Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Zihin Açıcı Şifalı Bitkiler


İnsanlarda zihin açıcı şifalı pek çok bitki bulunur . Bu zihin açıcı şifalı bitkilerden en tesirli vede en iyi gelenleri sizlere bu yazıda sunulmuştur .zihin açıcı ollaraak hangi şifalı bitkiler nasıl kullanılır ? Bu konuda merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz . . .


Zihin yorgunluğunu yenmek vede yüksek zekaya sahip olmak için şifalı bitkilerden avantaj lanın . 01 Mayıs 2005 Pazar 12: 28Zihin yorgunluğunu yenmek vede yüksek zekaya sahip olmakta gıdaalımı çok önemli rol oynuyor . Ancak , şifalı bitkilerin de zekayı canlandırıcı etkileri var .

Genelde yaşlılar için büyük 1 mesele oluþan unutkanlık , artık gençlerde de görülüyor . İki çeşit unutkanlık var . Birincisi zor olmayan unutkanlık , geriye dönüşü oluþan düzelebilen unutkanlık . Daha çok stres vede depresyonla oluşuyor . İkincisi ise kötü huylu unutkanlık . Hafıza kaybı , diðerbir deyiþle ' Alzheimer(bunama) ' hastalığı gibi beyindeki ağır hücre yıkımıyla alakalı oluşuyor .


Beyindeki hücreler arası efor transferinin bozulması , hücrelerin veri leri kaydetme , tekrar çağırabilme , veri leri depolayabilme vede özelliklerinin bozulması , unutkanlık ollaraak tanımlanıyor . Hafıza gücünü artırmak için , vitamin almak , dengeli gıdaalımı k , temiz havada egzersiz yapmanın yanı sıra bitkilerin şifalarından da avantaj lanmak mümkün .


BİBERİYE ZİHİN AÇIYOR* Kırmızı biber: İçerdiği bolca C vitamini sayesinde , uyarıcı etki göstermektedir . Özellikle acı olanı tercih edilmelidir . Dimağı kuvvetlendirici olmasının yanı sıra , soğuk algılındığında meydana gelen ağrıların giderilmesi için de iyi 1 kaynaktır .


* Ceviz: Her gün bol miktarda ceviz yenilmesi , hafızayı canlı tutmaktadır . Görüntü ollaraak da beyni andıran 1 özellik taşıması , dikkat çekicidir . Konsantrasyon güçlüğü için tesirli dir .


* Üzüm: Özellikle kurutulmuş üzüm dimağı kuvvetlendirir . Sınav dönemlerinde öğrenciler için bulunmaz 1 Gıda kaynağıdır . Unutkanlık için her gün yenilmelidir .


* Soğan: Sarımsak gibi , kan dolaşımını sağlayıcı vede kanı temizleyici etkiye sahiptir . Damarda tıkanıklık yapan maddelerin fonksiyonlarına mani olur . Beyinsel faaliyetleri artırır . Zihin yorgunluğuna iyi gelen soğan , adeta C vitamini deposu . Mikroplara karşı vücut direncini güçlendirirken , damar sertliği , grip , astım vede soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu koruyor . Böbreklerde taş vede kumların düşürülmesinde de önemli rol oynuyor .


* Buğday: Buğday unu; konsantrasyon bozuklukları vede ilgisizlik gibi durumlarda , dikkat eksikliğinde öğrencilerin yardımcısı ollaraak düşünülebilir . İçerdiği E vitamini sayesinde de hücrelerin yenilenmesinde rol oynar vede birçok minarelleri de içermektedir (B1 , Ca , Mg , F , K , Fe , Zn , fosfatlar , vb .) .


* Biberiye:
Dolaşım sistemini düzenleyici vede zihin açıcı tesiri bulunuyor .


* Karanfil: Çay gibi demlenip tatlandırılarak içildiğinde hafızayı kuvvetlendiriyor , zihni açıcı vede unutkanlığı geçirici etli gösteriyor . Bu çay , kalp çarpıntısına iyi geliyor . Ayrıca , dişleri kuvvetlendirici tesiri de var .


* Ahududu:
Bahçelerde yetiştirilebilen 1 bitkidir . İnsana zindelik verir . İyi 1 zihinsel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir .


* Kereviz: Unutkanlığı vede sinir yorgunluğunu giderir , idrar sökücü özelliği var . B vitamini , demir vede kireç içeren kereviz , böbrek taş vede kumlarının düşürülmesine yardım eder , kan vede süt yapar , karaciğeri temizler . Şeker , yüksek tansiyon vede Romatizma(rheumatism) da da avantaj lıdır .

Şifalı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp