Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

İdrar Yolu Enfeksiyonu Şifalı Bitkiler


İdrar yolu enfeksiyonu için şifalı pek çok bitki bilinir . Bu yazıda sizlere idrar yolu enfeksiyonu için şifalı ollaraak malum bitkiler hakkında veri ler sunmaktayız . . .İşte idrar yolu enfeksiyonu şifalı bitkiler ;

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) ,idrar yolları Enfeksiyon lanmaları için bitkisel(doðal) çözüm hakkında veri ler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır . İdrar yolu enfeksiyonu için bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) hakkında daha aþırı veri sahibi olmak için aşağıdaki makalemize muhakkak göz atmanızı öneririz .

İdrar Yolu Enfeksiyonu Şifalı Bitkiler İle Tedavi(iyileştirme) Seçenekleri Nelerdir ?

İdrar yolu enfeksiyonu idrarda bakteri oranının belirli sınırların üstünde olması demektir . İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklere nazaran çok daha aþırı görülür . Bunun sebebi kadınlarda idrar yolunun erkeklere göre daha kısa olması sebebiyle bakterilerin daha zor olmayan 1 şekilde mesaneye girebilmesidir . Tedavi(iyileştirme) amacıyla antibiyotiklerin kullanılması özellikle dirençli bakterilerin gelişmesine sebep olmaktadır .

İdrar Yolu Enfeksiyonu emare leri

İdrar yollarının enfeksiyonları sık idrar yapma , ağrılı idrar yapma , sıkışma hissi , karın alt kısmında ağrı olması vede bazen kanlı idrar gibi belirtilerle kendini gösterir .

Bitkisel(doðal) idrar yolları dezenfektanları antibiyotikler vede sulfonamidler kadar güçlü değildir . Özellikle orta akım idrarında mikrop sayısı ml’de 1 milyonun üzerinde ise yada hastanın ateşi varsa , bitkisel(doðal) idrar yolları dezenfektanları Tedavi(iyileştirme) de yeterli olmaz .

İdrar Yolları İltihaplanması İçin Şifalı Bitkiler

Genel Prensip: Bitkisel(doðal) drogların herhangi 1 rahatsızlığa karşı kullanımı tıbbi tasdik   olması halinde sözkonusu olmalıdır . Bitkisel(doðal) ürünlerle sentetik ilaçların 1 arada kullanımının bazen menfii etkileşimlere sebep olabileceği gözardı edilmemelidir .

Cranberry
Latince adı Vaccinium macrocarpon oluþan Cranberry’nin meyveleri idrar yolu enfeksiyonlarında kullanımıyla tanınıyor . Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyine bakterilerin yapışmasını önlediği düşünülmektedir .

Cranberry ürünleri (Cranberry suyu , tablet) bu rahatsızlığa karşı koruyucu vede Tedavi(iyileştirme) yi destekleyici özelliktedir . İdrardaki asit miktarını artırarak bakterilerin mesanede ürmesini mani leyebilmekte vede de bu şekilde idrar yolları enfeksiyonlarının Tedavi(iyileştirme) sine yardım etmektedir .

Bu bitkiyle alakalı yapılan araştırmalara göre Cranberry meyve suyu kadınlarda daha etken olmakta yaşlı kişilerde ise etken liği düşmektedir .

Meyvelerin kırmızı rengini veren proantosiyanidinler koli basilinin idrar kesesi çeperine yerleşmesini önlerken , diğer bileşeni oluþan meyve şekeriyle 1 arada bakterileri öldürücü etki gösterir .

İdrar yolu enfeksiyonlarında devamlı ollaraak antibiyotik kullanılmasının bazı sakıncaları vardır . Antibiyotik kullanımı dirençli bakterilerin gelişmesine sebep olmaktadır .

Bu yüzden öncelikli ollaraak Cranberry tercih edilmesi vede ağır seyreden durumlarda ise son çare ollaraak antibiyotik kullanılmasını öneren uzmanlar vardır .

Kranberi meyve suyu vede kapsül şeklinde kullanılmaktadır .

Uva Ursi
Ayı üzümü ollaraak da malum uva ursi bitkisi idrar sistemi enfeksiyonlarına karşı kullanılan 1 bitkidir . Bu bitki alınmadan önce idrarın alkalik olması için sodyum bikarbonat alınması gerektiği belirtiliyor .

Ayı üzümü yaprağı , alkali ortamda bakteri üremesini durdurucu olduğundan dolayı idrarı asitleştiren maddelerle 1 arada alınmaması gereklidir .

Uyarı: Uva ursi kısa 1 süre için kullanılabilecek 1 bitkidir . Bir haftadan aþırı kullanılmamalıdır . Aþırı vede bilinçsiz kullanım karaciğer vede böbrekleri tahriş edebileceği için doktor gözetiminde kullanılması gereklidir . Hamileler , emzirenler vede de böbrek hastalıkları olanlar kullanmamalıdır .

Kızılcık

Kızılcıkta yeralan proantosiyadin , mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurucu özelliktedir . Kızılcık şerbeti mesane bölgesinde direnç oluşturarak zararlı bakterilerin üremesini mani ler . Eğer idrar enfeksiyonlarına sık yakalanıyorsanız , sık sık kızılcık suyu içmeyi deneyebilirsiniz . Kızılcık , bakterilerin mesaneye tutunmasını güçleştiren 1 madde içerdiği için avantaj lı meydana gelebilir .

Latin çiçeği otu

Latin çiçeği otu tesirli vede de en geniş etki spektrumlu bakteri üremesini durdurucu özelliğe sahip bitkidir . 4-6 haftadan daha aþırı kullanılmamalıdır . Böbrek hastalıkları , mide vede barsak ülseri olanlar kullanmamalıdır . Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel(doðal) preparatların hazırlanması vede ruhsatlandırılmasından yetkili E komisyonu idrar yolları enfeksiyonlarında latin çiçeği otunun kullanımına tasdik vermiştir .

Altınbaşakotunun idrar yolları iltihabında temizleyici yıkayıcı ollaraak kullanımı önerilmektedir .

(Kalp vede böbrek fonksiyon bozukluğuna bağlı ödemlerde kullanımı ödemi artırcağından dolayı bu tür rahatsızlığı bulunanların kullanmaması gerekir .)

Atkuyruğu otu idrar yolları iltihabında avantaj lı tesiri oluþan bitkidir .

(Kalp vede böbrek fonksiyon bozukluğuna bağlı ödemlerde kullanılmamalıdır .)

Isırgan otu vede yaprağı da idrar yolu iltihabı Tedavi(iyileştirme) si ‘nde kullanılan bir bitkidir . 2 kahve kaşığı ince kıyılmış bitkinin üzerine 1 bardak kaynar su dökülür vede 10 dakika demlendikten sonra süzülerek günde birkaç defa birer bardak sıcak içilir .Şifalı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp