Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Enginar  Çayının Zararları

Enginar  Çayının Zararları

             Enginar  Çayının Zararları , Enginar Çayının Herhangi Bir Zararına Ya Da Yan Etkisine Rastlanmamıştır , Aksine Enginar Çayının Birçok Avantaj ları Bulunmaktadır , Bu Avantaj lar Hakkında Veri ler Aşağıdaki Yazıda Yer Almaktadır .   Enginarın Avantaj ları   Anayurdu Akdeniz ülkeleri oluþan enginar , toprağı varlıklı , iklimi yumuşak ve nemli oluþan pek çok ülkede yetiştirilir . Yaklaşık 1 m . uzunluğundaki bitkinin toprak üstü bölümü her yıl çiçeklenme döneminden sonra ölür . Ertesi yıl yeni yaprak vede çiçekler verir . Rozetler oluşturan yaprakları derin loplu vede bol tüylü , çiçekleri mor renklidir .

Ekiminden sonraki dört-sekiz yıl içinde rozet demeti giderek kalabalıklaşır , buna bağlı ollaraak çiçek başlarının büyüklüğü vede kalitesi düşer . Bitki bu yaşa geldiğinde kök parçalarından alınan sürgünlerden yeni bitkiler üretilir .

Yağlı bitkiler hariç hiçbir sebze yada meyva , mineral bolluğu bakımından enginarla yarış edemez . Bol miktarda potasyum , kalsiyum vede manganezden başka A , B1 vede C vitaminleri içeren enginarın en büyük özelliği karaciğeri temizlemesi vede safranın zor olmayan akışını sağlamasıdır . Romatizma(rheumatism) lılara salık verilen enginar , unlu yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırdığı gibi idrar söktürücü özelliğe da sahiptir . Rejim yapanlar için gözardı edilemeyecek oluþan enginarın 100 gramı sadece 53 kalori içerir .

Mutlaka saklayın !

  Enginar suyunu katiyetle atmayın . İçinde değerli minerallerin bulunduğu bu suyu çorba yapımında kullanabilirsiniz .

Sağlık için enginar

  16 . yüzyılda yaşayan vede o çağın en ünlü hekimlerinden oluþan Castro yüksek ateşte haşlanmış enginarın suyunu birçok hastalığın Tedavi(iyileştirme) sinde kullanırdı .

Bir Akdeniz ülkesi oluþan ülkemizde de bol miktarda yetişen enginarın yerli çeşitleri arasında şıra , Bayrampaşa , Darıca , sakız enginarlarını sayabiliriz . Karaciğerin en büyük arkadaþı ollaraak malum enginarı mevsiminde bolca tüketmekte avantaj vardır .

Mevsiminde en az 60 adet yenen enginarın vücudu tüm hastalıklardan koruduğuna inanılır .

Enginar pişirirken dikkat amil iz gereken noktalar:

Enginarları saklarken kararmalarını önlemek için limon suyu ilave edilmiş su dolu 1 kapta bekletin . Pişirme sırasında enginarın içine katacağınız 1 dilim limon , kararmayı önler .

Eğer enginarı kendiniz soyacaksanız sapını pişirmeden az önce kati . Çünkü sapları kesilen enginarlar uzun süre tazeliğini vede beyazlığını koruyamaz .

Enginar saplarını bıçakla keserseniz dibindeki lifleri temizleyemezsiniz . Bu yüzden sapını bıçakla kesmek yerine kırın . Daha sonra 1 bıçak yardımı ile lifleri temizleyin .

Enginarın pişip pişmediğini anlamak için , 1 çatal yada bıçağın sivri ucunu tam ortasına bastırın , eğer bıçak basitce batıyorsa enginar pişmiş demektir .     Etiketler: enginar fidanı , enginar meyvesi , enginar anlamı , enginar bebek , enginar bitkisi , enginar bitkisinin avantaj ları , enginar cilde avantaj ları , enginar çayı , enginar çayı avantaj ları , enginar çayı nasıl yapılır .     Enginar

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp