Bitkisel Sağlık Ürünleri
Sabunlar

Sabun Üreticisi

 Sabun Üreticisi vede merak ettikleriniz

    Sabun Üreticisi . Bu sayfada sizlere bitkilerden elde edilen şifalı sabunlar vede bu şifalı sabunlar ollaraak malum sabunların etkileri hakkında avantaj lanacağınız veri lere aşağıdaki makalemizden ulaşabilirsiniz .      Sabunlar ile cilt bakımınaa yardımcı % 100 bitkisel(doğal) ürünler hakında veri edinmek icin tıklayınız . . .         ŞENKÖYLÜLER DEFNE SABUNUNUN YAPILIŞI

Defne sabunu neşekilde yapılır ? İçeriğinde neler kullanılır ? Defne sabunu neşekilde kaynatılır ? İçinde zeytinyağı bulunur mu ? Neşekilde kalıp haline getirilir ? Neşekilde Mühürlenir ? Sabunun kuruma zaman si ne olmalıdır ? Asli Defne Sabunun rengi neşekildedir ? Ve daha onlarca soru . . . İşte bu sualler a diğerbir deyişle t vermek vede defne sabunun neşekilde yapıldığını kısaca sizlerle paylaşmak istedik . Şenköylüler ollaraak birincil gayesi mız bu değerli ürünü diğerbir deyişle Şenköy Defne Sabununu , Anane sel formüllere sadık kalarak hem sunum hem de kapsam ollaraak geliştirmektir . Gelelim sabunun yapılış zaman çlerine:

Sabun Kaynatma

 

Zeytin hasadı vede defne tohumlarının toplanmasıyla başlayan zaman çte , önce yağlar çıkarılır . Sabun pişireceğimiz kazanımızın hacmi 75 kg yağ alacak biçim de yapılmıştır .Yapacağımız sabunun defne oranına göre kazana yağlar aktarılır .Resimlerinde de gördüğünüz sabunların kapsamında % 66 defne yağı ,% 33 zeytin yağı mevcuttur .Yani 50 kg defne yağına 25 kg zeytin yağı denk gelmektedir .

2 kg kaya tuzu , sabunu pişim sırasında yıkamak içinde 50 lt . su kullanılır . Sabunlaşmayı sağlamak icin meşe külü vede killi toprak suyuna ihtiyaç mevuttur . Bu işlem kostikle de yapılabilir .

Burada kapsamında kullandığımız kül vede kil suyunun miktarlarını vermiyoruz .  Sabunun pişme zaman si takriben 4 saattir . İşlemin başlangıcında 1 miktar su kazana koyulur vede kaynatılır . Kaynayan bu suyun içine ölçekler yardımıyla kül suyu eklenir . Bunların üzerine zeytinyağının tamamı eklenir vede kaynatılır . Zeytin yağının rengi anında tatlı 1 yeşil renge dönüşür , farkli vakit aralıklarıyla içine kül vede kil suyu ilave edilir . Sabunlaşmaya başlayan zeytinyağı kazanın üstüne doğru kabarmakta vede büyük kabarcıklar çıkarmaya başlamaktadır . Bu aşamada sabunlaşan yağın üzerine serpilerek su dökülür . Burada gaye kazanda ki yağın ısısını düşürmek olduğu gibi sabunu da ihtivasındaki zararlı maddelerden yıkamaktır .
Sabun Kaynatma

Sabunlaşmanın Daimi etmesi icin ısı seviyesi belirli 1 seviyede tutulmaya çalışılır . Bu gaye la kazanın 6 farkli aralıklarla söndürülür . Tekrar yakılır . Katılaşmaya başlayan zeytinyağı sabunun üzerine defne yağı yavaş yavaş ilave edilir . Sabunumuzun rengi artık daha koyu 1 yeşile dönüşmüştür . Bir müddet bu biçim de kaynayan sabunun üzerine kaya tuzunun tamamı eklenir . Tuzun sabuna tesiri sertleşmesini sağlamak vede kuruma zaman cinde pudra şekeri gibi üzerinin tozlanmasını tedbir ektir . Tuz yeterinden aşırı eklenirse sabun çook sert olur vede iyi köpürmez . Bu hususa dikkat etmek gereklidir .

Pişme işlemi biten sabun kuruması icin daha önceden amade lanmış oluşan yüksekliği sabit tahta yada demir profilden yapılmış oluşan teknelere (bu teknelerin içi naylonla kaplanır ki , sabuna zeminde bulunan maddeler sabunla temas etmesin) süzgeç yardımıyla alınır vede kovalara doldurulur . Süzgeçle alınmasının sebebi kazanın dibinde su birikmiştir vede kül vede kil suyu artıkları da bu suyun içindedir . Sabun yağdan imal olduğu icin suyun üzerindedir . Kovalara doldurulan sabununu tamamı teknelere eşit oranda dökülür vede üzeri 1 mala yardımıyla düzeltilerek teraziye alınır . Teraziye almak tartmak değildir . Sabunların yüksekliğini eşit kılmak icin yapılır . Tekneye alınan sabun takriben 12 saatte sertleşir vede bu aşamadan sonra sabun kesime amade hale gelmiştir . Daha önceden sabunun ölçülerine göre amade lanmış sabun kesme bıçağı yardımıyla enine vede boyuna eşit kalıplar halinde sabunlar kesilir vede üzerine kalıplar aksi çevrilerek Şenköylüler mührü basılır .

Sabun Kaynatma

Sabuna vurulan mühür metalden yapılabildiği gibi ağaçtan da yapılabilir . Ahşap mühür kullanılması Anane sel formalara uygun olması sebebi yle tercihimizdir . Sabunun üstü daha sert olduğu icin yumuşak vede parlak oluşan alt kısmına mühür vurulursa mühürdeki yazılar vede logolar daha net çıkar . Mühürlenen sabun kalıpları birbirinden uzaklaştırılır vede yan çevrilerek kurutulmaya bırakılır . Kuruma işlemi oldukça meşakkatli 1 işlemdir .

Haftada 1 kez sabunlar aksi yüz edilir vede tamamen sertleşen sabunlar artık nihai kurumaya bırakılacağı yere kuleler halinde dizilir . Net kuruma zaman si 6 ay ile 8 ay arasında zaman r . Bu müddetin uzaması vede kısalması sabunun hangi mevsimde pişirildiğiyle ilgilidir .

Sabun Kaynatma

Kuruması tamamlanan sabunlar 5'li kalıplar halinde hususi dikilmiş telis torbalara dekoratif sabun altlığıyla 1 arada koyulur . Telis torba sabunun nefes almasını sağlar vede terleme yaptırmaz . En netiticesinde ağzı bağlanan keselere içeriği vede imalat veri lerini de belirten küçük etiketleri iliştirilir . Şenköylüler Sabunu tüketilmeye amade dır .

Şunu önemle belirtmeliyim ki defne sabunu katiyetle yemyeşil olmaz . Bilakis krem rengine yakın 1 rengi mevuttur . Ağırlığı da kuruma zaman sine bağlı ollaraak değişir . Diyelim ki 1 kalıp sabunumuz mevcut vede ağırlığı 100 gr . Bu sabun kalıbını takriben 1 ay gibi 1 zaman sonra tekrar tarttığımızda hala 100 gr . geliyorsa bu olağan değildir . 1 gr bile olsa muhakkak gramajı eksilmelidir . Bu sergi kurutma matodu yle kurutulmamış , içinde nem tutucu kimyasalların kullanılmadığını gösteren hususi liklerden yalnız 1 tanesidir .

Sabun Kaynatma

Ayrıca defne sabunu çook keskin 1 defne kokusu da içermez . Günümüzde sabun üreticileri; boya , aromatik madde , uçucu esan yağları kullanarak sabunun keskin defne kokmasını sağlamakta vede renginin yeşil olması icin de yapımında pamuk yağı vede sentetik boyalar kullanmaktadır . Her sabun pişiriminde takriben 500 kalıp sabun pişirme imkanımız mevuttur . Her pişirim netiticesinde , sabunlarımız içinden 1 kalıp alınarak Antakya Ticaret Borsası Laboratuarlarına tahlil edilmek üzere gönderilir .

Anane sel Şenköylüler Sabunları ise bu katkı maddelerinin hiçbirini barındırmaz . Anane sel Köy Defne Sabunu oluşan sabunumuz teminat le kullanacağınız , itinayla vede büyük 1 özveriyle amade lanan hususi sabunlardır .

Yasal Uyarı: Bu sayfada yer alan kapsam vede görseller izinsiz ollaraak kullanılamaz .

 

 Sabunlar

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp