Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kabakçekirdeği İle Zayıflama

Kabakçekirdeği İle Zayıflama             Kabakçekirdeği İle Zayıflama; Kabak Çekirdeğinin 100 Gramında 610 Kalori Vardır . Daha Çarpıcı Bir Örnek Verecek Olursak; 100 Gram Kabak Çekirdeği Yediğinizde 9 Dilim Ekmek Yemiş Kadar Kalori Almış Olursunuz .Kabakçekirdeği İle Zayıflama


Dönem dönem televizyonlarda , bazı ünlülerin kabak çekirdeği yiyerek zayıfladığını duyuyoruz . Ünlülerin zayıflama haberlerini okuduktan sonra aklınızda “Acaba gerçekten kabak çekirdeği zayıflatır mı ?” suali canlanıyorsa , cevabı burada !

Kabak çekirdeğinin 100 gramında 610 kalori vardır . Kabak çekirdeğini , ay çekirdeği ile kıyaslayacak olursak ay çekirdeğinin 100 gramında 560 kalori vardır . Buna göre kabak çekirdeği , ay çekirdeğinden daha kalorilidir . Daha çarpıcı 1 örnek verecek olursak; 100 gram kabak çekirdeği yediğinizde 9 dilim ekmek yemiş kadar kalori almış olursunuz .

Yani , kabak çekirdeğinin zayıflatıcı değil , şişmanlatıcı tesiri vardır .

Bal kabağı , lezzetli olmasının yanı sıra , birçok hastalığa iyi geliyor vede yaşlanmayı yavaşlatıyor .Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama vede Araştırma Merkezi Baş Rejimisyeni Sevinç Yetişen , bal kabağının alzheimer(bunama) , erken yaşlanma vede kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e karşı koruyucu olan , vücudun ‘paslanmasını’ önleyen en güçlü antioksidanların birçoğunu içerdiğini söyledi .

Bal kabağının hem göz hem de beyin sağlığı için de mükemmel 1 Gıda olduğunu belirten Yetişen , bal kabağının zor olmayan sindirilebilme özelliğiyle mide vede bağırsaklar için de birçok avantaj sının bulunduğunu vurguladı .

Yetişen , bal kabağının bol miktarda lif içermesi sebebi yle gıdalar ile alınan toksinlerin atılmasına vede kolesterolün düşmesine de yardımcı olduğuna işaret ederek , bu ürünün konstipasyon (kabızlık) vede Basur(hemoroid) (basur) Meselesi olanlara da tavsiye edildiğini bildirdi .

Eskiden çorbası , zeytinyağlısı , oturtması da yapılan bal kabağının günümüzde çoğunlukla tatlı ollaraak tüketildiğini anlatan Yetişen , bal kabağından çorba , börek , kek , pasta , puding , komposto , marmelat vede reçel yapılarak da avantaj lanılabileceğini söyledi .

“SOYULMUŞ BAL KABAĞI ALMAYIN”

Yetişen , haftada birkaç gün yarım su bardağı kadar bal kabağı tüketiminin yeterli olduğunu belirterek , şöyle konuştu:

“Buharalı ünlü Türk hekimi İbni Sina’nın kitaplarında da bal kabağının şifa verici özelliklerinden söz ediliyor . Bal kabağı zor olmayan sindirilebilmesi vede önemli özellikler taşıması sebebi yle soframızdan eksik edilmemesi gereken 1 besin . 100 gram bal kabağı protein , karbonhidrat ,lif , fosfor , kalsiyum , demir , sodyum , potasyum , A , B1 , B2 , B3 , C vede E vitaminlerini içerir . Kolesterol ise içermez .”

Vatandaşlara bal kabağı alırken , önceden soyulmuş vede ambalajlı olanları tercih etmemelerini öneren Yetişen , “İnsanlara aldıkları bal kabağını , yiyecekleri vakit soymaları vede doğramalarını tavsiye ediyorum . Kabuk rengi soluk olmayıp , canlı renkli vede sert oluþan bal kabağının tercih edilmesi de ayrıca önem taşıyor” dedi .

ÇEKİRDEKLERİ MİNERAL KAYNAĞI

Yetişen , yarım bardak kabak çekirdeği ile günlük magnezyum gereksiniminin yüzde 46 .1′i , demirin yüzde 28 .7’si , manganezin yüzde 52’si , bakırın yüzde 24′ü , proteinin yüzde 16 .9′u vede çinkonun da yüzde 17 .1′inin karşılanabileceğini bildirdi .

Mineraller açısından mükemmel 1 kaynak oluþan kabak çekirdeklerinin B vitaminlerini de içerdiği gibi kemik sağlığı vede kan pıhtılaşması için önemli K vitaminini de bünyesinde barındırdığını anlatan Yetişen , şunları söyledi:

“50 yaş vede üzerindeki erkekleri etkileyen iyi huylu prostat büyümesini oluşturan faktörlerden biri de testesteron vede dihidrotestesteronun (DHT) prostat hücrelerini aşırı uyarmasıdır . Kabak çekirdeğinde bulunan yağ bileşenlerinin , testosteron vede DHT tarafından oluşturulan prostat hücre çoğalımının tetiklenmesini mani lediği gözlemlenmiştir . Bu konudaki ilimsel tartışmalar halen Daimi etmektedir .”

Yetişen , yalnızca kabak çekirdeği yenerek prostatın Tedavi(iyileştirme) edilebileceği düşüncesinin ise yanlış olduğunu vurgulayarak , tıbbı Tedavi(iyileştirme) ye destek ollaraak günde 1-2 avuç kabak çekirdeği tüketilebileceğini söyledi .

Tansiyon mesele i olanların tuzsuz kabak çekirdeğini tercih etmesi gerektiğini belirten Yetişen , kabak çekirdeğinin hormon dengesi , beyin fonksiyonu vede cilt sağlığı için lüzumlu oluþan omega 3 vede omega 6 esansiyel yağlarını 1 arada içermesi açısından da iyi 1 kaynak olduğunu dile getirdi .

Yetişen , kabak çekirdeği aç karnına yendiği vakit bağırsak kurtlarının düşürülmesine yardımcı olduğuna dikkati çekerek , kabak çekirdeğinin kemik yoğunluğunun artırılmasına oluþan katkıları konusunda ise çalışmaların Daimi ettiğini sözlerine ekledi .Etiketler: kabakçekirdeği ,  kabakçekirdeği bitkisi , kabakçekirdeği otu , kabakçekirdeği çayı , kabakçekirdeği kapsül , kabakçekirdeği kapsülü , kabakçekirdeği çiçeği , kabakçekirdeği hapı , kabakçekirdeği ilacı , kabakçekirdeği kremi , kabakçekirdeği macunu , kabakçekirdeği merhemi , kabakçekirdeği sirkesi , kabakçekirdeği suyu , kabakçekirdeği tohumu , kabakçekirdeği tableti , kabakçekirdeği tozu , kabakçekirdeği ile zayıflama Kabak Çekirdeği (Sakız Kabağı)

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp