Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Lavanta Dikimi

 

Lavanta Dikimi ile alakalı veri ler aşağıda yer almaktadır .


   Esas büyüme vede verim ikinci yıldan itibaren başlar . Tarlaya dikim literatürde 40x30 yada 40x40 cm olarak bildirilmektedir .Lavanta Dikimi ile alakalı makalemiz aşağıda yer almaktadır .


Lavanta Nasıl Dikilir

    Lavantanın üretimi hem generatif vede hem de vegetatif organları ile yapılabilmektedir . Vegetatif üretimi yan kök sürgünleri yada yaşlı bitkilerden elde edilecek çeliklerle yapılmaktadır . Generatif üretimde ise tohumları kullanılmaktadır . Uygulamada Umumi ollaraak üretim generatif aksamı ile diðerbir deyiþle tohumla yapılmaktadır . Tohumla üretimde de 2 farklı yöntem bulunmaktadır . Bunlardan birincisi tohumların direk tarlaya ekimidir . Bu yöntem pratikte pek uygulanmamaktadır . Zira tohumları çok küçük olduğundan tohum yatağının çok iyi 1 şekilde hazırlanma zorunluluğu vardır . Tohumlar küçük olduğundan ekimde zorluklar bulunmaktadır . Ayrıca çimlenmesi , özellikle çimlendikten sonra fidelerin büyümesi çok yavaş olduğundan yabancı ot Meselesi gündeme gelmektedir . Bu nedenle generatif organla üretimde daha çok fideleme ile üretim yöntemi tercih edilmektedir . Bu yöntemde fidelerin elde edilmesi için önce yastıklara ekim yapılmaktadır . Yastıkların iyi hazırlanması , bunun için genellikle iyi elenmiş toprak vede yanmış hayvan gübresi ile kum 1: 1: 1 oranında karıştırılarak hazırlanan harçla yastıklar doldurulur vede lavanta tohumları bu yastıklara ekilir . Genel ollaraak 40-50 gr tohumluk yaklaşık 15 m2 yere ekilir vede buradan elde edilecek fideler 1 dekar yer için yeterli bulunmaktadır . Ekimden 4-5 hafta sonra bitkiler toprak yüzüne çıkarlar . Bunların sera koşullarında ikinci 1 şaşırtması faydalı meydana gelebilir . Fideler belirli 1 büyüklüğe ulaştığında vede dış koşullar da uygun olduğunda tarlaya şaşırtılır . Ancak fideler tarlaya şaşırtılmadan önce dış koşullara alıştırılması lüzumlu dir . Tarlaya şaşırtma bölgelere göre çok farklılık gösterebilir .turkeyarena .net Yurdumuzda dikim bölgelere Mart başı ile Mayıs sonu arasında 1 varyasyon gösterebilir . Genelde ilk yıl verim alınmamakta yada çok düşük olmaktadır . Verimin alınabilmesi için dikimin mümkün olduğu kadar erken yapılması gereklidir .

Toprak Hazırlığı vede Dikim Yerinin Hazırlanması: Sonbaharda pullukla işlenen tarlanın ilkbaharda gerekiyor ise pulluk yoksa diskaro ile sürülmesi vede tırmık çekilmesi ile tarla hazırlığı yapılmış olur . dikim bu şekilde yapılabileceği gibi , hazırlanmış tarlaya ark açma pulluğu ile istenilen sıra arası mesafesinde ark açılarak fideler bu arkların yaklaşık tabandan 2-3 oranındaki kısmına yapılır . Bu halde arklara salma su verilmesi ile fidelerin sulanması çok kolaylamış olur . ancak şayet özellikle yağmurlama sistemi mevcut ise ark açmadan düz tarlaya da dikim yapılabilir . Dikimde Umumi ollaraak plantuvar kullanılır ve hemen can suyu verilir . Bitkilerde büyüme ilk yıl oldukça yavaş olur , kısa saplar meydana gelir . Çiçek başakları oluşsa bile bunlar oldukça küçük kalır . Esas büyüme vede verim ikinci yıldan itibaren başlar . Tarlaya dikim literatürde 40x30 yada 40x40 cm ollaraak bildirilmektedir .   Etiketler: lavanta , lavanta otu , lavanta hakkında veri , lavanta sabununun avantaj ları , lavanta otu şampuanı , lavanta çayı , lavanta mucizesi , lavanta yağı , lavanta otu yağı , lavanta tohumu , lavanta hakkında , lavanta nedir , dişi lavanta otu , lavanta yağı avantaj ları , lavanta yağı avantaj ları , lavantanın avantaj ları , lavanta yaprağı , lavanta otlu şampuanlar , lavanta nerelerde kullanılır , lavanta çayı avantaj ları ,lavanta fiyatları ,lavanta dikimi ,lavanta , lavanta otu , lavanta hakkında bilgi , lavanta sabununun avantaj ları , lavanta otu şampuanı , lavanta çayı , lavanta mucizesi , lavanta yağı , lavanta otu yağı , lavanta tohumu , lavanta hakkında , lavanta nedir , dişi lavanta otu , lavanta yağı avantaj ları , lavanta yağı avantaj ları , lavantanın faydaları , lavanta yaprağı , lavanta otlu şampuanlar , lavanta nerelerde kullanılır , lavanta çayı avantaj ları , lavanta suyu , lavanta zararları , lavanta otu zayıflatırmı , lavanta suyu avantaj ları , lavanta otu saç , lavanta çayının faydaları , lavanta yağının kullanımı , lavanta avantaj ları , lavanta otu kremi , lavanta kürü , lavanta çayının zararları , lavanta hapı , habipoğlu , lavanta bitkisi , lavanta sabunu , lavanta ekstresi , lavanta otu sabunu , lavanta sabunları , lavanta tohumunun kullanımı , lavanta şampuanı avantaj ları , lavanta bitkisinin özellikleri , lavanta çiçek , lavanta tohumunun zararları , lavantanın saça tesiri , lavanta özlü şampuan , lavanta hapları , lavanta hapı yan etkileri , lavanta otu zayıflama , lavanta hapı avantaj ları , lavanta tohumunun avantaj ları , lavanta yağının faydaları ,  Lavanta

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp