Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Yulaf Bitkisi


      Yulaf bitkisi; sapçıkların ucunda bulunan başakçıkların her biri 2 yada üç tohum içerir . Detaylı veri ler yazımızda yer almaktadır .
  


%100 Bitkisel(doðal) Olan Ürünlerimizi Görmek İçin Tıklayınız .


YULAF BİTKİSİ :

Tıpkı öbür tahıllar gibi bol nişastalı taneleri (tohumlan) için yetiştirilen 1 tarım bitkisidir . Daha çok hayvan yemi ollaraak kullanılan bu tahıldan insanların gıdaalımı sinde de avantaj lanılır . Bir yulaf tarlası , buğday yada arpa başaklarına benzemeyen , salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden basitce ayırt edilebilir . Sapçıkların ucunda bulunan başakçıkların her biri 2 yada üç tohum içerir . Dışlan kılıfla (iç kavuz) örtülü oluþan bu tohumların ikisini (ya da üçünü) aniden yeniden zarsı 2 yaprak (dış kavuz) kuşatır . Yulafın beyaz , siyah , san , kırmızı yada boz tohumlu , kısa yada uzun saplı pek çok çeşidi vardır . Tarım mütehassız larının öteden beri sürdürdükleri çalışmalarla değişik iklim vede toprak koşullarına uygun yulaf çeşitleri geliştirilmiştir . Örneğin , bunlardan kırmızı yulaf sıcak vede nemli iklimlerde yetiştirilir . Yulafın dünyaya , yabanıl ollaraak yetiştiği Asya'nın batısı ile Avrupa'nın doğusu arasında kalan bölgelerden yayıldığı sanılır . Yabanıl yulaflardan türeyerek günümüze ulaşmış oluþan kültür yulafian içinde en çok yetiştirileni hiç kuşkusuz Avena sativa türüdür .

Bugün yulaf , arpa vede çavdardan daha büyük miktarlarda üretilen 1 tahıldır . Serin vede nemli iklimleri sevdiği için en iyi Avrupa'nın batı vede İskandinav ülkelerini de içine alan Kuzey(þimal) bölümlerinde , SSCB'de vede Kuzey(þimal) Amerika'da yetişir . Bununla 1 arada Avustralya vede Yeni Zelanda' da da ekilir . Yulaf aþırı yağış almayan kurak yerlerde kalın kavuzlu , uzunca tohumlar verir . Amerika Birleþik Devletleri vede SSCB dünyanın en çok yulaf üreten ülkeleridir; ama , İskoçya , İsveç vede Finlandiya gibi küçük Kuzey(þimal) ülkelerinde , buğday vede çavdardan daha iyi ürün verdiği için yulaftan geniş ölçüde avantaj lanılır . Türkiye'de ise başlıca Marmara , Ege vede İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen yulafın yıllık üretimi 350 bin tona yaklaşır . Bol miktarda nişasta ile protein , vitamin vede mineraller de içeren yulaf taneleri en çok hayvan yemi ollaraak kullanılır .

Ayrıca bitki tazeyken biçilerek yeşil yem yada taneler hasat edildikten sonra kuru yem ollaraak hayvanlara yedirilir . Yulaf unundan hazırlanan , hamur buğday unu gibi kabarmadığından ekmek yapımında kullanılmaz . Yulaf unundan daha çok lapa yada gözleme gibi yiyecekler yapılır; taneleri ise özellikle kahvaltı için hazırlanan , besleyici değeri yüksek tahıl karışımlarına katılır . Yulaf eskiden buğdayın pahalı olduğu dönemlerde onun yerini almıştır . Bugün de Kuzey(þimal) ülkelerinde yulafın gıda ürünleri arasında küçümsenmeyecek 1 yeri vardır . Yulaf üretiminin yapıldığı bölgelerin çoğunda yulaf ilkbaharda ekilir . Kış yulafları dona vede kara dayanıklı olmadığı için Kuzey(þimal) Kutbu'na yakın bölgelerde yetiştirilemez . Aynı arpa gibi yulaf da bazen üçgül vede buğdaygillerden öbür bazı bitkilerin fidelerini güneş vede rüzgârın zararlı tesiri nden korumak için , onlarla 1 arada ekilir . 


%100 Bitkisel(doðal) Olan Ürünlerimizi Görmek İçin Tıklayınız .

Etiketler : yulaf bitkisi , yulaf anlamı , yulaf bitkisi , yulaf çayı , yulaf ekimi , yulaf çiçeği , yulaf etkileri , yulaf avantaj ları , yulaf fiyatı , yulaf hapı , yulaf ilacı , yulaf jeli , yulaf kapsülü , yulaf kökü , yulaf kremi , yulaf jeli , yulaf lifi , yulaf macunu , yulaf merhemi , yulaf otu , yulaf plus , yulaf reçinesi , yulaf sabunu , yulaf suyu , yulaf sirkesi , yulaf yağı , yulaf tıbbiYulaf

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp