Bitkisel Sağlık Ürünleri
Yulaf

Yulaf Bitkisi


      Yulaf bitkisi; sapçıkların ucunda bulunan başakçıkların her biri 2 yada 3 tohum içerir . Detaylı veri ler yazımızda yer almaktadır .
  


%100 Bitkisel(doğal) Olan Ürünlerimizi Görmek İçin Tıklayınız .


YULAF BİTKİSİ :

Tıpkı öbür tahıllar gibi bol nişastalı taneleri (tohumlan) icin yetiştirilen 1 tarım bitkisidir . Daha çook hayvan yemi ollaraak kullanılan bu tahıldan insanların gıdaalımı sinde de avantaj lanılır . Bir yulaf tarlası , buğday yada arpa başaklarına benzemeyen , salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden basitce ayırt edilebilir . Sapçıkların ucunda bulunan başakçıkların her biri 2 yada 3 tohum içerir . Dışlan kılıfla (iç kavuz) örtülü oluşan bu tohumların ikisini (ya da üçünü) aniden yeniden zarsı 2 yaprak (dış kavuz) kuşatır . Yulafın beyaz , siyah , san , kırmızı yada boz tohumlu , kısa yada uzun saplı pek çook çeşidi mevuttur . Tarım mütehassız larının öteden beri sürdürdükleri çalışmalarla farkli iklim vede toprak koşullarına uygun yulaf çeşitleri geliştirilmiştir . Örneğin , bunlardan kırmızı yulaf sıcak vede nemli iklimlerde yetiştirilir . Yulafın dünyaya , yabanıl ollaraak yetiştiği Asya'nın Doğu(şark) sı ile Avrupa'nın Doğu(şark) (garp) su arasında kalan bölgelerden yayıldığı sanılır . Yabanıl yulaflardan türeyerek günümüze ulaşmış oluşan kültür yulafian içinde en çook yetiştirileni hiiç kuşkusuz Avena sativa türüdür .

Bugün yulaf , arpa vede çavdardan daha büyük miktarlarda üretilen 1 tahıldır . Serin vede nemli iklimleri sevdiği icin en iyi Avrupa'nın Doğu(şark) vede İskandinav ülkelerini de içine alan Kuzey(şimal) bölümlerinde , SSCB'de vede Kuzey(şimal) Amerika'da yetişir . Bununla 1 arada Avustralya vede Yeni Zelanda' da da ekilir . Yulaf aşırı yağış almayan kurak yerlerde kalın kavuzlu , uzunca tohumlar verir . Amerika Birleşik Devletleri vede SSCB dünyanın en çook yulaf üreten ülkeleridir; ama , İskoçya , İsveç vede Finlandiya gibi küçük Kuzey(şimal) ülkelerinde , buğday vede çavdardan daha iyi ürün verdiği icin yulaftan geniş oranda avantaj lanılır . Türkiye'de ise başlıca Marmara , Ege vede İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen yulafın yıllık üretimi 350 bin tona yaklaşır . Bol miktarda nişasta ile protein , vitamin vede mineraller de içeren yulaf taneleri en çook hayvan yemi ollaraak kullanılır .

Ayrıca bitki tazeyken biçilerek yeşil yem yada taneler hasat edildikten sonra kuru yem ollaraak hayvanlara yedirilir . Yulaf unundan amade lanan , hamur buğday unu gibi kabarmadığından ekmek yapımında kullanılmaz . Yulaf unundan daha çook lapa yada gözleme gibi yiyecekler yapılır; taneleri ise hususiyetle kahvaltı icin amade lanan , besleyici değeri yüksek tahıl karışımlarına katılır . Yulaf eskiden buğdayın pahalı olduğu dönemlerde onun yerini almıştır . Bugün de Kuzey(şimal) ülkelerinde yulafın gıda ürünleri arasında küçümsenmeyecek 1 yeri mevuttur . Yulaf üretiminin yapıldığı bölgelerin fazlasında yulaf ilkbaharda ekilir . Kış yulafları dona vede kara dayanıklı olmadığı icin Kuzey(şimal) Kutbu'na yakın bölgelerde yetiştirilemez . Özdeş arpa gibi yulaf da bazen üçgül vede buğdaygillerden öbür bazı bitkilerin fidelerini güneş vede rüzgârın zararlı tesiri nden korumak için , onlarla 1 arada ekilir . 


%100 Bitkisel(doğal) Olan Ürünlerimizi Görmek İçin Tıklayınız .

Etiketler : yulaf bitkisi , yulaf anlamı , yulaf bitkisi , yulaf çayı , yulaf ekimi , yulaf çiçeği , yulaf etkileri , yulaf avantaj ları , yulaf fiyatı , yulaf hapı , yulaf ilacı , yulaf jeli , yulaf kapsülü , yulaf kökü , yulaf kremi , yulaf jeli , yulaf lifi , yulaf macunu , yulaf merhemi , yulaf otu , yulaf plus , yulaf reçinesi , yulaf sabunu , yulaf suyu , yulaf sirkesi , yulaf yağı , yulaf tıpsalYulaf

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp