Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Gotu Kola Tozu Ne İşe Avantaj

Gotu Kola Tozu Ne İşe Avantaj


       Gotu Kola Tozu Ne İşe Avantaj . Gotu Kolanın İçerdiği Bileşikler Olarak Yumuşak Ve Düzgün Bir Bağ Dokusunun Yeniden Meydana Gelmesine Yardımcı Olur . Selülitte Oluşan Fiber Dokuların Oluşumunu Önler .


%100 Bitkisel(doðal) Gotu Kola İçerikli Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız .


Gotu Kola Tozu Ne İşe Avantaj

Gotu Kola (Centella asiatica); umumiyetle Hindistan , Sri lanka , Madagaskar , Güney Afrika vede tropik bataklıklarda yetişen , narin ,yelpaze yapraklı vede adeta yerde sürünen 1 bitkidir . Hindistan’ da özellikle meditasyona yardımcı vede Ayurveda için kullanılmakta vede başın üstündeki enerji merkezi oluþan baş çakrasını vede beynin sağ vede sol yarımküreleri arasındaki dengeyi geliştirdiğine inanılır . Anane sel Çin vede Hint tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır . Bitki Sri Lanka’ da 1 sebze olarak , Çin’ de ise uzun süredir beyin fonksiyonlarını düzenleyici 1 kuvvetlendirici (Tonik) ollaraak kullanılmaktadır . Gotu Kola üzerinde yapılan modern çalışmalarda üç ana etken madde içerdiği bulunmuştur . Bunların başında , 1 triperten glikozid bileşiği oluþan vede antibiyotik olarak sınıflandırılan asiaticoside gelir .

Bu özelliği ile Gotu Kola yaraların iyileşmesine yardım eder . İkinci en önemli madde 1 saponin glikozid bileşiği oluþan brahmoside yada brahminoside’ dir . Bu maddeler doğal ollaraak diuretik (idrar arttırıcı) ve hafif yatıştırıcı etkiye sahiptir . Son ollaraak içerdiği önemli madde ise kuvvetli 1 anti-inflamatuar ( Enfeksiyon giderici) etkiye sahip 1 glikozid oluþan madecassoside’ dir . Gotu Kola ayrıca , Vitamin K , magnezyum , kalsiyum vede sodyum içermektedir . Gotu Kola , sakinleştirici ve yatıştırıcı etkilerinin benzerliği sebebi yle Kola bitkisi (Kola nut) ile karıştırılmamalıdır . Çünkü kola bitkisi ile hiçbir şekilde alakalı değildir vede kafein’ de içermez .

Gotu Kola sağlık için pek çok avantaj ları oluþan bitkilerden birisidir . İçeriğindeki asiaticoside , kıkırdak vede kemiklerdeki kollajen dokuyu (Bağ dokularının ana unsuru) destekler , kan damarlarını açıp güçlendirir vede beyinde nörotransmitterlerin üretimine yardımcı olurlar . Gotu kola’ nın cilt sorunlarının yanında birincil kullanımı kan damarlarını güçlendirici vede kan akımını arttırıcı tesiri yle varise karşıdır . Yapılan araştırmalar neticesinde , Gotu kola’ nın varisli hastalarda çeşitli düzeylerde düzeltmeler sağladığı bulunmuştur .

Gotu Kola özellikle bacaklardaki kan akımını arttırmaktadır . Bu amaçla varis , selülit gibi sorunlara karşı koruyucu ollaraak vede bacaklardaki yetersiz kan akımını arttırmak amacıyla kullanılmaktadır . Gotu Kola , kan akımı vede nörotransmitterler üzerindeki tesiri sayesinde hafıza zayıflığı , unutkanlık vede konsantrasyon sorunları için de kullanılmaktadır . Gotu Kola üzerine yapılan araştırmalarda , sağlıklı vede güzel görünümlü 1 cilt , diğer bağ dokuları , lenf dokuları , kan damarları vede hücre zarı üzerinde önemli etkileri olduğu bulunmuştur . Araştırmacılar bu bitkinin yaraları iyileştiren vede Enfeksiyon giderici etkileri oluþan çeşitli glikozitler içerdiğini bulmuşlardır . Bu bileşiklerden asiaticosides’ ler sağlıklı 1 cilt için lüzumlu oluþan lipit vede protein oluşumunu teşvik etmektedirler .

Gotu Kola , doku gelişiminin çeşitli aşamalarını da olumlu yönde etkilemektedir . Bunlar arasında; yara yada ülserlerden sonra cilt yada derinin yenilenme işlemi oluþan keratinizasyon , dokuların onarılmasında ilk basamak oluþan kollajen sentezi , saç vede tırnak gelişimi ile kıkırdak onarımının desteklenmesi sayılabilir . Gotu Kola ayrıca , ikinci vede üçüncü derece yanıklarda da tesirli 1 şekilde kullanılmaktadır . Araştırmalarda iyileşme süresinin vede yara izi diyebileceğimiz doku oluşumunun azaldığı gösterilmiştir .

Son vakitler da yapılan 1 araştırmada ise , Gotu kola’ nın dolaşım sistemi üzerinde de pozitif etkilere sahip olduğu gösterilmiştir . Vücuttaki kılcal damarlar dahil tüm damarları güçlendirerek kan akışını olumlu yönde etkilemektedir . Gotu Kola’ nın özellikle hareketsiz yada bir hastalık sebebi ile sürekli ollaraak yatağa bağlanmak (yatalak) zorunda oluþan kişiler için de avantaj lı olduğu gözlenmiştir . Bitki , filibit (flebit-toplardamar yangısı) , varis , bacak krampları , bacak şişkinliği , bacaklarda ağırlık yada karıncalanma için de başarıyla kullanılmaktadır .

Yine yakın zamanda (1995) yapılan 1 araştırma ise bitkinin , laboratuar şartlarında oluşturulan kültür tümör hücrelerini de yok ettiği gösterilmiştir . Bu bataklık bitkisinin yaprakları dünyanın birçok yerinde yüzyıllardır lepra (cüzam) , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi , cilt hastalıkları , artrit (eklem iltihabı) vede Basur(hemoroid) (hemoroid) için kullanılmaktadır . Son 5-10 yıl içerisinde ise özellikle batı ülkelerinde hafızayı güçlendirmek vede sakinleşmek için 1 sinir yada beyin toniği ollaraak kullanılması oldukça popüler olmuştur . Bu sebep le Gotu Kola “Beyin Gıdası” ollaraak da bilinmektedir .

Bu doğu kökenli bitkinin hafif sakinleştirici , endişe vede kaygıyı giderici , anti-stres etkilerinin yanında konsantrasyon vede hafıza gibi zihinsel (mental) fonksiyonları arttırıcı etkileri belirlenmiştir . Bitkinin sakinleştirici tesiri uykusuzluk mesele inin üstesinden gelmek için özellikle önerilebilir . Bitki ayrıca , yoga yada meditasyon egzersizleri için sakinleşmeye de yardımcıdır . Bitki yaygın ollaraak hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluk için de kullanılmaktadır . Onun vücut üzerindeki sakinleştirici tesiri sebebi yle bitki özellikle merkezi sinir sistemini desteklemek için de kullanılmaktadır .

Gotu Kola bağ dokularını güçlendirmekte vede katılaşmış-sertleşmiş bağ dokusu oluşumunu (selülit’ te olduğu gibi) ise azaltmaktadır . Sertleşmiş bağ dokuları ise , skleroderma (Deri sertleşmesi) ‘ nın 1 işaretidir . Gotu Kola’ nın , selülit vede varisli damarlar üzerindeki tesiri klinik olarak da kanıtlanmıştır . Diğer Tedavi(iyileştirme) yöntemleriyle başarı sağlanamamış 65 Rahatsızkiþi üzerinde yapılan 1 çalışmada , hastaların %58’inde çok iyi bir netice , %20’sinde tatmin edici 1 netice elde edilmiştir . Diğer çalışmalarda ise başarı oranı %80 etraf ında olmuştur .Etiketler: gotu kola tozu ne işe avantaj , gotu kola ağacı , gotu kola çayı , gotu kola kullanımı , gotu kola kürü , gotu kola macunu , gotu kola yağı , gotu kola kapsülü , gotu kola tohumu , gotu kola sirkesi , gotu kola tozu , gotu kola çiçeği , gotu kola hakkında veri , gotu kola bitkisi , gotu kola avantaj larıGotu Kola

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp