Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ekinezya Avantaj ları Ve Zararları

Ekinezya Avantaj ları Ve Zararları

        Ekinezya Avantaj ları Ve Zararları , Ekinezyanın Birçok Avantaj ları Bulunmaktadır , Bunun Yanısıra Kısmen De Olsa Bazı Yan Etkileri Görülebilmektedir , Bu Konu Hakkındaki Detayları Aşağıdaki Yazımızda Bulabilirsiniz .     Ekinezya şifalı bitkisinin etken maddeleri .

  Amerika Birleþik Devletleri Merkezli Connecticut üniversitesinde yapılan çalışmalarda elde edilen verilere göre ekinezya şifalı bitkisinde 14 çeşit Ekinezya köküetken madde tespit edilmiştir . Bu 14 çeşit etken madde ekinezya türlerine göre farklılık göstere bilmektedir .
Ancak yapılan teferruat lı çalışmalar neticesinde özellikle değişik yapıdaki polisakkaritlerin , alkylamides vede cichoric asit in ekinezyada bulunan en önemli etken maddeler olduğu anlaşılmıştır(Dr Michael Murray) . Yani ekinezyanın şifalı bitki ollaraak değerini artıran faktör bu üçlüdür .
Caftaric vede cichoric asit ekinezya bitkisinin 2 malum fenol bileşikleridir . Bu bileşikler ekinezya da daha çok kök kısmında bulunmaktadır .Ekinezyanın avantaj ları vede kullanıldığı yerler .

  Özellikle soğuk algınlığı vakalarında ,Grip nezle gibi viral hastalıklarda ,Üst solunum yolları hastalıklarında ,Vücudun müdafa sisteminin güçlendirilmesinde ,Ağrılı durumlarda ,İltihaplı hastalıklarda(artrit vede Enfeksiyon lı durumlarda)Yılan , akrep vb böcek sokmalarındaDeride meydana gelen alerjik durumlarda .Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde .     Ekinezyanın kullanılması sakıncalı oluþan durumlar .Ekinezya otoimmün hastalığı oluþan bireylerde katiyetle kullanılmamalıdır . Otoimmün hastalığı vücudun bağışıklık sistemiyle Ekinezyanın Avantaj larıalakalıdır ve ekinezya kullanan bireydeki bağışıklık sistemini uyarmakta vede bağışıklık mekanizmalarını harekete geçirmektedir .Ayrıca ekinezya 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır . Çünkü 1 yaşın altındaki çocukların bağışıklık sistemleri olgunlaşmamış olacağından ciddi yan etkiler görülmesi kuvvetle olası dir .Diğer yandan ekinezyanın 1-12 yaş arası çocuklarda kullanılabileceği bildirilmişse de kullanılmamasının daha doğru olacağı kanaati daha yaygındır . Çünkü 1-12 yaş arası çocuklarda ekinezyanın etkileri daha tam ollaraak bilinmemektedir . Bu konuda yeterli veri yoktur .Ekinezya hiç ara verilmeden 10 gün den aþırı kullanılmamalıdır . Bazı kaynakların bu süreyi haftalarla ölçtüğünü görürüz fakat burada yayınlanan veri lerin     Amerika Birleþik Devletleri vede Avrupa üniversitelerinden değişik yayınlar taranarak yazıldığını unutmayınız . Tedbirli olmakta avantaj vardır .Eğer sürekli ilaç kullanılan 1 rahatsızlığınız varsa ekinezya kullanmadan önce muhakkak doktorunuza başvurunuz .(Biz ilaçlarla 1 arada şifalı bitkilerin bilinçsizce tüketilmesin tavsiye etmiyoruz .)Ekinezyanın gebe lerde vede emziren annelerde kullanımı doğru değildir .     Ekinezya Hapı

Ekinezya bitkisinden üretilen tablet ollaraak tüketilebilen bitkisel(doðal) gıda takviyesidir .

Ekinezya Bitkisi Hakkında Ansiklopedik Veri
  Ekinezya şifalı bitkisi Kuzey(þimal) Amerika yerlileri tarafından özellikle yılan sokmalarında , ağrılı hastalıklarda vede daha aþırı ekinezyanın faydalarıoranda da soğuk algınlığı gibi hastalıkların Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılıyordu . 1930'lu yıllara gelindiğinde modern Avrupa vede Amerika'da bu bitki özellikle şarbon hastalığının Tedavi(iyileştirme) si vede ağrı kesici tesiri nedeniyle popüler olmuştu . İsviçreli 1 Ä°lim adamının tesadüfen öğrendiği 1 veri ise ekinezyanın modern tıbbın hizmetine soğuk algınlığı Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılmak üzere girmesine sebep oldu .
Ekinezya Kuzey(þimal) Amerika yerlileri tarafından

  • Soğuk algınlığının
  • Yılan sokmalarının ,
  • Ağrılı durumların
  • Öksürüklü hastalıkların
  • Boğaz ağrısı vede baş ağrılarının Tedavi(iyileştirme) sinde kullanıldı .

Günümüzde ekinezya hakkında dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde araştırmalar yapılmaktadır . Özellikle modern tıbbın destekleyici bitkilerinden birisi de ekinezyadır .       Etiketler: ekinezya , ekinezya hakkında veri , ekinezya ağacı , ekinezya çiçeği , ekinezya kürü , ekinezya etkileri , ekinezya hapı , ekinezya neye iyi gelir , ekinezya şifa , ekinezya nedir , ekinezya tıbbi .  Ekinezya

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp