Bitkisel Sağlık Ürünleri
Sabunlar

Zeytinyağlı Sabun Yapımı

 Zeytinyağlı Sabun Yapımı vede merak  ettikleriniz

    Zeytinyağlı Sabun Yapımı . Bu sayfada sizlere bitkilerden elde edilen şifalı sabunlar vede bu şifalı sabunlar ollaraak malum sabunların etkileri hakkında avantaj lanacağınız veri lere aşağıdaki makalemizden ulaşabilirsiniz . 
    Sabunlar ile cilt bakımınaa yardımcı % 100 bitkisel(doğal) ürünler hakında veri edinmek icin tıklayınız . . .     Bunun icin eğer vaktiniz varsa sizler de evinizde yeşil 1 teknikle natural sabunlar yapabilirsiniz . Sabun yapmak icin bitkisel(doğal) yada hayvansal yağ , biraz temiz odun külü , temiz su vede biraz tuz yeterli .

Ticari ollaraak üretilen sabunların büyük 1 kısmında hayvansal yağlar kullanılıyor , çünki hayvansal yağlardan yapılan sabunlar daha aşırı köpürüyor vede daha çook yumuşatıyor .

Ancak , cilt sağlığı icin bitkisel(doğal) yağlar daha avantaj lı . Bu sebep le siz hem hayvansal yağdan hem de bitkisel(doğal) yağdan sabun yapabilirsiniz .

Pratik ollaraak sabun yapımındaysa bizim “lavabo aç” ollaraak satılan yada kostik adı île malum sodyum hidroksit kullanılıyor . Fakat bu gereç hem sentetik hem de hatalı kullanımda patlayabiliyor .

Natural sabun yapmak icin öncelikle iyi kalitede kül elde amil iz gerekiyor .

Bunun icin çoğunlukla meşe odununun yakılmasıyla elde edilen kül kullanılıyor .

Daha kaliteli vede daha Aleni renkli sabun yapmak içinse kayın yada elma ağacı kulunu tercih edebilirsiniz .

Yağ seçimine gelince en sağlıklı ollaraak zeytin yada defne yağından iyi kalite 1 sabun elde edebilirsiniz .

Eğer maliyeti düşürmek isterseniz zeytin yağınıza 1 miktar çiçek yağı ekleyebilirsiniz . Bunun dışında pamuk yağı , fıstık yağı gibi düşük kaliteli yağlardan da sabun üretebilirsiniz .

Bitkisel(doğal) yağ kullanmak istemiyorsanız büyük baş hayvanlardan alabileceğiniz donyağını eriterek kullanabilirsiniz .

Sabun yapımına gelince , 1 ölçü suya 1 miktar temiz külü koyup ateşte ısıtıp dinlendirin . Bu karışıma ne kadar kül koyacağınızı kendiniz tespit edebilirsiniz . Küllü suya ufak 1 patates koyun . Eğer patatesiniz Doğu(şark) yorsa , karışıma kül Eklem(joint) eniz gerekiyor . Eğer patates tamamen suyun üzerine çıkıyorsa karışıma biraz daha su koymalısınız .

Küllü su karışımını amade layıp ısıttıktan sonra farkli 1 kapta 3 ölçü yağı 40-50 °C’ye kadar ısıtın . Yağ ılındıktan sonra üzerine küllü suyu ilave edin vede bileşimi kısık ateşin üzerine alarak 1 tahta ile karıştırın vede içine 1 tutam tuz atın . İçine attığınız tuz sabun un sert vede dayanıklı olmasını sağlayacaktır .

Yaklaşık yarım saat karıştıktan sonra bileşim puding haline gelince sabun unuz amade hale geldi demektir . Bu karışımı daha önceden amade ladığınız kaplara dokun vede 2 gün kapta tutun . İki gün netiticesinde kaptan çıkardığınız sabun kalıplarını 1-2 ay gölgede kuruttuktan sonra kullanabilirsiniz .

Bu işlemi Aleni havada yapmanız vede çelik tencere kullanmanız sağlık açısından önemli . İyi 1 sabun un püf noktası da karışımı hiiç köpük kalmayana kadar karıştırmak .

Devamini Oku: Zeytinyağlı Sabun Yapımı http: //www .gezengi .com/zeytinyagli-sabun-yapimi/#ixzz1YCa23u4E
Under Creative Commons License: Attribution

 Sabunlar

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp