Bitkisel Sağlık Ürünleri
Şifalı

Şifalı Bitkiler Nelerdir ?


Şifalı bitkiler nelerdir ? Sorusuna Yanit ollaraak ,alternatif tıbbın önde gelen imkanlarından oluşan ve tarihte en eski tıp metod leri arasında sayılan şifalı bitkilerle tedavi metod leri ile Rahatsızlık ların önüne geçilmeye çalışılmıştır .Şifalı bitkiler ile alakalı veri leri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz .Şifalı bitkiler hakkında daha aşırı veri sahibi olmak için aşağıdaki makalemize göz atmanızı tavsiye riz .

İnsanoğlu edindiği veri leri torunlarına aktarmak suretiyle bin yıllardır ayakta kalmayı başarıyor vede hatta bütün dünyada en tesirli tür olmayı sürdürüyor . Hem türümüzüm ayakta kalması hem de tesirli tür olmayı sürdürmemizin sebep leri nden birisi de atalarımızın edindiği veri leri torunlarına aktarabiliyor olmasıdır . İşte insan oğlunun bu büyük veri birikimlerinden biri de şifalı bitkiler dir . Kırsal kesimden kentsel kesime doğru yayılan Natural Yollarla Tedavi(iyileştirme) Fikri vede şifalı bitkiler özellikle son yıllarda yıldızı parlayan konulardan birisi olmuştur . Bu çerçevede şifalı bitkiler hakkında geriye dönük araştırmalar da artarak devam etmiştir . Bu araştırmalar , veri birikimleri vede dahası bilim . . . Şüpesiz büyük 1 beraber likle İnsan Oğlunun Natural Yollarla Tedavi(iyileştirme) Edilmesi olgusunu geliştire gelmiştir .

Bu büyük gelişim , internet gibi veri akışını neredeyse ışık hızına çıkartan 1 buluşla birleştiğinde , ortaya insanların kadim Tedavi(iyileştirme) yöntemleri oluşan şifalı bitkiler konusundan 1 büyük demet çıkmıştır . İnternette hızla yayılan vede insanlara yayarlı olma gayesi güden şifa haneler(bitkisel şifa siteleri) 1 biri ardına vede birbirini tetikleyerek büyümüş vede sanal dünyada Ölümsüz yerini almıştır . Ölümsüz diyoruz . Bu sözcük yi hususiyetle kullanıyoruz . Çünki insan oğlunun yer yüzünde mevcut oluşuyla başlayan Rahatsızlık vede Tedavi(iyileştirme) zaman ci biliyoruz ki bundan sonra da ebede kadar Daimi edecektir .

Bu çerçevede 1 şeyin dikkatlerden kaçmamasına itina göstermek gerekmektedir . Şöyle ki; yüzyıllar önce modern tıbbın daha emekleme zamanlarında , bu bitkiler vede bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) metod leri 1 çook kişiyi iyileştiriyor vede dahası onların hayatını kurtarıyordu . Oysa günümüzde gelişen hayat standartları İlim vede yaşama tarzlarıyla 1 arada hastalıklar da değişti gelişti vede yüz yıllar öncesindeki atalarından daha tesirli , daha tehlikeli olmaya başladılar . Bu halde eskilerin şifalı bitkiler kullanarak oluşturduğu tesirli Tedavi(iyileştirme) metod leri de artık etkisini yitirdi . İşte bütün bu sebep lerden dolayı günümüzde şifalı bitkilerin fakat destekleyici Tedavi(iyileştirme) de kullanılması , hususiyetle modern tıbba daha aşırı teminat ilmesi gerektiği ilimsel çevrelerce 1 itiraz olarak dile getirilmeye başlandı . Sagliksifa .com ollaraak bu fikre destek veriyor vede hususiyetle okurlarımızın şunu unutmamasını istiyoruz ki Şifalı bitkilerle Tedavi(iyileştirme) metod leri fakat destekleyici Tedavi(iyileştirme) ollaraak başvurulması gereken 1 metod dir . Asla vede katiyen ana Tedavi(iyileştirme) yerine geçmemelidir . Bu Tedavi(iyileştirme) metod lerini ana Tedavi(iyileştirme) ollaraak algılamak oldukça yanlış 1 davranış olacaktır . Unutmayınızki sağlık her şeyden değerlidir .

Doğada bulunan alfabetik sıraya göre şifalı bitkiler ;

Acı bakla
Semen Lupini Şeker Hastalığı(diabet) na karşı kullanılır .

Acı elma yağı
Salvia Triloba Gaz söktürücü , midevi , ter kesici , idrar artırıcıdır . Haricen yara iyi edici vede antiseptik ollaraak kullanılır .

Acı yonga
Lignum Quassiae İştah açıcı , güç verici , kurt vede alev düşürücü

Acıağaç
İştah açar , hazmı kolaylaştırır . Ateşi düşürür . Tükürük ifrazatını arttırır . Mide , bağırsak , karaciğer vede böbreklerin çalışmasını düzenler . Böbrek sancılarını keser , taşların düşürülmesine yardımcı olur . Bağırsak kurtlarını döker . Kanamaları durdurur . Haşarat kaçırıcı ollaraak da kullanılır . Aşırı kullanılacak olursa; baş dönmesi , mide bulantısı ve kusma yapar .

Ahlat (yabanarmudu )
Meyveleri ishal(diyare) keser . Zehirli hayvan sokmalarinda , filizi ezilip yaraya sürülür .

Alıç
Asabi çarpıntıları giderir . Sinir bozukluğunu geçirir . Yüksek tansiyonu düşürür . Aritmide kullanılır . Uykusuzluğu giderir . Kalbi kuvvetlendirir . Damar sertliği vede göğüs nezlesinde avantaj lıdır .

Altınotu
Herba Ceterachi İdrar söktürücü vede kabız etkileri mevuttur . Basura karşı , haricen kullanılır .

Amber
Ambra Grisea Kaşalot balığından elde edilir . Kalbi kuvvetlendirir , iştah açar vede cinsel arzuyu artırır .

Anason yağı
Oleum anisi Sinir sistemi uyarıcısıdır .

Andız kökü
Radix Helenii Safra söktürücü , öksürük kesici , göğüs yumuşatıcı ,kuvvet verici vede kurt düşürücüdür .

Ardıç
Kozalaklari mavimsi kara renklidir . Yenir vede idrar söktürücü hususi liktedir .

Ardıç tohumu
Fructus Juniperi İdrar artırıcı , terletici , midevi vede antiseptik hususi likleri mevuttur .

Aslanağzı
Balgam söktürür . Bronşitte rahatlık verir

Aspir
Flos Carthami Romatizma(rheumatism) ağrılarına karşı tesirli dir . Dahilen terletici , kurt düşürücü vede adet getiricidir .

Ayı üzümü
Kuvvet verir . ishal(diyare) (diyare) i keser . İdrar yollarını temizler . İdrar söktürür . Ateşi düşürür . İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder . Prostat büyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir .

Ayrıkotu
Bitkinin etli kökleri çook eskiden beri üriner Rahatsızlık larda kullanılan önemli 1 halk ilacıdır . Kökler mesane vede böbrek Enfeksiyon ları dahil , mesanedeki tas vede kumları düşürmek icin kullanılan iyi 1 idrar söktürücüdür .

Badem yağı
Oleum Amygdalae Dahilen müshil , haricen yumuşatı- cı vede yara iyi edici ollaraak kullanılır .

Baldıran ( ağuotu)
Nemli yerlerde yetişen , 1-2 metre boyunda zehirli 1 bitkidir .Ev ilaçlarında kullanılmaz . Tıpdilinde , hususiyetle dişçilik alanında kullanılır .Ağrı kesici , spazm giderici vede siyatik , tetanoz ile epilepsi hastalıklarinin Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılır .

Balıkotu
Fructus Cocculi indici Dahilen kurt düşürücü , sara nöbetlerini azaltıcı ollaraak kullanılır . Tehlikeli 1 drogdur .

Bamya çiçeği
Flos Hibisci Dahilen göğüs yumuşatıcı , lapa halinde haricen çıbanları olgunlaştırıcıdır .Kabızlığa karşı tesirli vede zararsız 1 drogdur .

Banotu
Yumuşak tüylü , otsu 1 bitki . Gavur haşhaşı adıyla da bilinmektedir .Meyve çook tohumlu vede 1 kapakla açılıp tohumlarını saçan bir kapsüldür .Altı türü mevuttur . (Siyah Banotu) ile (Mısır Banotu) Tedavi(iyileştirme) sahasında kullanılır . Mısır Banotu Malatya etraf ında bulunmaktadır . Bilhassa alkaloit endüstrisi icin önemlidir . Siyah Banotu hemen hemen bütün Anadolu vede Trakya'da bulunur . Meyvaları çanak yapraklar tarafından sarılan , kapak ile açılan 1 kapsüldür . Bu kapsül içinde gri esmer renkli , üzerinde küçük çukurcuklar bulunan çook miktarda tohum bulunur .

Bitkinin kullanılan kısmı yaprakları , kökü vede tohumlarıdır . Yapraklar , bitki çiçekli iken toplanır vede kurutulur . Tohumlar tamamen olgunlaştıktan sonra alınır , güneşte yada 40-50 derecelik fırınlarda kurutulur . Kuvvetli 1 uyuşturucu vede ağrı kesicidir . Bazi müshillerin tesir edebilmesini kolaylaştırır . Bilmeden kullanıldığında zehirlenmelere sebeb oluşan 1 bitkidir .

Besbase
Rhizoma Polypodii Müshil , safra vede balgam söktürücü vede kurt düşürücü etkilere sahiptir .

Biberiye ( kuşdili otu)
1-2 m yüksekliğinde , kışın yapraklarını dökmeyen 1 bitki .Kuşdili olarak da bilinir .Yapraklar vede çiçeklerinden uçucu yağ , tanen , acı maddeler , organik asitler vede glikozit elde edilir . Mide vede barsak uyarıcısı , idrar söktürücü vede safra artırıcı tesiri mevuttur . Uçucu yağ , uyarıcı ollaraak haricen kullanılır . Ayrıca hazımsızlığı giderir . Çarpıntıları keser , migren(megrim) i keser .İdrar vede adet söktürür .

Biberiye yağı
Oleum Rosmarini Haricen Romatizma(rheumatism) ağrılarını dindirici ollaraak kullanılır .

Boru çiçeği ( çan çiçeği )
Nefes darlığı , bronşit vede astımın (iltihabi nefes darlığının) sebep olduğu rahatsızlıkları giderir .

Ceviz yağı
Juglandis regiae Müshil vede safra artırıcı ollaraak kullanılır .

Civan perçemi (binbir yaprak otu , kandil çiçeği)
Bitkinin kullanılan kısmı , yapraklı vede çiçekli dallarıdır . Dallar ve çiçekler henüz tamamen açılmadan toplanır vede gölgede kurutulur . Bitkinin bu kısımları uçucu yağ , sabit yağ vede acı glikozit maddelerini ihtiva ederler . Kuvvet verici , uyarıcı , idrar vede gaz söktürücüdür . İçersindeki Sincolden dolayı antiseptik , balgam söktürücü vede midevidir . Yara iyi edici 1 niteliği mevuttur . Basurda sulu hulasası fitil halinde verilir .

Çakşırotu kökü
Ferulae meifoliae Cinsel kudreti artırıcı ollaraak tesirli dir .

Çamsakızı
Terebenthina Communis Solunum vede idrar yolları Rahatsızlık larında kullanılan tesirli 1 antiseptiktir .

Çamtere-bentin yağı
Oleum Terebinthinae Neft yağı ollaraak da tanınır . Hari- cen Romatizma(rheumatism) ağrılarını giderici vede saçları besleyici ollaraak kullanılır

Çiğdem (mahmur çiçeği)
Bitkinin kullanılan kısmı tohumları vede yumrusudur . İdrar söktürür , Kabızlığı giderir . Kati likle tavsiye edilen miktardan aşırı kullanılmamalıdır . Çiğdem tohumu vede yumrusundan amade lanan preparatlar uzun zamandan beri damla hastalığına karşı kullanılmaktadır . Daha çook ziraatta kullanılır .

Çörekotu yağı
Nigellae sativae Haricen saç dökülmesi vede kepeğe karşı kullanılır .

Çöven kökü
Radix Saponariae albae Tedavi(iyileştirme) de çok nadiren kullanılır . Bilhassa tahin helvası yapımında kullanılır . İdrar vede balgam söktürücüdür .

Defne
Terletir , alevi düşürür . Vücuda rahatlık verir . İdrar vede adet söktürür . İştah açar . Sinir ağrılarını dindirir

Defne yağı
Lauri expressum Romatizma(rheumatism) ağrılarını dindirici vede beden parazitlerini öldürücüdür . Ayrıca , saç dökülmesini de önler .

Defne yaprağı
Folium Lauri Terletici , antiseptik vede midevi etkilere sahiptir .

Demirhindi
Pulpa Tamarindorum Müshil vede müleyyin 1 etkiye sahiptir . Hiçbir tahriş edici tesiri yoktur .

Deniz kadayıfı
Solunum vede hazım sistemi nezlelerini giderir . Vücudu besleyici ollaraak da kullanılır .

Deniz yosunu
Metabolizmanın işleyişini hızlandırıyor . Troid(guatr) hormonundaki dengesizlikleri mani len maddelir içeren su yosunu , metabolizmayı hızlandırıyor . Ayrıca , B vitamini , kalsiyum vede çinko içeren yosun; deriye , tırnaklara vede saça karşı tesirli .

Dereotu
Bitkinin kullanılan kısmı meyveleridir . Meyveler eylül netiticesinde toplanır vede gölgede kurutulur . Meyvelerinde sabit vede uçucu yağ , pektin ve azotlu bileşikler mevuttur . Meyveler yatıştırıcı , mide vede bağırsak gazlarını önleyici ollaraak kullanılır . Hazımsızlık vede hıçkırığa tesiri iyidir . Yaprakları da yemek vede salatalarda kullanılır .

Deve çökerten
Fructus Tribuli Taş düşürücü , idrar söktürücü vede güç verici ollaraak kullanılmaktadır .

Devedikeni
Alev düşürür . Terletir vede bedene rahatlık verir .

Düğün çiçeği
Kavak merhemi ile 1 arada haricen basura karşı verilmektedir .

Ebegümeci
Göğsü yumuşatır . Öksürük keser . Mide bulantısı vede kusmaları önler . Ateşi düşürüp bedene rahatlık verir . Boğaz vede bademcik Enfeksiyon larını giderir . Dişeti Rahatsızlık larını Tedavi(iyileştirme) eder .

Eğir kökü
Rhizoma Calami aromatici Gaz söktürücü , terletici vede antispazmotiktir . Dahilen Prostat , haricen ise Romatizma(rheumatism) icin kullanılır .

Eğreltiotu
Barsak parazitlerine karşı çook eski tarihlerden beri kullanılmaktadır . Toz yada hulasa halinde alınır . Tavsiye edilen miktardan aşırı alınmamalıdır .

Fesleğen
Öksürüğü keser . Baş dönmesini durdurur . Arı sokmasında avantaj lıdır . Ağız yaralarını Tedavi(iyileştirme) eder . Fesleğen kokusu , sivrisinek vede tahtakurusu gibi haşaratları kaçırır .

Funda ( süpürge otu)
Bazı türlerinin dalları ipek böcekçiliğinde askı ollaraak kullanılır . Dalları çalı süpürgesi yapımında , farklı ca yakacak ollaraak kullanılır . Genel ollaraak idrar yolları taşlarına karşı idrar söktürücü ollaraak kullanılır . Funda farklı ca , ishal(diyare) vede böbrek taşları Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılır . Zeytinyağı ile amade lanan merhemi çıban vede Eczama(egzama) da faydalıdır . Zayıflamak icin de kullanıldığı bilinmektedir .

Gelincik
Nefes darlığı , astım (iltihabi nefes darlığı) vede bronşitte rahatlık verir . Kan tükürme vede kusmayı önler . Yanıkları iyileştirir .

Gül
Gülden gülyağı vede gülsuyu elde edilir . Gülyağı kozmetik vede parfümeride kullanılır .Gülyağının antiseptik (mikrop öldürücü) tesiri vardır . Boğaz vede bademcik Enfeksiyon larını giderir . Göz kanlanmaları vede göz nezlesinde tesirli dir . Dahilen ise hafif müshil tesirli dir . Gülsuyu vede gül reçelleri halk arasında yaygın ollaraak kullanılır .

Günlük
Gummi Olibanum Dahilen güç verici , yatıştırıcı , kabız , idrar artırıcı , adet söktürücü , adet getirici vede Romatizma(rheumatism) ağrılarını dindiricidir .

Günlük ağacı
Ağacın yongaları kurutulur , günlük vede buhur ollaraak kullanılır . Nefes darlığını giderir . Tütsü ollaraak kullanılır .

Güzelavratotu
Ağrı kesici ilaç yapımında kullanılır . Ayrıca , mide , barsak , astım , kalp , sinir vede beyin Rahatsızlık larının Tedavi(iyileştirme) si icin yapılan ilaçlarda da kullanılmaktadır .

Halile ( kara sarı)
Fructus Myrobalani Sarı halile müshil , Kara halile ise kabız ollaraak kullanılır . Haricen ise yara iyileştiricidir .

Hanımeli
Tıpdilinde yaprakları gargara yapmak için , çiçekleri antispazmodik olarak , meyveleri de idrar söktürücü vede kusturucu ollaraak kullanılır .

Hardal tohumu
Sinapis nigrae Haricen lapası , yakısı vede banyosu yapılir . Kanı cilde toplamak vede ağrı kesmek icin kullanılır .

Haşhaş
Bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ile elde edilen afyon , kurutulmuş ham meyveler , yapraklar , tohumları vede tohumlarından elde edilen yağıdır .Bilhassa haricen kullanılan bazı merhemlerin bileşimine girer vede ağrı dindiricidir .Bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitleri mevuttur . Harici ağrı dindirici olarak , hususiyetle diş hekimliğinde kullanılır . Tohumlarının yağı ise , tohumları soğukta tazyik edilmesi suretiyle elde edilen yağdır . Soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az , sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır . Soğukta elde edilen yağ , bazı merhemlerin bileşimine girer . Sıcakta elde edilen yağ , yemek yağı vede sanayide sabun yapımında kullanılır . İçerdiği zehirli maddeli dolayısıyla , hekim kontrolü vede tavsiyesi olmadan katiyetle kullanılmamalıdır .

Hatmi
Ağız , boğaz vede dişeti Enfeksiyon larını iyileştirir . Bağırsak Enfeksiyon larını giderir .

Hatmi çiçeği
Flos Altheae Göğüs yumuşatıcı vede tahrişleri gidericidir .

Havuç tohumu
Dauci carotae Midevi , gaz söktürücü , gebeliği önleyici vede cinsel gücü artırıcıdır .

Hayıt
İdrar söktürür . Sancıları keser . Aybaşı kanamalarını düzenler . Anne sütünü artırır . Hazımsızlığı giderir . Karın ağrısı vede ishal(diyare) i keser . Ayak şişlerini indirir . Akrep vede arı sokmalarında kullanılır .

Hayıt tohumu
Agni-Casti idrar artırıcı , gaz söktürücü vede yatıştırıcıdır .

Hint yağı
Oleum Ricini İnce barsak üzerinde tesirli oluşan vede tahriş yapmayan 1 müshildir

Hodan
Bitkinin çiçekleri vede yaprakları kullanılır . Aşırı miktarda müsilaj , reçine , madeni tuzlar taşır . Yapraklar vede çiçekler ter verici , idrar ve balgam söktürücüdür . Boğaz ağrılarına vede öksürüğe karsı kullanılır .

Hünnap
Jujubae Göğüs yumuşatıcı , öksürük kesici , müshil vede kan temizleyicidir . Şeker Hastalığı(diabet) na karşı da kullanılır .

Hüsnüyusuf
Mide üşütmesinden doğan şikayetleri giderir . İktidarsızlık(erektil disfonksiyon) ta da avantaj lıdır .

Isırgan
Dıştan tatbik edildiği vakit iç organlarda biriken kanı çeker . Burun kanamalarını keser . Balgam söktürür .

İğde çiçeği
Flos Elaeagni Kabız , güç verici vede antiseptiktir . C vitamini deposudur . Gribe karşı tesirli dir .

İye
İdrar yolları enfeksiyonunun kısaltılmış biçimi

Kakao yağı
Oleum cacao Basur(hemoroid) memelerini , kadınların göğüslerindeki yara vede çatlakları yumuşatmak icin haricen kullanılır .

Kantaron
Çayı güç verici , iştah açıcı , alev düşürücü vede hazmı kolaylaştırıcı ollaraak verilir . Ayrıca astım (iltihabi nefes darlığı) vede mide ağrılarında da faydalı olduğu bilinir .

Karabaş otu
Ağrıları dindirir . Kalbe güç verir . Balgam söker . Uyuşukluk giderir , zindelik verir .

Karabaş yağı
Lavandulae Romanae Haricen vede dahilen antiseptik ollaraak kullanılır .

Karanfil yağı
Oleum Caryophylli Dişhekimliğinde antiseptik vede ağrı kesici ollaraak , dahilen ise gaz söktürücü ollaraak kullanılır .

Kasımpatı
Böcek öldürücü ilaç yapılır .

Katırtırnağı
İdrar vede balgam söktürür . Hazmı kolaylaştırır . Böbrek vede safrakesesi taşlarının düşürülmesine yardım eder . Mesane Rahatsızlık larını Tedavi(iyileştirme) eder . Romatizma(rheumatism) da avantaj lıdır . Kabızlığı giderir . Kalp Rahatsızlık larında kullanılır .

Kayın ağacı
Avrupa kayınının tohumlarından elde edilen yağ , yemek yağı ollaraak margarin endüstrisinde kullanılır . Kayın katranının distilasyonundan antiseptik ollaraak kullanılan kreozot elde edilir . Bu da dıştan Romatizma(rheumatism) ve deri Rahatsızlık larına karşı kullanılır . Kabuklarının suda kaynatılmasıyla elde edilen su yüz lekeleri vede çilleri giderir .

Kaynanadili
Dizanteri vede ishal(diyare) i giderir .

Kebabiye
Cubebae Solunum sistemi antiseptiğidir . Belsoğukluğunda kullanılır .

Keçiboynuzu
Olgun meyveleri gıda ollaraak kullanılır . Kuru meyvelerin temizlenmiş unu bilhassa süt çocuklarının mide vede barsak bozukluklarında kullanılır . Ayrıca göğsü yumuşatır vede balgam söker . Sigara(tütün mamülleri) tiryakileri icin faydalıdır .

Kekik yağı
Oleum Thymi Dahilen safra artırıcı , kurt düşürücü vede ağrı dindirici , haricen ise antiseptik ollaraak kullanılır .

Kenevir
Merkezi sinir sistemine etki eder , yatıştırıcı vede uyuşturucudur . Hazım sistemine pek tesiri yoktur .

Kereviz tohumu
Apii graveolentus Uyarıcı vede iştah açıcıdır . Prostat icin kullanılır .

Keten yağı
Oleum Lini Bezir yağı ollaraak bilinir . Yara vede yanık Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılır .

Kına ağacı
Ayak terlemesine mani olur . Dolamada kullanılır . Uyuz vede Eczama(egzama) ya iyi gelir . Guatrın üzerine bağlanırsa avantaj görülür . Ağız yaraları vede deri çatlaklarını Tedavi(iyileştirme) eder , saçları besler vede kuvvetlendirir .

Kınakına
Alev düşürür . Sıtmayı Tedavi(iyileştirme) eder . Tifoda avantaj lıdır . Ağır vede mikrobik Rahatsızlık ların nekahat devresini kısaltır . Cilt kaşıntılarında faydalıdır . İştah açar . Kuvvet verir . Kabızlığı giderir .

Kısa mahmut
Chamaedrys midevi , uyarıcı , Şeker Hastalığı(diabet) na karşı tesirli dir .

Kudret narı
Momordicae charantiae Mide vede barsak Ülser(mide yarası) ine karşı dahilen kullanılır . Yara , çıban vede ekzemalarda haricen kullanılır .

Kuşkonmaz
Hazımsızlığa karşı tesirli . Antitoksit maddeler içeren bu sebze böbreği toksinlerden arıtıyor vede gıdalar in hazmedilmesini kolaylaştırıyor

Lavanta
Lavanta çiçeği , güç verici , idrar söktürücü vede Romatizma(rheumatism) ya karşı çay halinde kullanılır . Çook iyi 1 koku vericidir . Haricen yatıştırıcı olarak da kullanılır . Parfümeri sanayiinde kullanılan önemli 1 bitkidir .

Limon yağı
Oleum Limonis Uyarıcı vede koku verici ollaraak kullanılmaktadır .

Mahlep
Pruni mahaleb Afrodizyak(cinsel güç artırıcı) , balgam söktürücü , nefes darlığı vede prostat için , farklı ca Şeker Hastalığı(diabet) na karşı kullanılır .

Mazı
Yaprakları siğilleri yok etmekte kullanılır . Kozalağından barsak kurdu düşürücü ilaç yapılır . Gebe kalmayı tedbir ek icin kullanılır . Bazı zehirlenmelerde panzehir ollaraak kullanıldığı bilinir . Basur(hemoroid) memelerinde de avantaj lıdır .

Melekotu
Kan dolaşımını düzenler . Terletir . Kurutulmuş melekotu dövülüp başa sürülecek olursa bitleri öldürür . Astım(iltihabi nefes darlığı) nöbetlerine avantaj lıdır .

Menekşe
Bitkinin çiçekli dalları idrar söktürücü , bazı deri Rahatsızlık larında kan temizleyici ollaraak vede Romatizma(rheumatism) ya karşı kullanılır .

Menengiç
Terebinthina Chia Dahilen idrar vede solunum yolları antiseptiği ollaraak kullanılır .

Mersin
Meyveleri yemiş ollaraak , kabızlık giderici vede antiseptik ollaraak kullanılır .

Mersin yağı
Oleum Myrti Dahilen bronşit , verem vede belsoğukluğu gibi Rahatsızlık ların Tedavi(iyileştirme) sinde vede Şeker Hastalığı(diabet) na karşı kullanılmaktadır .

Meyankökü
Grip , nezle , anjin vede nefes darlığına avantaj lıdır . Öksürük vede balgam söktürür . Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) u düşürür .

Mısır püskülü
Stylus Maydis İdrar söktürücü vede taş düşürücüdür .

Mine çiçeği (güvercin otu)
Tıpsal ollaraak , kabız edici , teskin edici tesiri mevuttur . Baş vede mafsal ağrılarını dindirir . Yorgunluğu vede uykusuzluğu giderir .

Nane yağı
Menthae Piperitae Hafif antiseptik , ferahlatıcı , koku verici vede mide bulantılarını giderici ollaraak kullanılır .

Bakı(nazar) otu
Ekzama , basura karşı vede tütsü ollaraak kullanılır .

Nergis
Kusturucu vede ishal(diyare) tesirli dir . Kurutulmuş çiçekleri yatıştırıcı , müshil vede alev düşürücü ollaraak çay halinde kullanlır .

Nilüfer
Kökleri kabız edicidir . Al nilüferin çiçekleri , yatıştırıcı vede uyuşturucudur .

Oğulotu
Folium Melissae Yatıştırıcı , midevi , terletici vede antiseptiktir .

Okaliptus
Hususiyetle solunum yolu Rahatsızlık larında kullanılır .Öksürüğü keser , boğaz vede burun Enfeksiyon larını giderir . İdrar yollarını temizler . Haricen deri üzerine sürülmek suretiyle antiseptik ollaraak da kullanılır . Ökaliptus yaprakları doğrudan doğruya kaynatılarak kullanıldığı gibi , yağının tıpdilinde da pekçok avantaj ları mevuttur . İlaç ollaraak yada kaynatma ile buğu , koku halinde de kullanılır . Yapraklar nefes darlığı , kabız , balgam söktürücü ollaraak , haşere sokmalarına , her nevi ateşlenmeye , nezle , nevralji , bronşit , Romatizma(rheumatism) , şeker , üremi gibi Rahatsızlık larda , yağ yada ekşitilerek sirke , toz sabun , pudra vede macun biçimi nde kullanılır .

Okaliptüs yağı
Oleum Eucalypti Antiseptik ollaraak haricen kullanılır .

Ökseotu
Kalbin atışlarını arttırır . Damar kireçlenmelerinde avantaj lıdır . Sara vede akciğer kanamalarında kullanılır .

Pancar
Karaciğerin itinalı çalışmasını sağlar . Kansızlığı giderir . Şeker hastalığı vede vereme karşı korur . Mide vede barsakları kuvvetlendirir . Sinirleri yatıştırır .

Pelinotu
Herba Absinthii Midevi , alev düşürücü , adet getirici etkileri mevuttur .

Sığla yağı
Styrax Liquidus Haricen antiseptik , yara iyi edici vede anti paraziter ollaraak kullanılır .

Susam
Nefes darlığı vede bronşitte avantaj lıdır .

Susam yağı
Oleum Sesami Dahilen müshil ollaraak tesirli dir . Şeker Hastalığı(diabet) na karşı da kullanılır .

Şahtera
Herbe Fumariae İdrar artırıcı , yatıştırıcı , zayıflatıcı vede tansiyon düşürücüdür .

Şebboy
Tohumları kalp üzerine tesirli bileşikler taşır .Ayrıca idrar söktürücü vede kabızlığı giderici tesiri mevuttur .

Şeytantersi
Gummi Asa foetida Sinir sistemi yatıştırıcısı , hazmı kolaylaştırıcı vede gaz söktürücüdür .

Taflan
Yapraklardan elde edilen taflan suyu öksürük dindirici ollaraak kullanılır .Taze meyveleriyse meyve ollaraak yenilmektedir . Kurutulmuş meyvelerinin tohumlarıysa Şeker Hastalığı(diabet) na karşı kullanılır .Taze meyveleri taş düşürücü ollaraak da kullanılmaktadır .

Tarçın yağı
Oleum Cinnamomi İştah açıcı vede midevi ollaraak dahilen kullanılır

Üvez
Hususiyetle 1 şeker oluşan üvez şeker hastaları rejimi icin iyi 1 tatlandırıcıdır . Meyveleri vede yaprakları kabız edicidir . Yine meyveleri idrar söktürücü , kadınlarda adetleri kolaylaştırıcı etkilere sahiptir . Meyveler C vitaminince varlıklı dir . Yapraklarının çayı Şeker Hastalığı(diabet) na karşı kan şekerini düşürücü ollaraak kullanılmaktadir . Zararsızdır .

Üzerklik
Bağırsak kurdundan prostata , hemoroitten karın ağrısına pek çook hastalığa iyi gelmektedir .

Üzerklik tohumu
Semen Pegani Kurt düşürücü , adet söktürücü , uyuşturucu , terletici vede yatıştırıcıdır .

Yaban gülü
Kabız edici , idrar söktürücü ollaraak , böbrek vede safra taşlarına karşı kullanılır . C vitamini yönünden varlıklı olduğu icin de bazı bölgelerde marmelat yapımında kullanılır .

Yasemin
Çiçeklerinden amade lanan çay göğüs yumuşatıcı vede sinirleri yatıştırıcı ollaraak kullanılır .

Yenibahar
Damar sertliğini önler . Hazmı kolaylaştırır . Mide vede bağırsak gazlarını giderir .

Yılan yastığı
Ateşi düşürür . Terletir , bedene rahatlık verir . Sinirleri uyarır .

Yosun
Haşlaması barsak kurtlarını döker . Saçlar yikanırsa kuvvetlendirir .

Zahter
Saturejae hortensis Şeker Hastalığı(diabet) na karşı kullanılır .

Zerdaçal
Midevi vede gaz söktürücü etkiye sahiptir .

Zerdeçal
Curcuma longae Midevi , gaz söktürücü vede safra artırıcıdır .

Zulumba
Rhizoma Zedoariae İştah açıcı , uyarıcı , idrar artırıcı , balgam vede gaz söktürücüdür .Şifalı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp