Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Isırgan Nerede Bulunur

 

 Isırgan nerede bulunur ne gibi avantaj ları vardır diye merak ediyorsanız hazırladığımız makalemizi inceleyebilirsiniz .

   

Isırgan Otu Nerelerde vede Nasıl YetişirVeri : Isırgangiller familyasının örnek bitkisidir . Dünyanın tüm ılıman bölgelerine yayılmış Urtica türü 50 kadar bitki türünün ortak adı Isırgan”dır . Bunlardan 5 türü ülkemizde toprağı nemli oluþan kırlarda , yol vede tarla kenarlarında , bahçelerde vede duvar diplerinde sıkça görülür , 1 m . kadar boylanabilen , üzeri ısırıcı tüylerle kaplı , 1 yada çok-yıllık bitkilerdir . Yaprakları karşılıklı çapraz dizilişli , kenarları dişli , ucu sivri vede oval biçimlidir . Yaprak koltuklarından çıkan yeşilimsi renkli , tek eşeyli çiçek kümeleri yaz başından sonbahar başına kadar açar . Isırganın gövdesi dört köşe kesitli vede tüylü; kökü rizom gibi çok yayılıcıdır . Bitki , döktüğü minik tohumlarıyla yada yayılıcı köklerinin fılizlenmesiyle çoğalır .

Isırgan bitkisinin tüm yüzeyini saran vede değildiğinde insan tenini yakan ısırıcı tüylerinde formik asit ile tüm bitkide histamin , klorofil , asetilkolin , demir vede C vitamini bulunur . Bazı yerlerde pazarlarda satılan ısırgan , suda kaynatıldığında yakıcı tesiri ni yitirdiği , avantaj lı vede güçlü 1 Gıda olduğu için haşlanarak ıspanak gibi pişirilip yenir . Kurutulduğunda iyi 1 hayvan yemi olur .

Tıbbi Etkileri vede Kullanımı Büyük ısırgan (U . dioica) vede Küçük ısırgan (U . urens) en sık rastlanan , her yerde bulunuşu vede zor olmayan uygulanışıyla tıbbi etkilerinden en çok avantaj lanılan türleridir . Isırganın tıbbi etkileri vede bunlardan avantaj lanma yöntemleri şöylece özetlenebilir:

• Toniktir . Bedeni güçlendirir vede destekler .

• Burun kanamaları vede kadınlarda dölyatağı kanamalarında doku vede damar büzücü özellikleriyle kanamayı kesici etki yapar .

• İdrar söktürücüdür .

• İştah açıcıdır .

Bu etkilerinden avantaj lanılmak üzere , ısırgan çiçek açtığında gövde , yaprak vede çiçekleri hep 1 arada toplanarak gölge yerde kurutulur . 1-3 tatlı kaşığı kurumuş ısırgan karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan infüzyon , günde üç kez birer bardak ollaraak içilir .

• Isırgan , Romatizma(rheumatism) vede siyatik ağrılarına karşı tesirli dir .

• Saç vede tırnakların ana maddesi oluþan keratini güçlendirerek saç dökülmelerini vede tırnak kırılmalarını önler .

• Çocuklarda oluşan Eczama(egzama) da yada sinirsel kökenli cilt rahatsızlıklarında tesirli dir .

Bu durumlarda ısırganın infüzyonu yada daha iyisi dekoksiyonu kullanılır . Dekoksiyonun hazırlanması için 3-4 tatlı kaşığı kurumuş ısırgan karışımı alınır . Kaynama noktasına kadar ısıtılıp sonra kısık ateşte ısıtma işlemi 15 dakika daha sürdürülür . Elde edilen dekoksiyon Romatizma(rheumatism) vede siyatik ağrılı yerlere ılık ollaraak uygulanırken elle ovuşturularak o bölgeye yedirilir . Saç dökülmelerinde bu dekoksiyonla friksiyon yapılır . Tırnak kırılmalarında tırnaklar dekoksiyona batırılır . Eczama(egzama) vede diğer deri şikayetlerinde aynı dekoksiyon dıştan uygulanır    
Etiketler: ısırgan anlamı , ısırgan tohumu , ısırgan bitkisi , ısırgan çayı , ısırgan yağı , ısırgan avantaj ları , ısırgan zararları , ısırgan tablet , ısırgan nasıl kaynatılır , ısırgan ilacı , ısırgan hapı   Isırgan

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp