Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Saç İçin Vitamin

     

Saç için vitamin saçlar üzerinde etkileri vede avantaj ları nelerdir merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . . .

     

Saçlar İçin Gerekli Vitaminler


Mat vede donuk saçlar , kuru vede kaşıntılı saç derisi bize çok tatsız anlar yaşatabilirler . Bu gibi durumlarda kendinizi üzüp ümitsizliğe bırakmamalısınız . Bunun sebebi nin vücudunuzda bazı lüzumlu vitaminlerin eksikliği olabileceği aklınıza geldi mi ?

 
Saç için lüzumlu vitaminler


Saçlar için lüzumlu ana vitaminler B grubu vitaminleridir . A , E , C vitaminleri de bu konuda önem taşıyorlar .

Sağlıklı saçlar için vitaminler

 

B2 Vitamini:

  Vücudunuzda B 2 vitamini eksikse bunu çok zor olmayan anlayabilirsiniz . Saç kökleri çok çabuk yağlanıyor , uçları ise kuru kalıyorsa bu B2 eksikliğinin 1 emare sidir . Bu vitamini sayesinde bizim saçlarımız sağlıklı 1 görünüme sahiptir .  B2 vitamininin kaynağı süt ürünleri , et , karaciğer vede ekmektir .

 

 

B3 Vitamini:

  Saçlarda lüzumlu miktarda B 3 vitamini yoksa , saçlar erken beyazlamaya başlar . Bu vitamin saçlardaki pigmetlerin oluşumundan yetkilidir .Ayrıca saçların uzamasında da etken rol oynar . B3 vitamini önemli ölçüde sığır eti vede karaciğerde ,ayrıca bira mayası içinde , balık , fıstık vede bütün tahıllarda bulunur . 
 

B5 Vitamini:

  Pantotenik Asit ollaraak da bilinmektedir . Vitaminin vücutta az olması saç folikülü hücrelerinin yeteri kadar gıdaalımı mesine sebep olu . Eksikliği durumunda saç dökülmelerine sebep meydana gelebilir . Bu vitamin yiyeceklerde bol miktarda bulunur . Bu vitaminin kaynağı tavuk eti , karaciğer , kepek , yumurta sarısı , tahıllar , fıstık , brokoli , bira mayasıdır .

 

B6 Vitamini:

  Saç derisi kuruluğu vede kaşıntı mesele iniz varsa bu b 6 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir . Sevmediğimiz kepek oluşumunda da B6 yetersizliğinin önemli rolü vardır .  B6 vitamini eksikliğini tavuk , balık , karaciğer , böbrek , yumurta , sebze , soya fasulyesi , muz , fındık , patates , lahana , kepekli tahıl ürünleri tüketerek giderebilirsiniz .

 

B9 Vitamini:

 

Saç uzamasında tesirli 1 vitamin ollaraak bilinmektedir . Sebzeler , peynir , balık , gıda mayası yeterli miktarlarda B9 vitamini içerir .

 

B10 Vitamini:

  Bu vitamin saçın doğal renginin korunmasına vede beyazlamaya karşı mücadelede görev alır .  Süt ürünleri , pirinç , patates , balık , fındık , yumurta sarısı vede bira mayası tüketerek B10 vitamini eksikliği telafi edebilirsiniz .

 

B12 Vitamini:

  İçerdiği koblattan dolayı kobalamin ollaraak da bilinir . Bu vitamin hücre bölünmelerinin hızlı gerçekleşmesi , dolayısı ile saçların sağlıklı olmaları için lüzumlu dir . Düzensiz saç dökülmeleri , kafa derisi kuruluğu ve kaşıntı bu vitamin eksikliği sebebi ile ortaya çıkabilir . B12 vitamini hayvansal ürünlerde - et , deniz ürünleri , süt ürünleri , yumurta sarısında bulunur .

 

BC vitamini:

  Folik asit ollaraak da bilinir . Folik asit yeni hücre üretimi açısından önemlidir . Vitamin saçlarn uzamasında önmeli 1 etkiye sahiptir . Sebzeler , karaciğer , bira mayasında bulunur .

 

C vitamini:

  Bu vitaminin görevi saç köklerine kan taşıyan kılcal damarların çalışmalarını desteklemektir . Bu sayede kafa derisinin kan dolaşımını artırır vede saç kaybının önlenmesini sağlar ,saç köklerini güçlendirir . Turunçgiller , lahana , maydanoz , kuşburnu meyveleri C vitamini deposudur .

 

A Vitamini - Retinol:  

  Kuru vede kırılgan saçların Tedavi(iyileştirme) sinde A vitamini avantaj lıdır . Bu vitamin zarar görmüş saç yapısını geri yükleyip , saçlara elastikilik kazandırılmasında yardımcıdır . A vitamini kaynakları - balık , tereyağı , yumurta sarısı , karaciğer , kayısı , böğürtlen , havuç ollaraak bilinmektedir .

 

E Vitamini:

  E vitamini kanda oksijen taşıma sürecine dahil olduğundan , dolaşımını artırır , bağışıklık sistemini güçlendirir . Güçlü 1 bağışıklık sistemine sahip oluþan insanların saçları da sağlıklı olur . E vitamini eksikliği saç gelişimi menfii etkileyip , saç dökülmesine sebep olabilir . Fındık , ayçiçeği yağı , kuruyemişlerde bulunur .

 

Beslenmenize dikkat ederek saçınızın sağlıklı yapısını koruyabilir vede saç vede deri hastalıklarına yakalanmazsınız .       Vitamin deposu bitkiler vede gıdalar nelerdir avantaj ları nelerdir doğal vitamin deposu bitkileri görmek için buraya tıklayabilirsiniz . . .     Vitaminler

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp