Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Lavanta Ağacı

Lavanta Ağacı


        Lavanta Ağacı . Ballıbabagiller (Labiatae) Familyasından , Çok Yıllık , Tabanda Çalımsı , Siyahımsı Mor Renkli Çiçekleri Olan , Hoş Kokulu , Batı Akdeniz Kökenli Bir Türdür . Lavanta Hakkında Detaylı Açıklamalar Yazımızda Yer Almaktadır .


Lavanta Ağacı

Diğer İsimleri : Lavandula , Lavandar , Lavande

Botanik Veri : Ballıbabagiller familyasındandır . Lavanta , en çok 1 m . kadar boylanabilir . Gövdesi dört köşe kesitli , yeşil renkli vede hoş kokuludur . Ancak , bitkinin ikinci yılında gövde odunsulaşır . Grimsi yeşil renkli , ince uzun vede hoş kokulu yaprakları; uzun sapların ucunda seyrek başaklar oluşturarak yaz aylarında açan , çok kokulu , lavanta mavisi renkli çiçekleri vardır . Bitkinin gövde , yaprak , sap vede çiçeklerine özel kokusunu veren , bunların üzerinde bulunan küçük yıldızsı tüyleridir . Lavantanın sonbaharda olgunlaşan küçük meyvelerinin her birinde , dörder adet fındıkçık şeklindeki tohumu yer alır .

Yetiştirildiği Yerler : Anayurdu Akdeniz havzası oluþan lavantanın 20 kadar türüvardır . Bu türlerden bazısı ülkemizde de yetişmektedir .

Bilinen Bileşimi :
İçinde organik asitler bulunan uçucu yağ ile glikozitler , alkaloitler vede tanen gibi maddeleri içerir . Bu uçucu yağın damıtılmasıyla lavanta esansı (lavantayağı) elde edilir .

Toplanması-Saklanması : Drog ollaraak kullanılan çiçekler , Temmuz-Ağustos aylarında , henüz tomurcuk halinde iken toplanmalıdır . Saplarıyla 1 arada toplanan çiçekler , demet halinde bağlanıp , gölge 1 yere asılarak kurutulur . İyice kuruduktan sonra , çiçekler saptan ufalanarak ayrılır .Etiketler: lavanta ağacı , lavanta ağacı , lavanta çayı , lavanta kullanımı , lavanta kürü , lavanta macunu , lavanta yağı , lavanta kapsülü , lavanta tohumu , lavanta sirkesi , lavanta tozu , lavanta çiçeği , lavanta hakkında veri , lavanta bitkisi , lavanta avantaj larıLavanta

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp