Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Enginar Hapı Zararları

 

Enginar Hapı Zararları Hakkında Veri ler Aşağıdaki Yazımızda Detaylı Şekilde Yer Almaktadır . . .

   
ENGİNAR


Enginar , Artischocke , Cynara scolymus L . , Syn: Cynara cardunculus , Ssp .scolymus K .HAY , Cynara cardunculus var . , Sativa MORIS .

Tarım Enginarı


Familyası: Bileşikgillerden , Korbblütengewâchse , Asteraceae

Drugları: Enginar yaprakları; Cynarae radix

Enginar yaprakları çay , natürel ilaç yapımında kullanılır .


Giriş: Enginar bileşikgillerin alt grubu Cynargillerden (Enginargiller) olup bu grubta 10 tür mevcuttur . Fakat en yaygın ollaraak Tarım enginarı; Cynara scolymus türü kullanılır .

Bu sebep le sadece bunu inceleyeceğiz vede bunun da 2 alt türü vardır . Kültür bitkisi ollaraak yetiştirilen enginarın yemeklik enginar vede şifalı enginar diye anılırlar .

Bunları birbirinden ayırmak pek mümkün değildir vede arasındaki tek fark yemeklik enginarın yaprakları şifalı enginara göre hafif oval iken şifalı enginarın yaprakları sivridir . Bundan başkada farkları yoktur vede hemen hemen aynı maksatla kullanılırlar . Vatanının Habeşistan olduğu tahmin edilen bitki önce eski Mısırlılar sonra bütün Araplar arasında yayılmıştır .

Bitki Osmanlılar vasıtasıyla Doğu Avrupa vede Endülüsler vasıtasıyla da Batı Avrupa’ya yayılmıştır . Eskiden sindirim rahatsızlıklarından iştahsızlık vede safra yet*mezliğine karşı kullanılan bitki günümüzde yapılan modern araştır*malarla çok önemli vede yeni rahatsızlıklardan; lipid , trigliserit , kolesterole karşı tesirli olduğu tespit edilmiştir .

Botanik: Bitki yetiştiği ülkeye göre 2 yada çok yıllık olabilen 50-100cm boyunda dikine yükselen vede çatallaşan dikenli 1 bitkidir . Gövde kalın , etli yüzeyi grimsi renkte tüylü vede yuvarlak(oval) tır .

Alt yaprakları 40-80cm uzunluğunda 10-40cm eninde kama şeklinde düz yada dişli üst yüzeyi mavimsi yeşil , yumuşak , alt yüzeyi tüylü grimsi yeşil renkli , dikenli yada dikensiz meydana gelebilir . Yukarıdaki yaprakların kenarları düz yada hafif dişli vede orta vede de alttaki yapraklara göre oldukça küçüktür .

Çiçekleri umumiyetle dal yada gövdede tek , çok nadiren yanında 1 yan başta meydana gelebilir . Kupa yap*rakları çiçeğin etrafında kiremit gibi üst üste dizilmiş olup üçgen şeklinde uca doğru sivrice , başlar gonca iken grimsi yeşil renkli vede çiçek açınca yeşilimi leylaki renkte meydana gelebilir . Taç yaprakları oldukça sık olup morumsu , pembe morumsu , vişneçürüğü yada leylaki renk tonlarında meydana gelebilir vede takriben 3-4cm uzunluğundadır .

Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Akdeniz , Ege , Marmara vede Karadeniz bölge*sinde yetişmesi aþırı 1 mesele yaratmaz , amma İç Anadolu vede Doğu Anadolu bölgesinde ise kışın bikinin üzerinin çalı çırpı , çam yada ladin yap*rakları ile örtülmesi gereklidir . Mart ayında saksı , kasa , çalılık yada sera**lığa ekilen enginar tohumları Nisan’da 10-30cm büyüklüğündeki fidelere dönüşür vede bu fideler bahçe vede tarlalara ekilir . Toprağına kum karıştırılması halinde daha gür yetişir .

Hasat zamanı: Enginar yaprakları çiçek açmadan hemen önce yada çi*çekleri solup meyveleri (tohumları) olgunlaştığında toplanırsa daha tesirli drug elde edilirse de diğer vakitler da da toplanıp işlenebilir . Şayet en*ginar tentürü yada sirkesi yapılacak ise o vakit taze ollaraak işlenir .

Birleşiminde: Geniş veri : Şifalı Bitkiler vede Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur .


Tesir şekli: Geniş veri : Şifalı Bitkiler vede Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur .


Kullanılması:


a) Araştırmalara göre Enginar ekstresinden elde edilen hap , draje vede kapsüller başta kandaki lipit , trigliserit vede kolesterolü düşürür . Safra artırıcıdır vede safra yollarını harekete geçirir vede buna baplı ollaraak yağ hazımsızlığı sebebi ile ortaya çıkan arterioskleroz (damar sertliği) şişkinlik , tıkanma , bulantı , kusma , kokuşma , ishal(diyare) , kabızlık vede karın ağrısına karşı kullanılır .

b) Komisyon E’nin yayınladığı Monografi bildirisine göre Enginar yap*rakları başta; hazım rahatsızlıklarına karşı kullanılır .

c) Halk arasında; eskiden safra artırıcı vede hazmettirici ollaraak kullanıl*mıştır .

Açıklama:
Enginar ekstresi 1 yandan kandaki yağları (lipit , kolesterol vede trigliserit) düşürürken diğer taraftan safrayı artırmak vede safra yollarını harekete geçirmektedir .

Karaciğer hücrelerini yeniler , kandaki vede doku*lardaki zararlı serbest radikalleri zararsız hale getirir . Bu özellikleri ile yağlı gıdalar in hazmedilmesini sağlamaktadır .

Şayet kandaki yağlar zamanında olaðan düzeye indirilmez ise başta; sindirim rahatsızlıkları , damar sertliği , kalp enfarktüsü , beyin kanaması , kulak çınlaması gibi çok çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar . Enginar ekstresini bu denli tesirli yapan bileşimindeki Hidroksisinamikasit (Cynonin) , Sesquiterpenlakton türevl*eri (Cynaropikrin) vede Flavonitlerin (Cynarosid) birbirini tamamlayıcı vede destekleyici özellikte olmalarıdır . Şayet bileşimindeki maddelerden her*hangi 1 madde alınır vede ondan sentetik yollarla kimyasal 1 ilaç elde edilir ise aynı etkiyi hiçbir vakit göstermez .


Çayı: Enginar yaprağından 2 kahve kaşığı demliğe konur vede üzerine 400-500ml kaynar su ilave edilir vede 5-10dk kaynatılır vede de 5-10dk dem*lenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir .

Çay Harmanları;

Homeopati’de: Enginar yapraklarından 20gr ince kıyılarak 1 şişeye konur vede üzerine 80ml %70’lik Alkol ilave edilir vede de 2 günde 1 çalkalanır . Bu nesne güneş ışınlarından uzakta 4-hafta muhafaza edilir . Sonra süzülerek Homeopati’de <> adı ile anılan tentür elde edilir . Bu tentürden günde 3-5defa 10-15damla 4-6hafta süreyle alınır .

Ekstresi: Enginar yaprakları %70’lik Etanol ile ekstraksiyonu yapılır vede aynı tentürü gibi kullanılır .

Sirkesi: Enginar yapraklarından 50gr ince kıyılarak 1 şişeye konur vede üzerine 200ml üzüm yada elma sirkesi doldurulur vede 2 günde 1 çalkalanır . Bu nesne 4-6hafta sonra süzülerek Enginar sirkesi elde edilir . Bu sirkeden günde 3 kez yemekten önce 1 kahve kaşığı yarım bardak suyla alınır vede buna 4-6hafta Daimi edilir .

Yan tesirleri: Bilinen 1 yan tesiri yoktur . Ben aylarca enginarı dene*dim , amma Gökçek İksiri kadar tesirli değildir . Hem hapını hemde çayını ayalaca kolesterol , lipid vede trigliseride karşı dendim , amma söylendiği gibi 1 etki görmedim .

Enginar kolsterol , lipid vede trigliseride karşı tesirli dir , amma vücutta oluşan curufu temizliyemez , bu nednele vucudu temizlemek için vede kılcal damarlarındaki tıkanıklıkları önlemek için Gökçek İksiri şarttır . Beyin ana arteri tıkanan ailem işyerinde (özürlü bayanlara bakıyor) bayılmış hastaneden yapılan Komputer tomografi’de beyin atar damarının % 85 tıkandığı tesbit edilmişti .

Doktorları amaliyat edemeyiz ilaç la Tedavi(iyileştirme) lüzum dediler . İlaçlar avantaj etmeyince tadı acıdır diye kulanmak isteme*yen ailem zorunluluktan kulandı vede tadı hiçte sanıldığı gibi kötü değilmiş dedi vede 4 hafta sonra iyileşti .

Bağırsak florası vede kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir . Çünkü vitamin , mineral , aminoasit , Enzim(enzyme) , glikoz , vb , besleyici maddenin hazırlanması , hücrelere ulaşması vede de mikroplarla mücadele eden makrofaj , T vede B- Hücreleri gibi müdafa mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır .

Gökçek İksir'i ile Tedavi(iyileştirme) olmak mümkündür . Tabii doğru beslenirseniz Tedavi(iyileştirme) sürecide o oranda kısalır .Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır , Enfeksiyon lı hastalıkları iyileştirir vede bağışıklık sistemini güçlendirir .Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları , deri hastalıkları vede her türlü alerjiye karşı tesirli dir .

Asla peynir yememeli , çünkü asidoza vede Enfeksiyon lanmaya sebep olur .Siyah çay , kahve vede kola içilmemeli , çünkü bağırsakları kurutur vede vitamin , mineral vede aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler .

Alkol vede sigara(tütün mamülleri)nın zararları belli kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi , damarların yağlanması vb , artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık vede hatta kısırlığa sebep olmaktadır .Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gereklidir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır .Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır .

Akşam yemeği yerine yoğurt , meyve yada salata yenilebilir yada sebze çorbası içilebilir .Hayvansal gıdalar , patates , tahıl (beyaz pirinç) , bakliyat vede hamurlu yiyecekler , özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez vede zamanla mesele lere sebep olur .

Ne kadar al pirinç , patates , hamurlu yiyecekler , tatlı yiyecek vede içecekler , o kadar yağ oluşturur .Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür , şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır .Şeker vede antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır , mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler .Tatlı deyince akıla baklava , çikolata , dondurma vs gelir , amma karpuz da tatlıdır vede bu da mantarı tetikler , çünkü aşırı şeker içer .
Etiketler : enginar hapı zararları , enginar hapları , enginar hapı yan etkileri , enginar hapı avantaj ları , enginar hapının avantaj ları , enginar hapının zararları , enginar hapıEnginar

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp