp antibiyotik özelliklere sahip yağlar içerir ve enfeksiyonlara karşı etkilidir. İştah açıcı, karaciğeri kuvvetlendirici, idrar söktürücü ve safra söktürücü etkilere sahiptir. Kara turpun suyu içebilir ya da kökleri salata halinde taze olarak tüketilebilir.


 

Sarımsak hem antibakteriyel özelliğe sahip hem de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Güçlü bir selenyum kaynağı olarak da bilinir. Sağlıklı bir yaşam için gereken sülfürü de içerisinde bulundurur.


 

Mide ve bağırsakları fonksiyonlarını da güçlendirmeye yardımcı olan sarımsak her gün mutlaka bir diş olarak tüketilmelidir.


 

Brokoli, karnabahar, bürüksel lahanası, lahana, birer beta karoten kaynağıdır ve serbest radikallerin vücuda vereceği zararı önlerler. Aynı zamanda C vitamini ve kalsiyum da içerir. Brokoliyi kanser önleyici etkisi olan domatesle birlikte pişirmek etkisinin artmasını sağlayacaktır.


 

Karnabaharın antikansorejen etkisi vardır. Lahananın düzenli tüketimi kadınlarda meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Brüksel lahanası ise günlük C vitamini ihtiyacının % 100 ünü karşılayabilmektedir.


 

Ispanak ve yeşil yapraklı sebzeler beta karoten içermelerinin yanı sıra A, C vitamini ve kalsiyum deposudurlar. Özellikle 35 yaş üzerinde olan kişilerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri daha fazla tüketmeleri önemlidir. Çünkü bu sebzelerde bulunan folik asit, yaşlılıkta oluşabilecek alzheimer riskini % 50 azaltıyor.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği