Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

B Vitaminin Görevleri

     

B vitaminin görevleri insan vücudu üzerinde etkileri vede avantaj ları nelerdir merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . . .

      Vitamin deposu bitkiler vede gıdalar nelerdir avantaj ları nelerdir doğal vitamin deposu bitkileri görmek için buraya tıklayabilirsiniz . . .      Suda eriyen vede vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar vede hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır . B grubu vitaminleri arasında Biotin , folik asit , nikotinik asit , pantotenik asit gibi vitaminler bulunmakta vede B vitamini karışımı adı ile anılmaktadır .

Boza B grubu vitamin kaynağıdır . B vitaminleri yağların hazmedilmesini kolaylaştırdığı için ishal(diyare) lerin oluşmasını mani ler . Buna ek ollaraak sinirleri dinlendirir , cilldi parlak , canlı vede diri tutar vede tırnakların kırılmamasının önüne geçer .

B vitaminleri B-1 ,B-2 ,B-6 vede B-12 vitaminlerinin hepsine aniden denir . Bu grup vitaminler İstah , sindirim vede sinir sistemi icin çok lüzumlu vede hayati öneme sahiptir .

B grubu vitaminleri; tahıllar , yağsiz et , bobrek , yurek , beyin , karaciger , yer fıstığı , tavuk , ceviz , yumurta , kepek ekmeği vede yağlı tohumlarda mevcuttur .

Doktorlar 40 farklı türde B vitamini olduğunu söylemektedir . Bunların hepsi tuz vede şeker gibi suda erir . Vücutta depolanmaları olanaksızdır . Bu yüzden b vitaminleri günlük düzenli ollaraak tüketilmelidir .

B Grubu Vitaminlerinin Özellikleri:

  Suda erir , vücutta depo edilmez . Yemeklerin pişme suyu dökülürse bu vitaminler de kaybolur .

Avantaj ları:

  Gelişme , sinir vede sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlar .

Eksikliği Durumunda:

  İştahsızlık , yorgunluk , mide , bağırsak bozukluğu , kabızlık , gelişme geriliği , sinir Enfeksiyon ları baş gösterir .

bvitaminiB Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur: Maya , karaciğer , et , balık , yumurta sarısı , süt , yağsız peynir , hububat , kuru baklagil , kuru kayısı , ıspanak , bezelyede bol miktarda vardır

İlk başlarda tek 1 vitaminden , daha sonraları ise farklı pek çok maddeden ibaret olduğu fark edilen B vitaminleri , birbirlerinin tamamlayıcısı konumunda oldukları için çoğunlukla toplu halde verilirler . Toplu verilmeleri halinde daha avantaj lı oluþan bu vitaminlerin her 1 kiþiye farklı farklı isimler vede kimilerine de sayılar verilmiştir . B vitamini kompleksi adını verdiğimiz bu vitaminler topluluğunda şu B vitaminleri vardır :

1 . B1 vitamini: Sığır etinde , tahıl kabuklarında vede bira mayasında çok aþırı vardır
Bunlara ek ollaraak iştahsızlık , sinir ağrıları vede gebelik hallerinde vücudun B1 vitaminine oluþan ihtiyacı artar . Bu yüzden gebelere , iştahsızlara vede sinir ağrısı yaşayan hastalara bu vitaminden verilir .

B1 vitamini çok oranda bakla , soya fasulyesi vede domuz etinde , ekmek , ceviz , fındık , kuru bezelye vede yürekte , azımsanmayacak oranda da karnabahar , kuşkonmaz , mısır ekmeği vede patateste vardır .

2 B2 vitamini: Bu vitaminin noksanlığı gözde bazı bozukluklara , karanlıkta görme azalmasına yol açar . Aþırı ışıktan korkma duygusu bile meydana getirir .

Rengi sarı 1 pigment oluþan B2 vitamininin noksanlığında meydana gelen belirtilerde dilin kırmızılaşması , dudaklarda , ağız köşelerinde çatlakların meydana gelmesi de vardır . Bu vitaminin eksikliği daha çok açlık çekilen ülkelerde , tutsak kamplarında gözlenir

B2 vitamini ağızdan ilâç biçiminde alınabilir . Tüm bunlara ek ollaraak içinde bu vitaminin bulunduğu gıdalar de verilmek üzere emare lerin yok edilebilir .

B2 vitamini süt tozuyla böbrek vede karaciğerde çok fazla , peynir , süt , badem , yürek , kuru bezelye vede kuru fasulyedeyse bol oranda vardır . Bunların yanında mantar , kuşkonmaz , yer fıstığı , soya fasulyesi vede yeşil fasulyede de bu vitamin bulunur .

3 Nikotin Asidi: Nikotinin okside olmasıyla oluşan bu vitamin ette , karaciğerde vede mayada vardır . Bu vitaminin eksik olduğu vücutlarda pelegra adı verilen hastalık baş gösterir . Bu hastalıkta , başta psikolojik bozukluklar olmak üzere ishal(diyare) , kansızlık , cilt Enfeksiyon ları ve ağız içinde yaralar ortaya çıkar . Ancak , rahatsızkiþiye nikotin asidi verilerek bu emare leri kısa zamanda yok etmek mümkündür .
Bu vitamin damarlar üzerinde tesirli dir . Deri damarlarının bozukluklarında , beyin damarlarının sıkışma vede tıkanma durumlarında , astımda , göğüs anjininde bu vitamin kullanılır . Fakat , nikotin asidinin amid biçimi damarları genişletmez , bu sebeple pelegranın Tedavi(iyileştirme) sinde nikotinamid kullanmak yöntemi seçilir .

4 Folik Asit: Yeşil yapraklı sebzelerde , buğdayda , yulafta , bira mayasında , balıkta , soya fasulyesinde , pirinçte , kesilmiş sütte , yumurta sarısında bulunur . B vitaminleri arasında önemli 1 yeri bulunmaktadır .
Bu vitaminin eksikliği kansızlığa sebep olur . Akyuvarlarda , kanın pıhtılaşmasına yarayan hücrelerde (trombosit) azalmaya yol açar .

Böyle hastalara folik asit verilmek suretiyle kansızlığın üç - dört gün içinde giderilmesi mümkün olur , akyuvarlarda trombositlerin fazlalaşması sağlanır .

Karaciğer Siroz(cirhosis) (cirhosis) u ile gebelik vede loğusalıktan önümüzdeki gelen kansızlıklarda folik asit çok kullanılır . Ayrıca çocukluk çağı kansızlıkları ile beslenme bozukluğu kansızlıklarında da bu vitamin avantaj lıdır .
Bu vitamin eksikliğinde hastanın durumuna gereken önem verilmeli , noksanlık giderilmelidir .

5 B12 vitamini: İnsan bağırsağındaki çeşitli bakterilerin de oluşturduğu bu vitamin pek çok bitkinin kökünde , sığırın böbreğinde , karaciğerinde ve dilinde vardır .
Bu vitaminin en önemli avantaj ı kan yapıcı olmasıdır . Bir çok etkilerinin yanında bu niteliğinden dolayı gereği çok oluþan B12 vitamini , içinde fosforla siyanür de bulunan organik 1 bileşiktir . Kırmızı renktedir . Bu rengi kobalttan alır .
Bileşim yönünden birbirine yakın , amma etki bakımından farklı pek çok çeşidi vardır .
İğneyle vede ağız yolu ile kansızlara verilen bu vitamin , sinir Enfeksiyon larında , bilhassa siyatiklerde önemli rol oynar .

6 B6 vitamini: Kimyasal adı «prydoxine» dir . Gebelerin bulantı vede kusmalarında , kansızlıklarda kullanılır . Sebzelerin 1 çoğunda , karaciğerde , buğdayda vede bira mayasında vardır .

7 Biyolin: Vücuttaki noksanlığınaa ruhi bozukluk , kansızlık , deride döküntüler meydana gelir . Yumurta sarısında vede karaciğerde bol miktarda bulunur . Mayada da biyotin vardır . Bu vitamine «H vitamini» adı da verilir .
         Vitaminler

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp