Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Zencefil Ağacı Fidanı

Zencefil Ağacı Fidanı


       Zencefil Ağacı Fidanı . Zencefil yaprakları mızrak şeklinde sivri uçlu vede tarçın kokuludur . Çiçekler sarı renkli vede çoğu 1 arada bulunurlar . Kuvvetli kokulu vede biraz acımsı lezzetlidir . Kökler yassı vede grimsi renklidir .


Zencefil Ağacı Fidanı

Zencefil vede Avantaj ları

Zencefil (Zingiber officinale): Nemli vede sulak iklimlerde yetişen ve sarı renkte çiçekler açan 1 bitki oluþan zencefilin kökleri yassı ve gri renktedir . Zerdeçal ile benzer etkilere sahip oluþan Zencefilin kökü baharat ollaraak mutfaklarda yada tıbbi amaçlarla çeşitli şekillerde kullanılır . Kokusu kuvvetlidir .

Yetiştirildiği Yerler: Anayurdunun Güneydoğu Asya olduğu sanılmakta , günümüzde Hindistan vede Malezya ile diğer bazı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir . Memleketimizde fakat seralarda yetiştirilir . Nemli iklimi vede sulak yerleri sever .

Toplanması-Saklanması: Sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkartılarak iyice yıkanır , dış kabuğu soyulup vede 1 gece soğuk suda bekletildikten sonra güneşte kurutulur .

Zencefil Nasıl Kullanılır: Zencefil kökü umumiyetle baharat olarak kullanılır . Tıbbi amaçlı kullanımda ise; Zencefil yağı hazmı kolaylaştırır . Zencefil bal ile karıştılarak tesirli 1 öksürük ilacı elde edilir .

Zencefil Çayı: Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır vede ayrıca hafızayı kuvvetlendirir . Zencefil çayı , grip başta olmak üzere , soğuk algınlığı vede öksürüğe çok iyi gelir . Bir bardak kaynar suya 1 nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır vede 5-10 dakika demlenmeye bırakılır . Zencefil çayı , bal ile tatlandırılarak vede içine 1 miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli vede avantaj lı olur .Etiketler: zencefil , zencefil ağacı , zencefil çayı , zencefil kullanımı , zencefil kürü , zencefil macunu , zencefil yağı , zencefil kapsülü , zencefil tohumu , zencefil sirkesi , zencefil tozu , zencefil çiçeği , zencefil hakkında veri , zencefil bitkisi , zencefil avantaj larıZencefil

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp