Bitkisel Sağlık Ürünleri
Yulaf

Yulaf Kaç Kalori


Yulaf Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

 

YULAFIN BESİN DEĞERLERİ

Yulafın 150 gramında bulunan Gıda değerleri şunlardır:

Su(12 ,82 gr) , Enerji(607 kcal) , Protein - 26 ,35 gr , Toplam lipid (yağ) - 10 ,76 gr , Kül - 2 .68 mg , Karbonhidrat - 103 ,38 mg , Lif - 16 ,5 gram , Kalsiyum - 84 mg , Demir- 7 .36 mg , Magnezyum- 276 mg , Fosfor -816 mg , Potasyum - 669 mg , Sodyum - 3 mg , Çinko - 6 .19 mg , Mangan - 7 ,689 mg , Tiamin - 1 ,190 mg , Riboflavin - 0 ,217 mg , Niasin - 1 ,449 mg , B6 vitamini - 0 ,186 mg , Folat - 87 mcg , Yağ asitleri - 1 ,899 mg .Yulaf Neşekilde Kullanılır ?

     Yulaftan yulaf ezmesi , unu vede ekmeği yapılabilir . Yulaf lapa haline getirilip çıbanların üzerine konursa avantaj sı görülür . Yulaf çayı bedene güç verir , idrarı arttırır vede kabızlığı giderir . Yulaf unu hususiyetle çocuk mamalarında kullanılır . Yulaf yada yulaf unu kaynatılıp elde edilen su süzülüp banyo suyuna katılırsa cildi korur , rahatlatır vede yumuşatır . Ciltteki kızarıklık vede kaşıntıları giderir .sifalibitkileriniz .com Bebeklerdeki pişiklerde de tesirli dir . Kuru yulaf taneleri su yada sütle kaynatılıp yulaf lapası yapılarak yada taneleri ezilip yulaf ezmesi biçimi nde içine bal , şeker yada meyve katılarak yenir .

Yulaf Çayı: 1 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki , 1 bardak kaynar suyla haşlanır , 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür . Günde 3-4 bardak , tatlandırılmadan vede sıcak ollaraak içilir .

Yulaf Tentürü: 1-2 litrelik 1 şişe boğazına kadar ince kıyılmış yeşil yulaf bitkisiyle doldurulur vede üstüne 70 derecelik etil alkol eklenir . Alkol , bitkilerin üstüne çıkmalıdır . Sıcak 1 ortamda 14 gün kadar bekletilir vede arada 1 çalkalanır . Daha sonra tülbentten geçirilerek süzülür . Tentür artık kullanıma amade dır . Ama , tentür kullanımında alkol alındığının unutulmaması gereklidir !

Yan etkiler: Bilinen hiçbir yan tesiri yoktur .Yulaf Nedir

1 . Buğdaygillerden , en çook hayvan yemi ollaraak yetiştirilen otsu Bitki (Avena sativa) .
2 . Bu Bitkinin tanesi .

Yulaf Unu

     Kurutulmuş Yulaf tanelerinin öğütülmesiyle elde edilen un .

çayır Yulafı

Buğdaygillerden , Yulafa benzeyen 1 kır Bitkisi (Avenastrum) .

     Yulaf (Avena) , bol nişastalı taneleri (tohumları) icin yetiştirilen 1 tarım bitkisi . Daha çook hayvan yemi ollaraak kullanılan bu tahıldan insanların gıdaalımı sinde de avantaj lanılır .

     Bir yulaf tarlası , Buğday yada Arpa başaklarına benzemeyen , salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden basitce ayırt edilebilir . Sapçıkların ucunda bulunan başakçıkların her biri 2 yada üç tohum içerir . Dışları kılıfta ( iç kavuz ) örtülü oluşan bu tohumların ikisini (ya da üçünü ) aniden yeniden zarsı 2 yaprak (dış kavuz ) kuşatır .

     Yulafın beyaz , siyah , sarı , kırmızı yada boz tohumlu ,kısa yada uzun saplı pek çook çeşidi mevuttur . Tarım mütehassız larının öteden beri sürdürdükleri çalışmalarla farkli iklim vede Toprak koşullarına uygun yulaf çeşitleri geliştirilmiştir . Örneğin , bunlardan kırmızı yulaf Sıcak ve nemli iklimlerde yetiştirilir .

     Yulafın dünyaya , yabanıl ollaraak yetiştiği Asya'nın Doğu(şark) sı ile Avrupa'nın Doğu(şark) (garp) su arasında kalan bölgelerden yayıldığı sanılır . Yabanıl Yulaflardan türeyerek günümüze ulaşmış oluşan kültür Yulafları içinde en çok yetiştirileni hiiç kuşkusuz Avena sativa türüdür . Bugün Yulaf , arpa ve çavdardan daha büyük miktarlarda üretilen 1 tahıldır . Serin vede nemli iklimleri sevdiği icin en iyi Avrupa'nın Doğu(şark) vede İskandinav ülkelerinini de içine alan Kuzey(şimal) bölümlerinde , Rusya'da vede Kuzey(şimal) Amerika'da yetişir . Bununla 1 arada Avustralya vede Yeni Zelanda'da da ekilir . Yulaf aşırı yağış almayan kurak yerlerde kalın kavuzlu , uzunca tohumlar verir .

     Amerika Birleşik Devletleri vede Rusya dünyanın en çook yulaf üreten ülkeleridir; ama , İskoçya , İsveç vede Finlandiya gibi küçük Kuzey(şimal) ülkelerinde , buğday vede çavdardan daha iyi ürün verdiği icin Yulaftan geniş oranda avantaj lanılır . Türkiye'de ise başlıca Marmara , Ege vede İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen Yulafın üretimi 350 bin tona yaklaşır .

     Bol miktarda nişasta ile Protein , vitamin vede Mineraller de içeren yulaf taneleri en çook hayvan yemi ollaraak kullanılır . Ayrıca bitki tazeyken biçilerek yeşil yem yada taneler hasat edildikten sonra kuru yem ollaraak hayvanlara yedirilir . Yulaf Unundan amade lanan Hamur buğday unu gibi kabarmadığından Ekmek yapımında kullanılmaz . Yulaf unundan daha çok lapa yada gözleme gibi yiyecekler yapılır; taneleri ise hususiyetle kahvaltı icin amade lanan , besleyici değeri yüksek Tahıl karışımlarına katılır . Yulaf eskiden Buğdayın pahalı olduğu dönemlerde onun yerini almıştır . Bugün de Kuzey(şimal) ülkelerinde yulafın gıda ürünleri arasında küçümsenmeyecek 1 yeri mevuttur .

     Yulaf üretiminin yapıldığı bölgelerin fazlasında yulaf ilkbaharda ekilir . Kış yulafları dona vede kara dayanıklı olmadığı icin Kuzey(şimal) Kutbu'na yakın bölgelerde yetiştirilemez . Özdeş arpa gibi yulaf da bazen üçgül vede buğdaygillerden öbür bazı Bitkilerin fidelerini güneş vede rüzgârın zararlı tesiri nden korunmak için , onlarla 1 arada ekilir .

Yulafın Avantaj ları Avantaj ları

     Yulaf unu vede kepeği ile amade lanan çorba vede lapa; hafif rejim yemeği ile gıdaalımı yi gerektiren bütün Rahatsızlık larda muhakkak kullanılması gereken , çook değerli vede avantaj lı 1 besindir . Örneğin , gıdaalımı bozukluklarında , Rahatsızlık sonrasındaki aciz lüklerde , mide vede bağırsak hastalıklarında , safrakesesi , sarılık , mide iltihabı vede Ülser(mide yarası) inde kullanılabilir . Kahvaltıda yulaf kepeği çorbası yada rejim sütle karıştırılmış yulaf kepeği yendiğinde , 4-6 hafta içinde kolesterol düzeyi % 30-40 oranında , kan şekeri % 10-15 oranında azalabilir , dışkılama olağan leşir vede kan basıncında azalma görülür . Yulaf kepeği bulamayanlar , yulaf ezmesi de kullanabilirler . Ama yulaf ezmesinin , kepeğe oranla daha aşırı tüketilmesi gerekecektir .

     Yeşil yulaf bitkisiyle amade lanan çayın içimi de çook olumlu sonuçlar verir . Sinirsel bitkinlik haline vede uykusuzluğa karşı kullanılmalıdır . Kandaki ürik Asit miktarını azaltarak , Romatizma(rheumatism) vede gut hastalıklarında yardımcı olur , yaşlıların Umumi anlamda güçlenmesini sağlar . Kan Basıncı düzensizlikleri vede kalp rahatsızlıkları tedavilerinde destek ollaraak kullanılabilir . Deri döküntülerine vede cinsel yetersizliğe karşı denenebilir . İdrar kesesi zayıflığına yada hastalıklarına vede böbrek Rahatsızlık larına karşı bitki çayı kullanılmalıdır . Erkeklik gücünü arttırıcı ollaraak da avantaj lı meydana gelebilir .

     Yulaf tentürü ile , mesele lerden kaynaklanan odaklanma bozuklukları , isteksizlik , iştahsızlık vede uykusuzluk halleri de Tedavi(iyileştirme) edilebilir . Bu konulara bağlı kalp ritim bozuklukları da yok olur . Aşırı cinsel etken lik sonrası yorgunluğu yada Rahatsızlık sonrası aciz lükleri dengelenebilir . sigara(tütün mamülleri) , Alkol yada uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için yulaf tentüründen muhakkak avantaj lanılmalıdır . Bu konuda pek çook başarı örnekleri mevcuttur . Bazı Avrupa ülkelerinde , Madde bağımlılığına karşı Tedavi(iyileştirme) eden bazı enstitülerde yulaf tentürü yıllardır kullanılmaktadır .

Yulafın Kullanım biçimleri

Yulaf çayı: Bir yemek kaşığı ince kıyılmış yeşil yulaf , orta boy bir Su bardağı dolusu kaynar C°de sıcak Suyla haşlanır , 10-15 Dakika demlendikten sonra süzülür . Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay , tatlandırılmadan içilir .

Yulaf tentürü : Geniş ağızlı 1 Cam şişeye yada kavanoza yarıya kadar ince kıyılmış taze yeşil yulaf bitkisi koyulur vede üstüne , çalkalanabilecek 1 mesafe kalana kadar elma sirkesi eklenir . Likit bitkinin üstüne çıkmalıdır . Sıcak 1 ortamda 14 Gün bekletilen cam kap arada 1 çalkalanır . Süre netiticesinde 4 kat tülbentten geçirilerek süzülür vede koyu renkli şişelerde , serince 1 ortamda saklanır . Şişelerin kapakları çook iyi kapatılmalıdır .

Hatırlatma:
Yulaf bitkisinin malum herhangi 1 yan tesiri yoktur

     Yulafın Kökeni

     Yulafın vatanını Decandolle , Doğu(şark) (garp) Avrupa vede Tataristan; Hausknecht ise orta Avrupa olduğunu iddia etmektedir . Meşhur tasnifçi Kornicke ise Güney(cenup) Avrupa vede Doğu(şark) (garp) Asya ollaraak göstermektedir .

     Yulafın Anadolu’da yetiştirilmesi de oldukça eski 1 maziye dayanmaktadır . On yedinci asırda yaşamış oluşan yunan yazarı Galenus eserinde Anadolu’da yulaf yetiştirilmesinden uzun uzadıya bahsetmiştir . Yulafın insanlar tarafından bilhassa dane verimi icin ziraate alınması diğer buğdaygiller kadar eski değildir .

     Yulafta çavdar gibi buğday vede Arpaya göre yeni 1 kültür bitkisidir . Yulafın Anadolu’da önceleri yabani ot ollaraak , sonraları da atlar icin adet yem ollaraak yetiştirildiği bilinmektedir . Son yıllarda dünyada yulafın insan gıdaalımı sinde öneminin artması endüstride kullanılmaya başlanması , yeşil yem vede yapay otlaklarda kullanılması ekimin artmasına sebep olmuştur .

YULAF TARIMI

Yulafın Yeri vede Önemi

     Yulaf toprak seçiciliği , çavdardan sonra en az oluşan serin iklim tahıl türü dir . Yeterli nemi oluşan fakir Topraklarda bile yetiştirilebilmektedir . Yulaf bataklık alanların tarım arazisine çevrilmesinde kullanılabilecek Bitkilerden biridir .

     Ülkemiz tarımında yulafın oldukça eski 1 yeri mevuttur . Selçuklu ve Osmanlılar yulaf yetiştiriciliğine büyük önem vermişlerdir . Kıtlık yıllarında yulaf Anadolu’da ekmeklik tahıl ollaraak kullanılmıştır . Cumhuriyet döneminde yulaf ekim alanları 1960-65 yıllarına kadar zaman kli artış göstermiş , 400 .000 ha ekim alanına vede 600 .000 ton üretime ulaşılmıştır .

     Yulaf ekim alanları vede üretim miktarları dünyada vede ülkemizde önemli 1 azalma göstermiştir . Ülkemizde son yıllarda önemli 1 değişim göstermemekle 1 arada 1960’lı yıllara göre azalmalar meydana gelmiştir . Ülkemizde en aşırı yulaf üretimi Marmara Bölgemizde gerçekleşmektedir . Kocaeli vede Konya illerimizde yulaf üretim miktarı yüksek olup en aşırı verim Yalova ilinde sağlanmaktadır .

Yulafın Bitki Hususi likleri

     Yulaf danesi tıpkı Buğdayda olduğu gibi önce 3 kökçük verir . Fakat kısa 1 vakit sonra beş-altıya çıkar vede bundan kısa 1 müddet sonra kaybolarak yerlerine toprak yüzüne yakın boğumlardan yeni kökler meydana gelir . Buğdaygiller dahilinde en kuvvetle kök sistemine sahip oluşan tahıl yulaftır . Çimlenme zamanında bile , yeni kökler meydana geldiği gibi mevcut kökleri de hayatta kalır .

     Yulafta köklerin çoğu toprağın 20-25 cm derinliğe yayılmıştır . Yulafta kök sisteminin kuvvetli olmasından ötürü Toprakta mevcut Gıda maddelerinden başka buğdaygillere Bakı(nazar) an daha çook avantaj lanır .

     Yulafın kardeşleşmesi orta derecelidir . Gövdesi vasati 70-80 cm , bazen 113 cm kadar boy alır . Yaprakları 13-26 , bazen 30 cm kadar uzunluktadır . 1-1 ,2 cm genişliktedir . Gövdesi kuvvetli meydana geldiğinde n pek yatmaz , kulakçığı yoktur .

     Yulafta dane rengi al vede grimsidir . Sarı , kara karışımı olanları da mevuttur . Danesi biçim bakımından uzuncadır , boyu 20-23 mm kadardır . Bin dane ağırlığı 19-30 gr tartar .

Hektolitresi 50-55 kg tartar , kavuz nispeti %27-29 dur .

Yulaf Taksonomisi


     Dünyada vede Türkiye’de kültürü yapılan Yulaflar hexoplaid gruba giren yulaflardır .

2n = 42 kromozomdan oluşan bu gruba Denticulatae adı da verilir . Bu grup 2 alt gruba farklı lır:

1 . Avena fatua Alt Grubu:
Dünyada kültürü yapılan al yulaflar (Avena satıva) türü bu alt gruba girer . Dünyada kültür yulaflarının 2/3’ünü meydana gelir .

     Yulaf , buğday vede arpaya göre oldukça yeni 1 kültür bitkisidir . Dünyada kültürü yapılan yulaflar; al yulaf (Avena satıva L .) vede kırmızı yulaf (Avena byzantina Koch .) ollaraak gruplandırılmaktadır . Kırmızı yulaf-beyaz yulafa göre daha uzun bitki boyuna , daha iri salkım ve başakçıklara sahip olup , başakçık dış kavuzu vede taneleri daha koyu renktedir .

     Al Yulafta tüylülük görülmez iken , kırmızı yulafta tüylülük vardır . En aşırı ekim alanı vede üretime sahip oluşan al yulaftır . Yulaf serin iklim tahılları dahilinde soğuğa en dayanıksız oluşan cinstir .
     Çimlenme minimumu 4-50C optimumu ise 20-250C’dir . Uygun çimlenme ortamında çimlenen yulaf; bitkisi ekim sıklığına , toprak nemi vede sıcaklığına bağlı ollaraak güçlü 1 kök sistemi meydana gelir . Kökler 25-30 cm yanlara vede 120-180 cm derinliğe kadar yayılabilir . Yulafın kök sisteminin güçlü oluşu onun su isteğinden kaynaklanmakta olup , soğuğa dayanımı çook zayıftır .

     Yulaf sapında , sayıları 4-8 arasında değişen boğum vede boğum arası bulunur . Şap boğumları çeşide göre tüylü yada çıplak meydana gelebilir . Kardeşlenme yeteneği fazladır .

     Yulafta çiçek topluluğu karışık salkım halinde dır . Çiçekler başakçık eksenine bağlanmıştır . Başakçıktaki çiçek sayısı çeşide vede çevre koşullarına göre 2-11 , çıplak Yulaflarda 3-12 , kavuzlu yulaflarda 1-4 adet arasında meydana gelebilir . Çiçeklenme vede döllenme sırası uç başakçıktan alt başakçığa doğrudur . Bir yulaf bitkisindeki başakçık sayısı vasati 60-70 adettir .

     Erselik (erkek vede dişi organlar özdeş çiçekte) çiçek yapısına sahip olan yulaf kendine döllenir . Ancak , tozlanma sırasında umumiyetle kavuzlar açıldığı icin yulafta yabancı döllenme olası lığı da mevuttur .

     Harmandan sonra yulaf taneleri kavuzlu çeşitlerde kavuzlu , çıplak taneli , yulaflarda ise çıplak halde dır . Başakçıktaki tanelerin iriliği , diptekinden üstekine doğru bariz 1 biçim de azalır .

2 . Avena sterilis Alt Grubu
Kültür formu oluşan kırmızı yulaf (Avena byzantina) türünün bu alt grubunda çıktığı kabul edilir .

Türkiye Yulaf Çeşitleri:


Türkiye icin tescil edilen yulaf çeşitleri:

  •     Arlıptan (Avena satıva)
  •     Yeşilköy 1779
  •     Ankara 76
  •     Yeşil köy 330

Yulafın İklim vede Toprak İstekleri

     Serin iklim tahılları dahilinde , iklim istekleri en aşırı oluşan cins yulaftır . Çiçeklenmeden başaklanmaya kadar , Sıcaklığı 15 0C yi geçmeyen serin 1 Hava vede yüksek nem ister . 1 g . Kuru madde üretimi için tükettiği su miktarı 600 g . Ertaf ındadır . Yıllık yağışı 700-800 mm olan yöreler yulaf tarımı icin en uygundur .

     Kurağa dayanıklı olmayan yulaf , soğuğa da dayanıklı değildir . Yulafın vernalizasyon isteği bariz olup , en düşük büyüme sıcaklığında uzun zaman kalması gereklidir .

     Yüksek 1 verim icin toprakta bitki Gıda maddelerinin kafi miktarda bulunması gereklidir . Killi-tınlı , kumlu-bol humuslu Topraklar yeterli nem bulunursa yulaf yetiştiriciliği icin uygundur . Yulaf toprak tuzluluğuna da oldukça dayanıklı 1 bitkidir .

Yulaf Ekim Nöbeti

     Yulaf bitkisinin kökleri toprakta güç eriyen fosforlu vede potasyumlu bileşikleri çözerek bu maddelerden basitce avantaj lanabilmektedir . Güçlü kök sistemi ile yulaf toprakta aşırı miktarda organik madde bırakır . Bu nedenle iyi 1 ekim nöbeti bitkisidir .

     Yulaf karışık ekime de uygun 1 bitkidir . Yonca vede üçgüllerle karışık ollaraak ekildiği vakit bu Bitkileri güneşten koruyarak daha iyi gelişmelerini sağlar . Yulaf fiğ karışımları yem üretiminde (kuru ot yada silaj) önemli 1 yere sahiptir . Yulaf farklı ca yeşil gübre ollaraak da kullanılmaktadır .

Yulaf icin Toprak Amade lığı , Ekim , Bakım vede Gübreleme

     Yulaf tarımında toprak işlemenin zamanı vede matodu ; ön bitkiye , yulafın ekim zamanına , yörenin yağış-sıcaklık ilişkilerine vede tarlanın otlanma durumuna göre değişmektedir .    
     Yulaf serin iklim tahılları içinde en çook su tüketen bitki olduğundan , toprak işlenenin gayesi toprakta yeterli su biriktirmek olmalıdır . Bu sebep le yazlık yulaf ekilecekse tarla kıştan önce derin sürülerek vede kesekli ollaraak kışa bırakılıp , toprakta bol su biriktirilmesi sağlanmalıdır .
     Yüksek verim icin yulafın kışa dayanabileceği yerlerde , ekimi kışlık yapmak gereklidir . Kışı çook sert geçen yörelerde erken yazlık ekim yapılmalıdır .
     Bitkilerin kışa 3-4 yaprakla girebileceği , yazlık ekimlerde ise sıcak vede kurak bastırmadan başaklanabileceği tarihe göre seçilmelidir . Yulafta vernalizasyon zaman si uzun meydana geldiğinde n , yazlık ekimler mümkün olduğunca erken yapılmalıdır . Vernalizasyon isteği tamamlanmayan yulaf sapa kalkamaz , dolayısıyla salkım oluşturamaz .

     Yulaf ekimi , buğday icin kullanılan ekim makineleriyle yada serpme olarak yapılabilir . ağır tavlı topraklarda ekimi yüzlek , kuru tarım alanlarında ekimi derin yapmak uygundur . Tohumluğun 1000 adet ağırlığı 25 g’ın altında olması istenmez . Dekara 17-18 kg tohum kafidir .

     Yulafın ilk gelişme dönemi vede Gıda maddesi alımı yavaştır . Gelişmenin başlangıcında yavaş oluşan Azot alımı , zamanla artar vede çiçeklenme zamanında en fazladır . Fosfor vede potasyum alımı büyümenin başlangıcında yavaştır , sapa kalkmayla beraber , bitkinin bütün Gıda maddeleri alımı vede su tüketimi artar . Yulafa verilecek gübre miktarı; ön bitkiye , yetiştirilecek yulaf çeşidine , iklim vede toprak koşullarına göre değişmektedir .

     Genellikle 4 kg azot (N) vede 4-6 kg fosfor =P2O5)lu gübre uygulaması yaygındır . Fosforun tamamı ekimle beraber , Azotun ise yarısı ekimle , diğer yarısı başaklanmaya kadar verilmelidir .

Hasat vede Harman    

     Yulaf tarımında en uygun hasat zamanının seçilmesi önemlidir . Kardeşlenme aşırı meydana geldiğinde n , 1 bitkideki tanelerin tümünün olumu için gerekli zaman , öteki serin iklim tahıllarına göre daha uzundur . Yulaf genellikle ana saptaki tanelerin sarı olum ile tam olum arasında olduğu devrede biçilmelidir . Saplar hasat sonrasında tarlada 3-5 gün kafi miktarda kurutulduktan sonra harman edilmelidir .     Harmandan sonra elde edilen taneler belli 1 zaman kurutulduktan sonra depolanmalıdır . Eğer yulaf kuru ot icin yetiştirilmişse sarı olumdan biraz önceki , silaj icin yetiştirilmişse süt olum döneminde biçilmelidir . Kışlık ekilen yulaflar , yazlık ekilenlere göre birkaç hafta daha önce hasat olgunluğuna geldiği gibi , kışlık yulaflar daha aşırı adet vede saman verimi sağlamaktadır .

Yulafın Değerlendirilmesi

     Düşük üretim maliyeti vede tanelerinin Gıda değerlerinin yüksek olması sebebi yle , başka tahıllarla karşılaştırıldığında , yulafın kahvaltılık ollaraak kullanımı vede evcil hayvanların gıdaalımı sindeki önemi giderek artmaktadır . Yulafın başlıca kullanım alanları aşağıda özetlenmiştir:

Hayvan Yemi:

     Yulaf öncelikli ollaraak hayvan yemi ollaraak kullanılmaktadır . Her türlü hayvan icin çook iyi 1 yem oluşan yulaf tanesi , kırma yada ezme olarak gene sığırların gıdaalımı sinde , koyunların yem rasyonlarında öncelikli ollaraak kullanılmaktadır . Yulaf tanesindeki avenin maddesi genç organizmaların gelişmelerini , kasların güçlenmesini , süt ineklerinin verimini arttırmakta , tavukların birbirinin tüylerini gagalamalarını önlemekte e civciv ölümlerinin azalmasını sağlamaktadır .

     Yulaf samanı , buğdaygil samanlarının en iyilerindendir , çünki sapları yumuşak , yaprağı daha boldur , organik vede Mineral maddelerce buğday vede arpa samanından daha üstündür .İnsan Gıdası:

     Yulaf insan gıdaalımı sinde de kullanılmaktadır . Yulaf Unu , yulaf ezmesi vede kepeği kahvaltılık ollaraak gelişmiş toplumlarda kullanılmaktadır . Bisküvi , bebek maması , çorba , sosis , salça vede ekmek yapımında yulaf adedi kullanılmaktadır .

     Yulaf tanesinin protein , yağ , vitamin , fosfor , demir vede kalsiyum içeriği yönünden varlıklı oluşu besleyici değerini artırmaktadır .

Gıda vede Tıpdilinde Kullanımı:

     Yulaf , lif içeriğinin yüksek olması , kolesterolü düşürmesi , koroner kalp Rahatsızlık larına yakalanma riskini azaltması gibi yönleriyle insan sağlığı açısından da önemli 1 bitkidir . Yulaf ezmesi şeker hastalarının rejimlerinde , Kansızlığı tedbir ede vede kandaki yağ oranının düşürülmesinde kullanılmaktadır . Yulaf unu antioksidant niteliği nedeniyle yağlı gıdalar in eksime vede kokuşmasını tedbir ektedir . Yulaf kavuzlarından da furfurol maddesi elde edilir . Bu madde bitkisel(doğal) yağların rafine edilmesinde , Plastik maddelerin çözülmesinde vede dezenfektan ollaraak kullanılmaktadır .

Yulaf Yetiştiriciliğindeki Sorunlar vede Netice Yolları

     Bu denli önemli 1 bitki oluşan yulafın ülkemiz tarımında kafi miktarda yer alamayışının başlıca sebep leri aşağıda özetlenmiştir .

     Kışlık çeşitlerin üreticiye kafi miktarda ulaştırılamaması; Türkiye’de güvenilir kışlık yulaf çeşitlerinin ekimi yalnız kıyı bölgelerimizde yapılabilmektedir . Bu bölgelerde ise yulaf öteki tarla bitkileri ile ekonomik ollaraak yarışamamaktadır . Asıl tahıl ekim alanlarımız oluşan iç bölgelerimizde , yazlık yulaf ekimi yapılmakta , kafigelmeyecek yağış sebebi yle düşük verim sağlanmaktadır .

     Yulaf ekim alanlarını genişletmek vede üretimi artırmak icin tescilli kışlık yulaf çeşitlerinin çiftçiye ulaştırılması gerekmektedir .

Yulafın Hasat vede Harman Sorunları:

     Yulaf bitkisinin kardeşlenme yeteneği fazladır , fakat aşırı kardeşlenme gelişmiş salkım sayısını artırmaz , olumu geciktirir vede hasadı güçleştirir . Bitkideki salkım sayısının aşırı olduğu durumlarda tanenin tümünün olumu icin lüzumlu zaman uzamaktadır . Genellikle ana saptaki tanelerin sarı olum ile tam olumu arasındaki devrede yulaf biçilmelidir . Bu halde biçilen saplar 2-3 gün kurutulduktan sonra harman yapılmalıdır .

Ekim Nöbetinde Yeterince Yer Alamaması:

     Yulaf gelişmiş kök sistemi sebebi yle , topraktaki Gıda maddelerinden öteki tahıllara göre daha iyi avantaj lanır .

     Yulafın toprak seçiciliği vede toprak reaksiyonuna hassasiyeti aşırı değildir . Çook ağır vede havasız topraklarda , yulaf yüzeye yakın kökler oluşturarak havalanmayı sağlar . Taban Suyu yüksek arazilerde ekim nöbetine alınması gereken 1 bitkidir . Özdeş zamanda toprak tuzluluğuna dayanıklı olması sebebi yle Sulu tarım alanlarında ekim nöbetinde yetiştirilebilecek başlıca tahıldır .

     Yulaf ekim nöbetinde kullanılabilecek önemli 1 bitki olmasına rağmen bugün hak ettiği yeri alamamıştır . Bunun sebebi sulu tarım alanlarında yetiştirilen başka bitkilerle ekonomik ollaraak rekabet edememesidir . Sulu tarım alanlarında yetiştirilen yulafın veriminin yükseltilmesi ile bu rekabetin sağlayabileceği düşünülmektedir .

Yulaf Veriminin Düşük Oluşu:

     Ülkemizde yulaf verimi dünya vasati sı etraf ında olmasına rağmen istenilen düzeyde değildir . Verimi artırmak için; kuru tarım alanlarında yetiştirme tekniklerinin kullanılması , sulu tarım alanlarında yulaf yetiştiriliciliğine yer verilmesi , gübre kullanımının sağlanması , uygun çeşit vede iyi tohumluk kullanımının sağlanması gerekmektedir .

Rahatsızlık lar

     Yulaf Rahatsızlık ları verim vede kalite düşüşlerine sebep olmaktadır . Bu Rahatsızlık ların başında pas Rahatsızlık ları gelmektedir . Yulaf kara pası (Puccinia graminis avena Ericks) , yulaf taçlı pası (Puccinia coronata avenae Pers .) olmak üzere 2 türden oluşan pas Rahatsızlık larına karşı en iyi savaşım dayanıklı çeşit kullanmak vede kültürel tedbir lerdir . Bir diğer yulaf hastalığı rastık olup , yulafta zarar yapan 2 türü mevuttur .

Yulaf Aleni rastığı (Ustilago avenae) vede yulaf kapalı rastığı (Ustilago levis , ustilago kolleri) . Ekim zamanını kaydırmak yada tohum ilaçlaması yapılmasının neşriyat da , dayanıklı çeşit kullanılmalıdır .

Tüketimin Yeterli Düzeyde Olmaması:

Ülkemizde üretilen yulafın büyük 1 kısmı hayvan yemi ollaraak tüketilmektedir . Hayvan gıdaalımı sindeki sayısız avantaj ları sebebi yle yulafın hayvan gıdaalımı sinde daha da çook kullanılması gerekmektedir . Çünki yulaf adedinde bulunan avenin maddesinin , genç canlı ların gelişimini hızlandırmak , süt verimini vede yağ oranını artırmak , koyun vede kuzuların gıdaalımı sine uygun olması gibi sayısız avantaj ları mevuttur .

Yulaf insan gıdaalımı si vede sağlığı açısından da önemli 1 bitki olmasına rağmen bu önemi insanlarca kafi miktarda bilinmemektedir . Bu önemin anlatılması vede kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir .
    Yulafın Avantaj ları

- Uykusuzluk: Yulaf tohumu oğul otuyla 1 arada kaynatılıp balla tatlandırılıp yatmadan 1 saat önce 1 su bardağı alınır .Heyecanlı vede stresli vakitler da(imtihan geceleri)aynı uygulama yapılır .

- Böbrek taşı(kidney stone) : Yulaf yalnız başına yada arpa ile 1 arada kaynatılıp balla karıştırılıp aç iken 1′er çay-su bardağı içilmeye devam edilirse böbrek taşlarını eritir .

- Sara: Yulaf tek başına yada kedi otu ile 1 arada kaynatılıp içilmeye Daimi edilirse sara nöbetlerine iyi gelir .

- Kan söktürücü: Yulaf kaynatılıp balla tatlandırılarak birer çay-su bardağı içilmeye Daimi edilirse kan söktürür .

- Kısırlık: Yulaf tohumu ,ceviz ,fındık gibi yiyeceklerle 1 arada öğütülüp balla macun yapılıp yenmeye Daimi edilir .

- Yorgunluk giderici: Yulaf tohumu kaynatılıp balla tatlandırılarak birer su-çay bardağı içilmeye Daimi edilir(süzülmeden içilir)

- Sigara(tütün mamülleri) bıraktırıcı: Yulaf tek başına yada oğul otuyla 1 arada kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 2-3 su bardağı içilmeye Daimi edilir .

- Mide rahatsızlıkları: Yulaf ,kekikle 1 arada kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 2-3 su bardağı aç karnına içilmeye Daimi edilirse gastrit vede Ülser(mide yarası) e avantaj lıdır(süzülmez)

- Hazım kolaylaştırıcı: Yulaf bol lifli olduğu icin hazmı kolaylaştırır ,balla karıştırılıp yenilir .

- Çocuk maması: Yulaf unu çocuklar içim ideal 1 besindir .

- Yulaf Bilinen herhangi 1 yan tesiri yoktur . Eskiden beri hayvan yemi ollaraak kullanılır . Yapılan yeni araştırmalarda İnsan icin çook avantaj lı hususi likleri tespit edilmiştir .
-İçindekiler:
Albümin , Yağ , Provitamin , A-B1-B2-B6-K-E vitaminleri , Lecithin , Panthoten asit , Biotin , Bakır , Bor , Çinko , Demir , Fosfor , İyot , Kalsiyum , Klor , Kükürt , Sodyum , Potasyum


  Etiketler : yulaf , yulaf nedir , yulaf hakkında veri , yulaf avantaj sı , yulaf avantaj ları , yulaf bitkisi , yulaf mucizesi , yulaf avantaj ları , yulaf meyvesi , yulaf , yulaf yağı , yulaf avantaj sı , yulaf çayının avantaj ları , yulaf türü , yulaf , yulaf nedir , yulaf tohumu , yulaf kürü , yulaf wikipedi , yulaf tohumu avantaj sı , yulaf otu avantaj ları , yulaf otu anlamı , yulaf otu , yulaf yan etkileri , yulaf otu avantaj ları , yulaf otu avantaj ları , yulaf veri , yulaf avantaj ları nelerdir , yulaf avantaj ları , yulaf çeşitleri , yulaf avantaj ları nelerdir , yulaf zararları , yulaf kullanımı , yulaf bitkisinin hususi likleri ,yulaf otu zararları nelerdir , yulaf otu neşekilde kullanılır , yulaf otu nedir , yulaf otu ekimi , yulaf yan etkileri , yulaf yaprağı , yulaf  yağı avantaj ları , yulaf ağız yaraları , yulaf nerede satılır , yulaf tozu , yulaf tohumu yağı , yulaf macunu , yulaf kullanımı , yulaf ne işe avantaj , yulaf şekeri , yulaf vikipedi , yulaf nerede yetişir , yulaf ne demek , yulaf neşekilde ekilir , yulaf nerelerde kullanılır , yulaf yetiştiriciliği , yulaf cilde avantaj sı , yulaf avantaj ları , yulaf hususi likleri , yulaf çayı , yulaf kullandıldığı yerler  
 Yulaf

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp