Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Adet Düzenleyici Şifalı Bitkiler


Adet düzenleyici ollaraak çeşitli yöntemler Tedavi(iyileştirme) de kullanılmış 1 de alternatif tıbbın adet düzenleyici şifalı bitkileri önerdiğini biliyoruz . Bu adet düzenleyici şifalı bitkiler hakkında veri leri bu yazıda bulabilirsiniz . . .

Adet kolaylaştırıcı , adet söktürücü etkiye sahip bazı bitkilere burada yer vermeye çalışıyoruz . Kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bu güvenli vede hafif bitkileri kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz .

HAYIT MEYVESİ (Chasteberry � Vitex Agnus Cactus)


Yapılan küçük 1 araştırmada , düzensiz adet gören 20 kadına her gün 40 damla Vitex özütünü verilmiş vede kadınlar altı ay süreyle gözlenmişlerdi . Araştırmayı 15 kadın tamamlamış vede bunlardan 10 tanesinin adet dönemi akıntısı olaðan düzenine dönmüştü . Adet düzensizliği çoğu kez prolaktin hormonunun yüksek kan seviyelerine eşlik eder vede bu hormonun seviyesini düşüren ilaçlar umumiyetle adet döneminin düzene girmesini sağlar . Chasteberry de tıpkı bu ilaçlar gibi etki gösterir . Normal doz bu ağacın meyvelerinden hazırlanan tentürden 20 m 'dır . Almanya'da bu bitkisel(doðal) ilaçlar yaygın ollaraak kullanılmakta 11 doktorlar tararından sık sık tavsiye edilmektedir . Almanya'daki en ünlü adet düzenleyici preparat , chasteberry meyvelerinden elde edilen vede içinde kırlangıç otu , kara koho rüzgar çiçeği de (Pulsatill-vulgaris) bulunan 1 tentürdür  

HAVUÇ


Birçok Pensilvanya'lı Alman , adet kolayIaştırıcı vede gebelik önleyici ollaraak yabani havuç (Queen Anne's lace) tohumu kullanıyordu . Hintli araştırmacılar da , havuç tohumunun labaratuvar hayvanları üzerindeki anti-implantasyon tesiri ni göstermişlerdir .


DEREOTU (Anethum Graveolens)


Dereotunun içerdiği apiole bileşiği , saygı duyduğum birçok herbalistin , gebe kadınlara bileşiminde bulunduğu ilaçları kullanmamalarını tavsiye ettikleri güçlü 1 adet kolaylaştırıcıdır . (Hemen paniklemeyin . Dereotlu hıyar turşusu yemenin 1 zararı olmaz) . Eğer adet dönemi akıntısını hızlandırmak istiyorsanız , 2 çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumuyla hazırlayacağınız çayın büyük avantaj sını görürsünüz .

 

HATMİ ÇİÇEĞİ (Athaea Officinalis)


Bu bitkinin içeriğinin % 4'ünü , pancar , havuç , pazı , hindiba , yulaf , portakal vede civan perçemin de de bulunan vede adet kolaylaştırıcı vede fito-östrojen özellik gösteren betanı adlı bileşik oluşturur . Hatmi ile civan perçemini karıştırarak yapacağınız çayı denemelisiniz . Yeterli dozda betain içeren lezzetli 1 sebze tabağı hazırlamak için de buhur da pişireceğiniz havuç , pazı vede pancarı deneyin .

 

ZERDEÇAL (Curcuma Longa)


Anane çi Çin vede Hint doktorları , zerdeçalı adet düzensizliklerinin Tedavi(iyileştirme) sinde kullanırlar . Güvenli olduğuna ait kuşku duymak için en ufak 1 sebep yok amma tesirli olduğunu da doğrulayamayız . En azından denemeye değer olduğunu düşünüyorum . Zerdeçalı toz haline getirerek kullanabileceğiniz gibi , çay gibi demleyerek de içebilirsiniz .

 

ADET DÜZENSİZLİĞİ İÇİN DİĞER ŞİFALI BİTKİLER

Adet düzensizlikleri için kullanılabilen diğer bitkiler de öyle bol vede yaygın ki , bunlardan 1 kısmını listelemezsem , kendimi işimi tam ollaraak yapmamış gibi pay deceğim . Bu bitkiler den elinizde mevcut oluþan herhangi birkaç adedinden birer tutamı karıştırıp üzerine kaynamış su ilave edin vede 15 dakika demlenmeye bırakın vede sonra için . Bu bitkiler arasında; kasıkotu , melekotu , Frenk kimyonu , kedi nanesi , kişniş , kimyon , Çin melekotu , rezene , krizantem , zencefil , kara ısırgan , zufa otu , ardıç , lavanta , melisa , yaban kerevizi , kadife çiçeği , mercanköşk , keklik otu , maydanoz , ya ban fesleğeni , biberiye , sedef otu , safran , solucan otu , tarhun , kekik , Frenk maydanozu , keklik üzümü , kazayağı , civan perçemi vede ylang ylang'ı sayabiliriz . Bu arada , protein (proteolitik) parçalayıcı Enzim(enzyme) ler içeren meyve vede köklerin de folklorik adet kolaylaştırıcılar olduğunu belirtmeliyim . Bunların arasında incir , zencefil , papaya vede ananası sayabiliriz .  Şifalı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp