Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

D3 Vitamin Eksikliği

   D3 vitamin eksikliği nedir vitaminlerin insan vücudu üzerinde etkileri vede avantaj ları nelerdir merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . . . Ülkemiz güneşten varlıklı 1 coğrafyaya sahip olmasına rağmen D vitamini yetersizliği gebe kadınları , bebekleri vede adolesan çağdaki çocukları etkileyen önemli 1 mesele olmaya Daimi etmektedir . Son yıllarda kemik sağlığı vede D vitamini destek programlarının önemi yeniden gündeme gelmiş ve birçok ülkede bütün bebeklere günde 400 IU D vitamini sağlanması önemli 1 sağlık hizmeti önceliği ollaraak kabul edilmiştir .

Yenidoğan döneminden itibaren D vitamini desteği önem kazanmaktadır . Bu durum , özellikle riskli bölgelerde yaşayan bebeklerde verilmesi gereken D vitamini dozu vede başlanma zamanını da önemli kılmaktadır . Ülkemizdeki veriler , D vitamini kafigelmeyecek liği vede nütrisyonel riketsin güncel 1 sorun olduğunu , anneler vede birinci basamakta çalışan sağlık personeli başta olmak üzere toplum eğitimine önem verilmesi gerektiğini göstermektedir .

Ülkemizin kırsal kesimleri vede Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgelerinde D vitamini kafigelmeyecek liği önemli 1 sorunken , büyük şehirlerde yaşayan bebek vede çocuklarda da D vitamininin lüzumsuz kullanımı yeni 1 mesele olarak ortaya çıkmaktadır . Çocuk kliniklerine ağır D vitamini hipervitaminozu ile yatan hastaların yanı sıra sağlam çocuk polikliniklerine çok sayıda hiperkalsiüri vede ürolitiazisli Rahatsızkiþi başvurduğunu vede hemen hepsinde bebeklik döneminde önerilenden daha fazla D vitamini verildiği bildirilmektedir…


Bebeklerin D vitamini kaynağı oluþan anne sütünün 1 litresinde 12-60 IU D vitamini bulunmakta vede bu miktar bebeklerin günlük 400 IU oluþan gereksiniminı karşılamamaktadır Benzer şekilde gıdalar de D vitamini yetersizdir . . D vitamini ile güçlendirilmiş sütlerin 1 litresinde 400 IU D vitamini bulunmaktadır . Bu halde bebeklik döneminden itibaren güneş ışınları yoluyla D vitamin sentezi yada dışarıdan D vitamini desteği en önemli D vitamini kaynağı olmaktadır .

Bebeklerin ne kadar süre güneş görmeleri gerektiği annelerinin D vitamini düzeyine göre değişmektedir Buna göre düşük serum D vitamin düzeyine sahip annelerin bebekleri üzerlerinde yalnızca bez varken haftada 10-30 dakika , baş açık , gövdeleri giyinik iken haftada 30 dakika-2 saat arasında güneş ışığı almaktadır . Annelerin D vitamin düzeyleri olaðan se , bebeklerin bez varken 10 dakikadan az , giyinik olarak 30 dakika kadar güneş görmeleri yeterli olmaktadır . Güneş koruyucu kremlerin D vitamini sentezini %97 oranında azalttığı vede camdan geçerek gelen güneş ışınlarının sentez için uygun olmadığı bilinmektedir .Düşük D vitamini düzeyine sahip annelerin yaşam şekilleri (ev içinde daha çok vakit geçirmek , kültürel sebep lerle çocukların ev dışına çıkarılmaması , evlerin balkonsuz olması yada güneş ışınlarını mani leyen sık apartmanlı mahallelerde yaşamak gibi) bebeklerinin de kafigelmeyecek güneş görmesine sebep olmaktadır . Bu faktörlere kentsel hava kirliliği nedeniyle yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınlarının D vitamini sentezini sağlayacak dalga boyunda olmaması eklenmektedir .

Ülkemizdeki gözlemler de ailelerin özellikle kışın çocuklarını ev dışına çıkarmaması vede kundak gibi güneş ışıklarıyla karşılaşmayı önleyen giyim şeklini tercih etmesinin rikets riskini artırdığını göstermektedir Güneş ışığıyla kafigelmeyecek karşılaşmanın yanında , prematürite , uzun süre anne sütü verilmesi , gıdaalımı desteğinin kafigelmeyecek olması , düşük sosyoekonomik düzey vede annenin eğitim kafigelmeyecek liği bebeklik döneminde D vitamini kafigelmeyecek liği için risk oluşturmaktadır .ÖNERİLER


1-D vitamini kafigelmeyecek liğini önlemenin en fizyolojik yolu anne vede bebeklerin yeterli güneş görmesidir . Bu amaçla Umumi ollaraak bebeklerin üzerlerinde yalnızca bez varken haftada 30 dakika , giyinik iken haftada iki saat güneş görmesi önerilmektedir .

2-Tüm bebeklere yaşamın ilk günlerinden itibaren en az 1 yıl süreyle , tercihan üç yaş bitene kadar günde 400 IU D vitamini verilmelidir . Bu uygulama özellikle anne sütü alan yada D vitamini içermeyen mamalarla beslenen bebeklerde önemlidir .

3-Annelere gıdaalımı eğitimi verilerek , kendileri vede çocuklarının yeteri kadar kalsiyumdan varlıklı Gıda tüketmeleri sağlanmalıdır .

4-Süt vede süt mamullerinin D vitamini ile varlıklı leştirilmiş oluþan formlarının tüketülmesine özellikle bebek vede çocuklarda özen gösterilmelidir… .

5- D hipervitaminozundan kaçınılması için , D vitamininin 1 ‘diş çıkarıcı’ , ‘yürütücü’ hatta ‘iştah açıcı’ vede ‘anabolizan’ amaçlarla kullanımı uygulamalarından vazgeçilmesi için aileler eğitilmelidir .     Vitamin deposu bitkiler vede gıdalar nelerdir avantaj ları nelerdir doğal vitamin deposu bitkileri görmek için buraya tıklayabilirsiniz . . .     Etiketler: D3 vitamin eksikliği , d3 vitamini nedir , a vitamini yiyecekler , d3 vitaminin , d3 vitamini avantaj ları , d3 vitamini nedir , d3 vitaminin avantaj ları , vitamin hapı , vitamin ilaçları , vitamin nelerde bulunurVitaminler

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp