Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Yağdaki Vitaminler

     

Yağdaki vitaminler nedir  vitaminlerin insan vücudu üzerinde etkileri vede avantaj ları nelerdir merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . . .

     

Yağda çözünen vitaminler


A , D , E , vede K vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir . Birkaç yönden suda çözünen vitaminlerden ayrılırlar . Gıdaların katı vede sıvı yağlı kısımlarında yer alırlar . Sadece safrada sindirilebilirler , çünkü suda çözünemezler . Ä°zleme(takip) eden bölümler bu vitaminlerin herbiri hakkında tanımlamalara yer vermiştir .

A Vitamini


Gereksinimler
A vitamininin ne kadar lüzumlu olduğunu belirlemek zordur . Vücutta A vitaminine dönüştürülme zorunluluğu bulunan 2 maddeden üretilmektedir . Hayvansal gıdalarda retinol formunda , bitkisel(doðal) gıdalarda ise A vitaminini sağlamak açısından retinolden daha düşük verimlilikte oluþan B- karoten formundadır . Bu ise , A vitamininin tavsiye edilen miktarının neden retinol eşdeğerinde (RE) verildiğinin sebebidir . A vitamini gereksinimi baylar için günde 1000 mikrogram , bayanlar için ise günde 800 mikrogramdır .

En iyi kaynaklar

  Meyve vede sebzeler en iyi A vitamini taşıyıcısıdırlar . A vitamini içeren yiyeceklerin çoğu (A vitamini içeren gıdaların hepsi parlak renkli olmamasına rağmen) parlak renklidir . Havuç , tatlı patates , kış kabağı , ıspanak vede kantalop kavun A vitaminince varlıklı oluþan gıdalardır . Süt , peynir , yağ vede yumurta da A vitamini içerir .

Fonksiyonları

  A vitamini korneanın vede epitel hücrelerin korunması , dolayısıyla görme için önemlidir . Ayrıca , büyüme ile kemik vede diş gelişimine yardımcı olur . Hormon sentezi vede düzenlenmesinde rol oynar vede vücudu kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e karşı korur .

Eksiklik emare leri


A vitamini eksikliği çok ciddi sonuçlara yol açabilir . Normalde protein ve çinko eksikliği ile 1 arada görülür . A vitamini yıllarca vücutta depolanabilir . Bunun anlamı şudur; A vitamini eksikliği emare leri , bu vitaminin vücuda alımının durdurulmasından hemen sonra oluşmayabilir . Bununla beraber , eğer emare ler vitamin alımından çok uzun vakit sonra ortaya çıkarsa , derin vede şiddetli meydana gelebilir ler . İlk emare lerden 1 tanesi gece körlüğüdür . Eğer A vitamini eksikliği Daimi ederse , korneanın hasar görmesine vede körlüğe sebep olur . Üstelik kemik gelişimini de mani leyebilir yada kemik şeklinde değişikliklere yol açabilir vede çatlaklar meydana gelebilir , dişlerde çürüme vede dentin oluşturan hücrelerin körelmesine sebep meydana gelebilir . Anemi(kansızlık) , 1 diğer neticedir . Tüm bunlara ek ollaraak , eksikliği sinir vede kas sistemini etkiler vede sakatlığa sebep meydana gelebilir .

Toksisite

  A vitamini toksisitesi , onu bağlayan proteinlerin yok olması vede bu yüzden A vitamininin hücrelere hücum etmesiyle belirir . Bu umumiyetle vitaminlerin rejimten alınması halinde ortaya çıkmaz , amma kişinin takviye kullanması halinde belirebilir . emare leri mide bulantısı , kusma , karın ağrısı , ishal(diyare) vede kilo kaybıdır . Kas vede sinir sistemi de iştahsızlık , sinirlilik , yorgunluk , uykusuzluk , bitkinlik , baş ağrısı ve kaslarda zayıflık emare leri göstererek etkilenir .

D Vitamini


Gereksinimler


D vitamini kendisini tüm vitaminlerden ayıran 1 özelliğe sahiptir: güneş ışığı ile oluşabilir . Bu , güneş ışığına olaðan düzeyde maruz kalındığında ek ollaraak D vitamini alımına ihtiyaç duyulmadığı anlamına gelir . D vitamini için günlük referans alım değeri (RDA) günde 5 mikrogramdır . Sentezlenen D vitamini miktarı artmasına rağmen , cilt güneş ışığına daha uzun süreli maruz kalır , güneş ışınları hiçbir vakit tek başına D vitamini seviyesinin toksik seviyelere gelmesine sebep olmaz .

En iyi kaynaklar

  D vitamininin gıda kaynakları yumurta , karaciğer , balık vede kuvvetlendirilmiş süt vede margarindir .

Fonksiyonları


D vitamini , kalsiyum vede fosforun sindirim yolundan sindirimini arttırarak vede böylece kandaki seviyelerini , kemiklerde kalsiyum emilimini arttırarak vede böbreklerde kalımını uyararak kemiklerin mineralizasyonunda faaliyet gösterir .

Eksiklik emare leri

  D vitamini eksikliği , kalsiyum eksikliği ile benzer emare lere yol açar . Kemikler olaðan yolla taşlaşamaz . O kadar zayıf meydana gelebilir ler ki , vücut ağırlığı ile eğilebilirler . D vitamini eksikliği ayrıca biçim bozukluğuna , Eklem(joint) , omurga , göğüs kafesi vede leğen kemiği ağrısına sebep olabilir . Ayrıca , kas kasılmalarına sebep ollaraak sinir vede kas sistemine zarar verebilir .

Toksisite


D vitamininin fazlası kandaki kalsiyumun yüksek konsantrasyonda olmasına neden olur . Kalsiyum böbrek taşı oluşturabilir . Kandaki yüksek kalsiyum seviyesi ayrıca kan damarlarının taşlaşmasına sebep olur ki , özellikle bu da kalp vede akciğer arterleri için tehlikelidir vede ölümcül meydana gelebilir . D vitamini toksisitesinin ek emare leri ise iştahsızlık , baş ağrısı , zayıflık , halsizlik , aşırı susuzluk , sinirlilik vede aldırışsızlıktır .

E vitamini


Gereksinimler


E vitamini için tavsiye edilen günlük alım miktarı erkekler için 10 mg , bayanlar için 8 mg'dır .

En iyi kaynaklar


E vitamini yağlarda , margarinlerde , salata soslarında mevcut olup , sebze ve meyvelerde çok bol miktardadır . Soya yağı vede buğday tohumu yağı E vitaminini özellikle yüksek konsantrasyonlarda içerirler . Mısır vede ayçiçeği yağı ise ikinci sırayı alır . Bunlardan herhangi birinin 1 yemek kaşığı günlük alınması gereken miktarın yarısından çoğunu karşılar . Tam aksi ne tereyağı , sütün içerdiği hayvansal yağlar hemen hemen hiç E vitamini içermezler . Çünkü E vitamini ısı tesiri yle kaybolur , en iyi tedarik yolu taze yiyeceklerdir .

Fonksiyonları


C vitamini gibi E vitamini de antioksidandır . Hücre zarının dayanımını arttırır , oksidasyon reaksiyonlarını düzenler vede A vitaminini korur . Antioksidan(antikanser) ollaraak , E vitamini en önemli tesiri ni hücrelerde vede 1 o kadar da akciğerler boyunca geçiş yapan kırmızı vede al kan hücrelerinde yapar .

Eksiklik emare leri


Kandaki E vitamini seviyesi çok düşük olmaya başladığı zaman , kırmızı kan hücreleri parçalanırlar . Bu olaya eritrodit hemoliz denir vede E vitamini muamelesi ile giderilir . E vitamini eksikliği , sinir vede kas sistemini etkileyebilir vede yozlaþma a , güçsüzlüğe , yürümede zorlanmaya vede baldır kaslarında ağrıya sebep meydana gelebilir .

Toksisite


Zehirlenme olayı eğer kaynaklar çok aþırı miktarda alınırsa olur , amma A ve D vitaminlerinde olduğu gibi zor olmayan olmaz . emare leri baş ağrısı , zayıflık , baş dönmesi , halsizlik vede görme bozukluklarıdır .

 

K Vitamini


 

Gereksinmimler


Vücuda tedarik edilen K vitamininin çoğu sindirim yolunda bakteriler tarafından sentezlenmektedir . K vitamininin gıda kaynakları ise karaciğer , yeşil yapraklı sebzeler vede lahana türündeki sebzeler ile süttür .

En iyi kaynaklar


Insanların sindirim yolu kısmen absorbe edilen vede karaciğerde depolanan K vitaminini sentezleyen bakteriler içerir . Vücut ilave K vitaminini gıdalardan alma ihtiyacındadır .

Fonksiyonları


K vitamini kanın pıhtılaşmasında rol oynayan proteinlerden bazılarının sentezinde önemlidir . K vitaminine ayrıca kemik oluşumu için ihtiyaç duyulur .

Eksiklik emare leri


Eğer K vitamini eksik olursa , kan pıhtılaşamaz . Bu ise hemorojik hastalıklara sebep olur . Bununla beraber , K vitamini eksikliği çok nadirdir , sadece bebekler maruz kalabilir . Çünkü yeni doğan bebeklerin sindirim yolu sterildir vede K vitaminini sentezleyen bakteri içeremez . Ayrıca , anne sütü K vitamininin sadece çok küçük 1 miktarını içerir . Bu da bebeklere doğunca belirli 1 miktar K vitamini verilmesinin nedenidir .

Toksisite


K vitamini zehirlenmesi sadece K vitamini için suda çözünen kaynakları tüketen insanlarda meydana gelir . emare leri ise kırmızı hücrelerin hemolizi , sarılık vede beyinde hasarlanmadır .     Vitamin deposu bitkiler vede gıdalar nelerdir avantaj ları nelerdir doğal vitamin deposu bitkileri görmek için buraya tıklayabilirsiniz . . .      Vitaminler

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp