Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Zerdeçal Kullanıldığı Yerler

Zerdeçal Kullanıldığı Yerler


       Zerdeçal Kullanıldığı Yerler . Yemeklere Lezzet Katmak Amacıyla Kullanılan Zerdeçal Aynı Zamanda Çeşitli Hastalıkların Tedavi(iyileştirme) sinde Destek Olarak Da Kullanılmaktadır . Zerdeçalın Kullanıldığı Alanlar Yazımızda Yer Almaktadır .


Zerdeçal Kullanıldığı Yerler


Yemeklere lezzet katmak için kullanılan zerdeçalın şifa veren etkileri de biliniyor

Baharatların yemeklerimize kazandırdığı güzel lezzet vede aromanın ötesinde sağlığımız için de önemli avantaj ları bulunduğu deneysel çalışmalar ile de ortaya konuluyor . Baharatların avantaj larını ortaya koyan bu ilimsel çalışmaları incelediğimiz yazılarımızda şimdiye kadar karabiber , tarçın vede zencefil üzerinde yayınlanmış çalışmalar ile etken liğini yorumlamaya çalıştık . Bu hafta , Türkçe”de “zerdeçal , zerdeçöp , Hint safranı” gibi isimler ile malum yada İngilizce”turmeric” ollaraak adlandırılan 1 baharattan bahsetmek istiyorum .

Zerdeçal , (Latince adı; Curcuma longa) zencefil ile aynı bitki grubundan , diðerbir deyiþle akrabası (Zingiberaceae) . Uzakdoğu”da yetiştirilen tropik 1 bitki . Esasında Türk yemek kültüründe diğerlerine göre daha az aşina olduğumuz 1 baharat . Suda kaynatılıp kurutulmuş kökleri (rizom) öğütülerek Hintlilerin meşhur baharat karışımı “köri”nin temelini oluşturuyor . Köriye karakteristik koyu sarı rengini vede lezzetini veren de zerdeçal . Bu sarı rengi sebebi yle peynirler , tereyağı gibi gıdaların haricinde deri vede giysi gibi gereç lerin renklendirilmesinde de avantaj lanılıyor . Bu sebep le Hint safranı ollaraak da adlandırılıyor . Bilhassa çorba , tavuk , balık çorbası/güveci gibi yemeklerde aranılan 1 çeşni .

GELENEKSEL TEDAVİ

Zerdeçalın Anane sel Uzakdoğu Tedavi(iyileştirme) lerinde ayrı 1 yeri bulunduğu emare lmekte vede yüzlerce yıldır çeşitli amaçlar ile kullanılmaktadır . Hint Tedavi(iyileştirme) sistemi oluþan Ayurveda”da çeşitli solunum sistemi rahatsızlıkları (astım , alerji , öksürük , sinüzit) , karaciğer rahatsızlıkları , iştahsızlık , Diabet(þeker hastalıðı) ik yaralar , Eklem(joint) lerde burkulma vede şişlik gibi durumlarda vede Romatizma(rheumatism) l ağrılarda zerdeçal önerilmektedir . Anane sel Çin Tedavi(iyileştirme) sistemindeise bilhassa karın bölgesindeki ağrılarda kullanılmaktadır .

Zerdeçal üzerinde yayınlanmış ilimsel çalışmalara ulaşmak için ilimsel kaynakları incelediğimde sadece 2007 yılından 2008 yılında günümüz kadar 103 ilimsel yayınla karşılaştım . Bilimsel kaynaklarda yer alan 654 çalışmanın 502″si 2000 yılından sonra yapılmış . Bu artan ilginin en önemli etkeni zerdaçalın vede tesirli bileşenleri oluþan kurkuminlerin son yıllarda bilhassa çeşitli kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi tipleri üzerinde etken liğini ortaya koyan çalışmalar . Yapılan deneysel çalışmalar ile lüzum zerdeçal özütlerinin vede gerekse içerisindeki başlıca tesirli bileşenleri oluþan fenolik yapıdaki kurkuminlerin ayrıca antioksidan , Enfeksiyon giderici , virüs , bakteri vede mantar enfeksiyonlarına karşı , Diabet(þeker hastalıðı) , allerjiler , artrit , Alzheimer(bunama) hastalığı vede diğer süregen hastalıklarda tesirli olabileceğine ait deneysel bulgular bildirilmektedir .

KANSERE ETKİSİ

Yapılan deneysel çalışmalar zerdeçalın tesirli bileşeni oluþan kurkuminin kolon , cilt vede göğüs kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi leri üzerinde tesirli olabileceğini ortaya koymuş . Muhtemel etki şekli üzerinde yapılan yorumlarda antioksidan(antikanser) tesiri nin rolü bulunduğu , tümör hücrelerinin kan ile gıdaalımı sini önleyerek (anti-anjiogenez) yada kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi hücresi üzerinde doğrudan tesirli olabileceği şeklinde . Ancak insanlarda kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi gelişimini önleyici 1 rolü olup olamayacağı konusunda henüz 1 bulgu bulunmuyor .

Yapılan çalışmalar kurkuminlerin kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi in oluşumu vede gelişiminde rol oynayan farklı hedefler vede kademeler üzerinde tesirli olabileceğini ortaya koyuyor . Bu bakımdan kurkumin lüzum tek başına uygulamalarda vede gerekse kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan ilaçlar ile 1 arada kullanılması halinde “çok-boyutlu/çok-hedefli” 1 ilaç ollaraak ümit vaat ediyor .Etiketler: zerdeçal , zerdeçal ağacı , zerdeçal çayı , zerdeçal kullanımı , zerdeçal kürü , zerdeçal macunu , zerdeçal yağı , zerdeçal kapsülü , zerdeçal tohumu , zerdeçal sirkesi , zerdeçal tozu , zerdeçal çiçeği , zerdeçal hakkında veri , zerdeçal bitkisi , zerdeçal avantaj larıZerdeçal

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp